Girionių parke, Kauno marių pakrantėje, įrengtas 3 kilometrų ilgio Pakalniškių pažintinis takas lankytojus vilioja ne vien šalia natūraliai augančiais saugomais miško medžiais (kai kurie iš jų retų rūšių) bei kitais įvairiais augalais.
Šiuo metu tvarkomoje populiarioje pakaunės vietoje atsiranda daugiau nuorodų, informacinių stendų, apžvalgos aikštelių. Tako pradžioje esantis Pakalniškių piliakalnis žmones taip pat netrukus pasitiks nauju įvaizdžiu.
Pramogautojai šioje vietoje turi galimybę apžiūrėti išskirtinį statinį. Greta tako stūkso Pirmojo pasaulinio karo reliktas – blindažas, tiksliau – šio karinio įtvirtinimo liekanos.
Į piliakalnį – nauji laiptai
Kauno marių regioninio parko darbuotojas Evaldas Makrickas sakė, jog jau šią vasarą aktyvaus laisvalaikio mėgėjai galės geriau pažinti Vaišvydavos, Pakalniškių ir Girionių apylinkes.
Ypatingas dėmesys skiriamas Pakalniškių piliakalniui, nuo kurio viršūnės atsiveria nuostabi Kauno marių ir pakrančių panorama su kyšančiais Pažaislio vienuolyno bažnyčios bokštais. Pasak istorikų, kažkada čia stovėjo medinė kunigaikščio Vaišvydo pilis. Apačioje buvo kaimas, o čia, aukščiau ant kalno, šalia medinės pilies – senovės gyvenvietė.
„Pakalniškių piliakalnis, kurį nesunkiai galima pasiekti iš Vaišvydoje esančios Didžiosios gatvės, puiki vieta poilsiui ir gėrėjimuisi įstabiais vaizdais. Visai netrukus ji taps dar patrauklesnė lankytojams“, – kalbėjo specialistas.
Kauno marių regioninio parko direkcija vykdo projekto „Pakalniškių piliakalnio su priešpiliu ir gyvenviete sutvarkymas ir pritaikymas lankymui” įgyvendinimo darbus.
„Pagal tvarkybos darbų projektą piliakalnio su priešpiliu ir gyvenviete teritorijoje numatyta įrengti naujus medinius ir akmeninius laiptus, pėsčiųjų takus, terasuotus takus, apžvalgos aikšteles, suolus, informacinius ženklus, rodykles, riboženklius, piliakalnio aikštelės užtvarą“, – kalbėjo darbuotojas.
Lieptai saugo nuo įklimpimo
Tvarkomas ir 3 kilometrų ilgio Pakalniškių pažintinis takas įrengtas Girionių parke, Kauno marių pakrantėje.
Palei Kauno marias besidriekiantis takas tvarkomas įgyvendinant Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos projektą „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti“ lėšomis.
Take rengiami metaliniai stendai, rodyklės su įdomia informacija apie gamtą Pakalniškių take, atnaujinami suoliukai.
Vaikštant šiuo taku galima išvysti nemažai šaltiniuotų ir pelkėtų vietų.
Dėl lankytojų saugumo ir patogumo pažintiniame take įrengti laipteliai ir lieptai per pelkes, kurios vietomis atrodo tarsi samanomis apaugusi šlapia miško vieta.
Einant tokiu miško paklotu kai kur galima smarkiai įklimpti.
Vilioja ir lauko slėptuvė
Vaikštantys pažintiniu taku gali išvysti ir stūksančio blindažo – karių lauko slėptuvės, skirtos apsisaugoti nuo galingų ugnies smūgių, griuvėsius. Juos pavyks rasti buvusio geležinkeliuko keliu einant tolyn nuo Kauno marių.
Istorikų žiniomis, šis statinys priklauso antrajam Kauno tvirtovės statybos etapui ir buvo statomi pagal 1911 metais parengtą tvirtovės išplėtimo projektą. Pagal jį šioje teritorijoje turėjo būti pastatytas Pakalniškių fortas, o tarp jo ir Nemuno upės – įtvirtinimas, susidedantis iš kelių betoninių blindažų. Vieno tokio betoninio susprogdinto blindažo likučiai čia ir matosi.
Nėra iki galo aišku, ar blindažas iki Pirmojo pasaulinio karo buvo pabaigtas statyti, tačiau yra žinių, kad po karo jis minimas kaip susprodintas.
E.Makricko teigimu, statinio liekanas šiuo metu pavyks apžiūrėti lengviau, nes aplink jį buvo iškirsti krūmai, sutvarkyta aplinka.
Griuvėsius galima apžiūrėti ne tik iš toli. Nėra draudžiamųjų ženklų, kurie neleistų ant betoninio statinio likučių užlipti ar po juos landžioti.