Nors pažintiniuose takuose kiekvienu metų laiku galima stebėti ypatingus procesus, tačiau vasarą, jei jau susiruošėte į pajūrį, tikra nuodėmė neaplankyti šių gamtos kūrinių.
Takas dideliems ir mažiems, Šventoji, Palangos sav. (0.8 km)
Vos pora kilometrų nuo Šventosios gyvenvietės, girininkija įrengė poilsiavietę ir vaikų žaidimų aikštelę „Taką dideliems ir mažiems“.
Takelius puošia humoristinės ir liaudies meistrų medžio skulptūros. Pažintinės tako stotelės supažindina su šio krašto istorija ir etnografija.
HBH Pelkių takas, Žibininkai, Kretingos r. (0.4 km)
Kviečiame pakeliauti unikaliu pažintiniu taku virš pelkės, kuris vinguriuoja kaip serpentinas 370 metrų.
Jus sužavės miško žaluma, proskynos. Informaciniuose stenduose rasite vietovėje augančių retų augalų, žvėrių ir paukščių nuotraukas.
Ekologinis pažintinis takas „Litorina“, Kukuliškiai, Klaipėdos r. (5.1 km)
Ekologinis pažintinis takas „Litorina“ driekiasi Baltijos pajūriu. Žingsniuojant šiuo taku, Baltijos krantas tarp medžių sušmėžuos iš 15 m aukščio.
Prieš maždaug 7500 metų čia tyvuliavo Litorinos jūra, kurios vandens lygis buvęs gerokai aukštesnis už dabartinės Baltijos. Todėl skyrėsi ir kranto linijos aukštis.
Pažintinis dendrologinis takas Juodkrantėje, Juodkrantė, Neringos sav. (1.7 km)
Šis 1600 m ilgio pažintinis takas įrengtas šiaurinėje Juodkrantės gyvenvietės dalyje, ties Gintaro įlanka. Keliaudami juo, aplankysite 12-os raudonųjų ąžuolų žiedą.
Netoliese ošia įspūdingas Griekų daubos miškas. Ypač gražiose vietose, kurios tiks atokvėpiui ir apmąstymams įrengti suoleliai. Čia galėsite tiesiog pasimėgauti gamtos garsais.
Visą dendrologinio tako maršrutą nurodo mediniai stulpeliai. Maršruto pradžią ir pabaigą žymi stendas. Take yra 16 stotelių, kuriose rasite stendus su medžių aprašymais, piešiniais, nuotraukomis.
Taip pat dendrologiniame take yra įrengta įspūdinga garsų gaudyklė, primenanti megafoną. Ši trijų metrų aukščio ir tiek pat ilgio medinė garsų gaudyklė turi siaurąją ir plačiąją angas.
Naglių gamtinio rezervato pažintinis takas, Neringos sav. (2.1 km)
Turbūt, niekas nedrįs ginčytis, jog gamta yra pati geriausia architektė. Puikus to pavyzdys – Naglių gamtinis rezervatas, kurio pažintinis takas su stulbinančio grožio Pilkųjų kopų peizažu yra vienas įdomiausių lankytinų objektų visame Kuršių nerijos nacionaliniame parke.
Naglių gamtinis rezervatas saugo vieną liūdniausių Kuršių nerijos istorijų – čia buvo užpustytas Naglių kaimas, kuris savo vietą keitė net kelis kartus, tačiau dabar glūdi giliai po smėliu.
Naglių gamtinis rezervatas – tai gamtinė teritorija palikta išskirtinai mokslo tikslams, čia yra draudžiama bet kokia žmogaus veikla, tad lankytojų prašoma vaikščioti tik nužymėtu taku.
Parnidžio pažintinis takas, Nida, Neringos sav. (1.9 km)
Keliaujant 1900 m ilgio taku, galima pamatyti įvairiausių augalų, kerpių, grybų, vabzdžių, paukščių, pasigrožėti gamta, pasisvečiuoti „genio kalvėje“, susipažinti su „medžio biografija“.
Mažieji galės paišdykauti sveikatingumo take.
Maršruto pradžią ir pabaigą žymi rodyklė. Visą pažintinio tako maršrutą nurodo mediniai stulpeliai, kurių viršutinės briaunos nudažytos balta ir žalia spalvomis.
Tyrų takas, Pjauliai, Klaipėdos r. (6.5 km)
Tyrai (Kliošių kraštovaizdžio draustinyje) yra unikali teritorija, kurioje ištisus metus gali džiaugtis paukščių giesmėmis.
