Irake tai jau aštunta smėlio audra nuo balandžio vidurio. Tokių audrų Irake pastaraisiais metais labai padaugėjo dėl dirvožemio degradacijos procesų ir didelių sausrų. Prie padėties blogėjimo prisideda klimato kaita, kylanti vidutinė oro temperatūra ir smarkiai sumažėjęs kritulių kiekis, taip pat pernelyg intensyvus upių vandens naudojimas, užtvankos, pernelyg intensyvus ganymas, miškų naikinimas.
Per ankstesnę smėlio audrą šį mėnesį žuvo žmogus, o dar 5 tūkst. buvo hospitalizuoti dėl kvėpavimo sutrikimų.
Pirmadienį sostinėje Bagdade tvyrojo tirštas dulkių debesis. Smėlio audra taip pat apėmė daugelį kitų miestų, įskaitant šiitų šventąjį an Nadžafo miestą pietuose ir as Suleimaniją šiauriniame kurdų autonominiame regione, pranešė naujienų agentūros AFP korespondentai.
Geltonas ir oranžinis smėlis nuklojo pastatų stogus, automobilius, prasiskverbė į namus. Bagdado oro uoste matomumas buvo vos 300 m, todėl pareigūnai uždarė oro erdvę ir sustabdė skrydžius, pranešė valstybinė naujienų agentūra INA.
Oro uostai an Nadžafe ir as Suleimanijoje taip pat buvo uždaryti visai dienai, sakoma pranešime.
Septynių iš 18 Irako provincijų, įskaitant Bagdadą, pareigūnai nurodė uždaryti valstybines įstaigas, bet medicinos įstaigos dirba.
Pareigūnai įspėja, kad didžiausias pavojus gresia pagyvenusiems žmonėms ir asmenims, sergantiems lėtinėmis kvėpavimo takų ar širdies ligomis.
Mokyklos visoje šalyje taip pat uždarytos, o mokslo metų pabaigos egzaminai buvo atidėti iki antradienio. Universitetai taip pat atidėjo egzaminus.
Naujausia smėlio audra turėtų palaipsniui nurimti iki pirmadienio vakaro, pranešė meteorologai.
Nors Irakas vadinamas dviejų upių – legendinių Tigro ir Eufrato – kraštu, vandens tiekimas daug metų mažėja. Dabar Irakas priskiriamas penkioms pasaulio valstybėms, susiduriančioms su didžiausia grėsme dėl klimato kaitos ir dykumėjimo.
Balandžio mėnesį vienas Aplinkos ministerijos pareigūnas perspėjo, kad ateinančiais dešimtmečiais Irake gali būti po „272 dulkių dienas“ per metus.