Į pavojingą upę prie Vilniaus lipti pasiryžusi moteris davė pažadą sūnui

2019 m. vasario 24 d. 13:45
Video
Būrys narsuolių – tarp kurių ir dvi moterys – pasiryžo ekstremaliems potyriams sraunioje ir šaltoje upėje netoli Vilniaus. Vėjuotą, lietingą ir rūškaną savaitės vidurio dieną prie sraunaus Dūkštos upelio susirinkę vandens sporto entuziastai atidarė plaukimo kajakais sezoną. Jiems teks įveikti vaizdingą 3 km atkarpą iki Neries – brautis pro šakas, murkdytis lediniame vandenyje, pasileisti nuo sraunių upės slenksčių.
Daugiau nuotraukų (44)
Vyrai nusiteikę ryžtingai – tikisi adrenalino ir naujų potyrių. Tuo tarpu moterys prieš plaukimą – atsargesnės. „Kajaku plauksiu pirmą kartą – tikiuosi grįžti namo. Juk upėje visko nutinka. Bet sūnui pažadėjau grįžti“, – emocijomis dar prieš plaukimą dalijosi iš Kauno atvykusi Ernesta.
Nuotykių kelionių upėmis organizaciją „Upių labirintas“ įkūręs Povilas Pelanis kartu su žmona Lina rengia plaukimus kajakais ir katamaranais, sezono metu – ir baidarėmis.
Per potvynį – tinkamiausias laikas
Povilo teigimu, ankstyvą pavasarį, per potvynį Lietuvos upeliai – patys įdomiausi. Ypač – taip vadinamoje šventojoje trejybėje – Dūkštoje, Anykštoje, Žvelsoje. Naujausias atradimas – Lietuvos ir Lenkijos pasienyje esanti sraunioji Šelmenta.
„Kai vanduo aukštas, kliūčių sumažėja, daug šakų lieka po vandeniu, bet vandens jėga padidėja. Plaukimas kajaku nuo baidarės skiriasi tuo, kad jie yra manevringesni, galima apsiversti ir neišlipus – atsiversti. Tai rizikingesnis plaukimas, tačiau suteikiantis daugiau galimybių ir potyrių“, – pasakojo plaukimo srauniomis upėmis organizatorius P. Pelanis.
Anot jo, didžiausias pavojus plaukiant kajaku – palįsti po šakomis. Tuomet išsikapstyti – labai sunku. Be to, plaukiant kajaku nepavyks išvengti susidūrimų ar pašalti lediniame vandenyje.
„Tačiau to žmonės ir susirenka – patirti nuotykių. Dauguma sezoną atidarančių plaukia pirmą kartą. Čia tarsi treniruočių poligonas“, – tikino nuotykių laisvalaikio specialistas. Tiems, kam Lietuvos upių negana, organizuojamos kelionės į Korsiką, Škotiją, Čekiją, Slovakiją ar kitas kalnuotas ir sraunių upių turinčias šalis bei vietoves. Tačiau ten vyksta didesnę patirtį ir pasirengimą turintys kajakininkai.
 
Šalta, bet įspūdžiai – geri
Specialią aprangą apsivilkę, po kajaką į rankas pasiėmę drąsuoliai patraukė sraunios upės link.
Vienas iš plaukikų komandos – vandens sporto mėgėjas vilnietis Justinas. Vyras plaukia sraunia, ledine upe tikėdamasis patirti dar vieną adrenalino dozę. „Užsiimu buriavimu jūroje, kaitavimu, snieglenčių sportu, tad čia – dar vienas potyris, kurį noriu parsivežti namo“, – sakė Justinas. Anot jo, tokiam plaukimui reikia drąsos, fizinio pasirengimo ir specialios aprangos.
Justino bičiulis Giedrius tikino lendantis į vandenį įkalbintas draugo. „Man tai – pirmas kartas. Smagu pasivartyt šiuo laiveliu“, – džiaugėsi vilnietis.
Įsitaisę į laivelius vienas po kito nučiuožė stačiu šlaitu į vandenį. Įveikę pirmąją kliūtį – siaurą tunelį po keliu, kajakininkai pasileido pasroviui pro vaizdingus Karmazinų piliakalnio apylinkių slėnius.
Kita plaukikų grupės narė – iš Joniškio rajono atvykusi Žana teigė, kad nors pliuškentis lediniame vandenyje ir šalta, tačiau emocijos – labai geros. „Kai nuolatos dirbi mosuodamas irklu – nebešalta. Nebent tik sustojus ir išlipus į krantą“, – sakė moteris, stabtelėjusi pailsėti viduryje plaukimo trasos. Tuo tarpu oro sąlygos – nepavydėtinos: prasidėjo šlapdriba, pakilo vėjas, temperatūra – vos aukščiau nulio laipsnių.
Tačiau Žanai tai – nė motais: „Kiekvienas savaip kvailioja – vieniems patinka vanduo, kitiems bėgioti, slidinėti. O mes bandom ekstremaliau“.
Įveikę maršrutą sraunia upe, pasikrovę adrenalino ir atidarę sezoną, kajakininkai sėkmingai išlipo į krantą, kur Dūkšta įteka į Nerį.
Gerų upių – nedaug
Šeimos verslą su vyru Povilu įkūrusi Lina tikino, kad lietuviai baidarėmis ir kitomis vandens transporto priemonėmis dar neatsiplaukiojo.
„Vis atsiranda nauja karta – iš pradžių draugai, klasiokai, vėliau bendradarbiai, šeimos. Be to, Lietuvoje nėra daug tokių gerų, sraunių upių. Reikia taikytis apie gamtos, prie potvynių“, – teigė Lina.
Pavyzdžiui, Dūkštoje kajakais įprastai plaukti galima 1-2 savaites per metus, kol vanduo pakilęs. Žvelsa, Akmena, Siesartis, Jūra – tai upės, kuriose galima plaukti ir vasarą. Tačiau kajakams tinkamų – vos kelios.
Vienam plaukti – pavojinga
Tiems, kuriems mūsų krašto upės per silpnos – važiuoja į užsienį. Tiesa, šiems nuotykiams dažniausiai pasiryžta vyrai. „Žinoma, kartais plaukimas kajakais ir kitomis priemonėmis tampa šeimos reikalu. Netgi yra toks posakis – „jei neįsodinai žmonos į kajaką – gresia skyrybomis“, – juokavo Lina.
Anot jos, tai ne tik juokelis, bet ir rimtas patarimas: kajaku negalima plaukti vienam – šis laisvalaikio būdas padidina riziką susižaloti. Tad vienam plaukti – pavojinga, jei prireiktų skubios pagalbos.
Darbas nuo 8 iki 17? Kajaku plaukti gali ir nesuspėti
Norint suspėti patirti adrenalino pliūpsnį – teks taikytis prie gamtos pokyčių ir laukti tinkamiausio laiko. „Turi laukti tų dviejų savaičių, derintis, kada tas vanduo bus tinkamas. Tad jei darbas nuo 8 iki 17 valandos, nėra lankstumo galimybių, gali ir nepataikyti to geriausio laiko. Toks jau yra šis žaidimas“, – sakė Lina.
Ir nors naujo sezono atidarymo proga plaukimas dalyviams buvo nemokamas, įprastai žmogui tokia pramoga kainuoja apie 10 eurų. „Kadangi plaukimas kajakais orientuotas į kalnų upes, Lietuvoje plaukiama gana retai – per pavasario potvynius ar po ilgų liūčių“, – teigė aktyvų laisvalaikį upių labirintuose organizuojantis Povilas.
Gamta^InstantLietuva
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.