Čia sparnuočių – didžiulė įvairovė. Jei tau pasiseks, leidžiantis saulei išgirsite retosios meldinės nendrinukės giesmę. Juk Tyrai yra viena svarbiausių šio paukščio perimviečių Lietuvoje.
Žingsniuodami trasa lankytojai susipažins su trimis skirtingomis ekosistemomis.
Vaizdingam pasivaikščiojimui skirtas takas prasideda prie Karaliaus Vilhelmo kanalo, eina pamiške ir įsuka į seną mišką, užklysta į pelkę ir vingiuoja į užliejamas pamario pievas, kur už nendrynų tyvuliuoja Kuršių marios.
Kintų girininkijos mokomasis rekreacinis takas, Suvernai, Šilutės r. (4.7 km)
Apsilankiusius užburia boluojančio smėlio, margaspalvio žvyro ir moliuskų kriauklelių kilimo, apsupto ritmingo vandens bangavimo, panorama.
Nendrėmis apaugusioje marių pakrantėje plyti properšos, iš kurių atsiveria akis džiuginantys ir širdį glostantys stebuklingi vaizdai į marių vandenis ir anapus jų esančią Kuršių neriją.
Saulėtomis dienomis valandų valandas galima stebėti vėjo pustomus, pušelėmis apaugusius kopų kontūrus, jaukias pakrančių gyvenvietes, tolumoje kyšantį Pervalkos švyturį bei plaukiojančių laivų ir jachtų mįslingus maršrutus.
Aukštumalos pažintinis takas, Vabalai, Šilutės r. (2.4 km)
Aukštumalos pažintinis takas – paslaptinga vieta, kurioje keliautojai turi retą galimybę susipažinti su visame pasaulyje žinoma aukštapelke ir sužinoti apie jai būdingus augalus bei gyvūnus.
Taip pat galima pamatyti kraštovaizdį, patirti savitą ir nepakartojamą pelkės grožį bei suprasti, kad pelkė – tai ne tik žliugsintis telkinys su bedugniais ir klastingais turistų tykančiais akivarais, bet ir vienas iš nedaugelio dar likusių prieglobsčių itin retiems augalams ir gyvūnams.
Tulkiaragės pažintinis takas, Rūgaliai, Šilutės r. (2.4 km)
Tai vieta, kurioje atsiskleidžia žmogaus ir gamtos ryšys bei jų santykių būtinybė. Baltijos aplinkos forumo iniciatyva įkurtas takas pasakoja ypatingą vietovės istoriją, kurią kūrė vanduo ir žmogus bei supažindina su čia klegančiais paukščiais.
Dar prieš 400 metų, nuo pat Tulkiaragės vietovės susiformavimo, joje įsikūrė žmogus: statė pylimus, įrenginėjo polderį, šienavo ir prižiūrėjo derlingas pievas.
Taip, sykį paveikta, vietovės ekosistema tapo priklausoma nuo žmogaus veiklos, kurios dėka čia palaikoma bendra gyvybės sistema ir gali klestėti gausybė įvairiausių gyvūnijos ir augalijos rūšių.
Pakalnės pažintinis takas, Pakalnė, Šilutės r. (3.5 km)
Tarp dviejų upių – Pakalnės ir Rusnaitės – yra įrengtas Pakalnės pažintinis takas. Jis prasideda ir baigiasi, apsukęs 3,5 km lanką, toje pačioje vietoje.
Keliaudami taku lankytojai pamatys ir susipažins su tipingu užliejamų pievų kraštovaizdžiu, jų augalija ir gyvūnija, būdingais dirvožemiais, polderių sistema, melioracijos įtaka gamtai.
Taip pat bus pristatyta tvarkingo poilsiavimo stovyklavietė.
Žalgirių pažintinis takas, Žalgiriai, Šilutės r. (2 km)
Take susipažinsite ne tik su būdingiausiais parko miškuose augančiais augalais, esančiomis miškų buveinėmis, bet ir galėsite pastudijuoti parke dažniausiai sutinkamų žvėrių pėdsakus, sužinoti apie dažniausiai sutinkamus paukščius, žuvis.
Taip pat susipažinsite ir sužinosite apie unikalų, niekur daugiau Lietuvoje neaptinkamą, objektą – pelkininkų koloniją.
Žalgirių miške auga nemažai šimtamečių ąžuolų.
Platesnius vietovių aprašymus ir kaip jas rasti, galite pamatyti čia.