Iki šiol per palydovinius telefonus išorės pasaulį iš Tongos Ramiajame vandenyne pasiekė tik informacijos nuotrupos. Australija ir Naujoji Zelandija ketina nusiųsti žvalgybinius lėktuvus. Pirmaisiais pranešimais, vakarinė šalies pakrantė gali būti smarkiai nuniokota ugnikalnio išsiveržimo.
Pasak Australijos plėtros ministro Zedo Seseljos, nedidelis Tongoje dislokuotų australų policininkų kontingentas perdavė „gana nerimą keliančių“ žinių.
Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje transportiniai lėktuvai su pagalba pasirengę skrydžiams į Tongą. Tarptautinės humanitarinės organizacijos kol kas negali veikti – jos dar laukia tikslios informacijos ir negali susisiekti su darbuotojais vietoje.
„Remiantis fragmentine informacija, kurią turime, suniokojimų mastas, atrodo, ganėtinai didelis“, – sakė Katie Greenwood iš Tarptautinės Raudonojo Kryžiaus Federacijos.
Ugnikalnio išsiveržimas šeštadienį buvo vienas smarkiausių per pastaruosius dešimtmečius, jis buvo juntamas net Aliaskoje. Pelenai ir rūgštusis lietus iškrito didelėje Ramiojo vandenyno teritorijoje aplink Tongą. Erupcija sukėlė cunamio bangą.