Liaupsės Lietuvos gamtai ir tako šešėly pranykęs akmuo

2016 m. sausio 22 d. 05:00
Šarūnas Meškys
Pastarosiomis dienomis Lietuvos gamtos grožis buvo liaupsinamas kaip niekada. Savaitės pradžioje Didžiosios Britanijos nacionalinio transliuotojo internetinis naujienų portalas „BBC“ gyrė lietuvių fotografo Karolio Janulio užfiksuotus kadrus, o viso pasaulio žmonės turėjo galimybę pasigrožėti žiemos šalčio sukaustytais Lietuvos peizažais, sostinės architektūra ir sniegu padengto miesto vaizdais iš paukščio skrydžio.
Daugiau nuotraukų (6)
Pats nuotraukų autorius neslėpė džiaugsmo – toks dėmesys ne tik dar labiau paskatina kurti, bet ir leidžia didžiuotis savo šalies gamtos grožiu, kurį pačiais geriausiais atsiliepimais įvertina užsienio spauda*.
Vos po kelių dienų Lietuvos gamtos grožis tarptautinėje arenoje buvo pagerbtas dar kartą. Jungtinių tautų Pasaulio turizmo organizacijos rengiamuose turizmo inovacijų ir meistriškumo apdovanojimuose Ispanijos sostinėje Madride Anykščių regioninio parko medžių lajų takui įteiktas pirmosios vietos prizas. Savo kategorijoje medžių lajų takas nušluostė nosį gamtos turizmo projektams iš Brazilijos, Indonezijos, Ispanijos ir Šveicarijos.
Ir nieko nuostabaus – Lietuvos gamtos grožis vertas ne tik mūsų tautiečių, bet ir užsienio svečių dėmesio. Juk poeto Antano Baranausko apdainuotas Anykščių šilelis nuo praėjusių metų rugpjūčio yra kaip niekad populiarus – jį aplankyti plūsta minios žmonių. Būtent čia įsikūręs taip išgirtas ir gamtos mylėtojų pamėgtas medžių lajų takas.
Nors nuo tako atidarymo praėjo pusmetis, o lauke spaudžia net ir 20 laipsnių šaltis, atvykus pasigrožėti šiuo gamtos stebuklu nėra vietos net automobiliui pastatyti, o aikštelėje – ne tik lietuviškais numeriais pažymėtos transporto priemonės. Iš sausakimšos stovėjimo aikštelės lankytojai būriais skuba ieškoti – kur gi tas visų išgirtas takas?
Ir štai, palipus kelis šimtus metrų laipteliais, nuo kalvos atsiveria kvapą gniaužiantys vaizdai.
300 metrų ilgio takas – nuostabus ir didingas. Gelžbetonio ir metalo konstrukcija, integruota šilelio vidury, suteikia unikalią galimybę pajusti gamtos grožį visai kitu kampu. Svaiginantys vaizdai pakeri jau nuo pat pirmųjų žingsnių, o nepakartojamo jaudulio suteikia po kojomis pro metalines konstrukcijas atsiveriantis aukščio svaigulys.
Vos praėjus taką, norisi grįžti ir tą jausmą patirti dar kartą, pajusti, kaip akis glosto medžių viršūnės, o švarus ir grynas oras užpildo plaučius.
Tiesa, pats takas populiarumo piko metu – tarsi judrus pėsčiųjų tiltas didmiesčio centre. Mat čia išgirsi ne tik lietuviškai kalbant. Angliškai, vokiškai, rusiškai ir prancūziškai emocijas reiškiantys užsieniečiai svaigsta išvydę nepakartojamą reginį.
Bet vos tik nusileidus laiptais ir grįžus į automobilį pajunti, kad kažko tarsi trūksta, kažkas buvo nepastebėta, tarsi liko antrame plane. O gi antras pagal dydį Lietuvoje akmuo – Puntukas.
Dabar jis – nebe pagrindinis Anykščių šilelio simbolis, ne pagrindinis lankymo objektas, o tik pakeliui į medžių lajų taką kairėje takelio pusėje pupsintis granito gabalas.
Kone 7 metrų ilgio ir pločio, beveik 6 metrų aukščio riedulys, gamtos, mitologijos ir istorijos paminklas, ant kurio iškaldinti „Lituanicos“ lakūnų Stepono Dariaus Stasio Girėno bareljefai, liko medžių lajų tako šešėly. 
Dabar visas gamtos mylėtojų dėmesys skirtas jo didenybei – medžių lajų takui, o visa kita jau – po to.
* – K. Janulio nuotraukas galite pamatyti čia ir čia.
GamtaAnykščiaiLajų takas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.