„Astronomiškai nuo šios dienos Saulės tekėjimo laikas nebesikeičia – Saulė leidžiasi vakare tuo pačiu metu, nors vis dar teka minute vėliau. Žmonės nuo senų senovės pastebėjo, kad vakarai nebeilgėja ir pradėdavo laukti jos sugrįžimo. Saulė šiemet sugrįžta gruodžio 21 dieną, o iki Kalėdų lieka lygiai 12 dienų, todėl šis laikas būdavo labai sureikšminamas ir būdavo stebimi orai“, – aiškina etnologas, prof. dr. Libertas Klimka.
Pavyzdžiui, pasakoja L.Klimka, gruodžio 13-oji žymi, koks bus sausis, gruodžio 14-oji – koks bus vasaris ir t.t.
„Reikia žiūrėti, ar sninga, ar lyga, ar vėjas pučia, ar pašalę, ar pliusinė temperatūra. Viskas yra reikšminga ir susižymėjus tai į kalendorių galima bandyti spėti ateinančių metų orus. Reikia žiūrėti koks oras ryte, per pietus ir vakare, taip visą mėnesio charakteristiką ir duoda.
Tarp kitko, aš užsirašinėju tuos orus įdomumo dėlei, tuos senoviškus spėjimus, ir matau, kad jie gana neblogai pasitvirtina“, – sako etnologas.
Pasak jo, senovėje lietuviai turėjo ir kitokių būdų spėti orus. Prie durų slenksčio, pradedant nuo rankenos, būdavo barstoma dvylika žiupsnelių druskos ir tas, kuris labiausiai sudrėksta varstant duris žymi, kuris mėnesis bus gausiausias krituliais.
Vis dėlto labiau ši diena, pasak L.Klimkos, švenčiama Vokietijoje, Lenkijoje bei Skandinavijoje. „Nuo Šv. Liucijos dienos prasideda tikrasis šventų Kalėdų laukimas. Švedijoje ir Suomijoje daro vaikštynes, kai mergaitė aprengiama kaip baltai, neša pyragą su dvylika žvakučių, o ją lydi dvylika merginų ir vaikinų, kurie neša žibintus.
Jie vaikšto po miestelį, visus sveikina. Švedai ant palangių stato 12 lizdų žvakides, vėliau po vieną vis uždeginėja kas dieną. Taip sukuriama nepakartojama didžiųjų žiemos švenčių laukimo nuotaika“, – portalui lrytas.lt pasakojo etnologas.
Pasak jo, šiandienos orai, pagal senolių išmintį, žada gana ramius sausio orus. „Sausis, atrodo, bus ramus ir nelabai šaltas. Kiek matau, yra šiek tiek ūkanotas rytas, bet šalčio didelio nėra, vėjas nepučia, tai svarbu, kad nebus žvarbus sausis, nebus per daug šaltas.
Žinoma, dar ne vakaras. Žiūrėsime toliau, kaip orai keisis, bet ir kritulių bent kol kas nėra, tai galima sakyti, kad turbūt didelio sniego sausio mėnesį irgi nebus. Pūgų, kadangi vėjo nėra, irgi“, – spėjimais dalijasi L.Klimka.