1000 savanorystės valandų
Karklės paplūdimyje gausus būrys savanorių 2000 kv.m. teritorijoje suklojo daugiau 40 kub. m. šakų, kuriomis uždangstyti eroziniai židiniai kopose, o taip pat surinko 5 maišus šiukšlių iš paplūdimio ir miško. Jei ne gyventojų pagalba, šie darbai Pajūrio regioniniam parkui būtų kainavę apie 10 000 eurų.
„Į akciją savanorius kvietėme šūkiu „Kopoms reikia tavęs!“ Taip siekėme atkreipti gyventojų, poilsiautojų ir savo kolegų dėmesį į trapias, bet visų mylimas pajūrio kopas bei padėti jas išsaugoti.
Pajūrio regione telkiasi 6 mūsų grupės įmonės, todėl jaučiame atsakomybę ir norą įvairiais būdais prisidėti prie aplinkosaugos iniciatyvų, o šį kartą, sutelkę būrį SBA darbuotojų, nusprendėme akciją išplėsti ir nuo rudens ir žiemos audrų apsaugoti dar didesnį kopų plotą.
Žmonių susitelkimas ir sąmoningumas šiandien įkvėpė kaip niekada – būtent dėl šios priežasties tokias akcijas ir inicijuojame“, – sako SBA grupės savanorystės projektų koordinatorė Gabija Rakauskaitė.
Pagalba kopoms – dėl gamtos ir žmonių poveikio
Pajūrio regioninio parko direktoriaus Dariaus Niciaus teigimu, sutelktos savanorių pajėgos padėjo atlikti darbus, kurie yra būtini siekiant per audringą rudens ir žiemos sezoną išsaugoti kopas, kad jomis galėtume džiaugtis ir kitais metais.
„Mūsų pajūryje esančios kopos turi būti tvirtinamos kasmet. Kopas ar paplūdimius veikia tiek gamtos gaivalai – vėjas, audros, kai smėlis tiesiog išnešamas į žemyną arba pasiimamas jūros, tiek ir žmonių veikla. Paplūdimiai yra vienas lankomiausių rekreacinių, gamtinių objektų. Todėl labai svarbu kopas, paplūdimių maitintojas, saugoti kuo natūralesnėmis priemonėmis.
Karklėje savanoriai dangstė erozinius židinius. Tai tokios vietos kopose, kurios labiausiai jautrios išpustymams. Suklotos šakos natūraliai sulaiko pustomą smėlį – jis pradeda kauptis ties sutvirtinimas“, – sako D.Nicius.
Pajūrio regioninio parko vadovas atkreipia dėmesį, kad kopos yra svarbios ne tik poilsiautojų rekreacijai, bet ir aplinkinėms teritorijoms: „Kopos yra svarbios ir audrų metu – jeigu jų nebūtų, pakilęs vanduo galėtų pasklisti toli ir apsemti plačias teritorijas. Jos ne veltui vadinamos apsauginiais kopagubriais“, – pasakoja D.Nicius.
Žmonių įsitraukimas į tokias ir panašias iniciatyvas yra išskirtinai svarbus – tai rūpestis teritorijomis, kurios dėl mūsų pačių poilsio ir rekreacijos tampa pažeidžiamesnės.
Darbai truko kelias valandas, per kurias sutvirtintas puskilometrinis kopų ruožas, išgerta 10 litrų arbatos, o Pyragų dienos proga savanoriai vaišinosi pyragėliais ir saldumynais.