Daug pasaulio šalių pastaraisiais metais patyrė stichinių nelaimių, susijusių su klimato kaita. Tarp tokių buvo milžiniški krūmynų ir miškų gaisrai Australijoje ir Sibire, tūkstantį metų nematyta karščio banga Šiaurės Amerikoje ir didžiulės liūtys, sukėlusios masinių potvynių Azijoje, Afrikoje, JAV ir Europoje.
ES Koperniko klimato kaitos tarnyba (C3S) savo naujausioje metinėje ataskaitoje patvirtino, kad 2021-ieji pratęsė nuo 2015-ųjų registruojamų šilčiausių metų grandinę.
Praėję metai buvo penkti šilčiausi metai pasaulyje per visą stebėjimų istoriją ir nedaug šiltesni už 2015 ir 2018 metus. Oro temperatūros tikslūs stebėjimai vykdomi nuo XIX a. vidurio.
Vidutinė praėjusių metų temperatūra buvo 1,1–1,2 Celsijaus laipsnio aukštesnė už 1850–1900 metais registruotą temperatūrą, nurodė C3S.
Aukštesnė temperatūra registruota nepaisant vėsinančio natūralaus meteorologinio reiškinio „La Nina“ poveikio.
Apskritai, stebėsenos tarnyba nustatė, kad pastarieji septyneri metai „buvo akivaizdžiai šilčiausi metai (stebėjimų) istorijoje“.
„2021-ieji buvo dar vieni ekstremalių temperatūrų metai su karščiausia vasara Europoje, karščio bangomis Viduržemio jūros regione, jau nekalbant apie precedento neturinčias aukštas oro temperatūras Šiaurės Amerikoje“, – sakė C3S direktorius Carlo Buontempo.
„Šie įvykiai akivaizdžiai primena, kad reikia keisti mūsų įpročius, imtis ryžtingų ir veiksmingų žingsnių kuriant tvarią visuomenę ir siekti į atmosferą išmetamo anglies dvideginio kiekio mažinimo“, – nurodė jis.