Turistų pamėgtame take JAV – didžiuliai radiacijos kiekiai: prilygsta Pripetei

2024 m. rugpjūčio 30 d. 17:38
Lrytas.lt
Tyrėjai praneša, kad kad populiarus ir turistų pamėgtas pažintinis takas, esantis Naujosios Meksikos valstijoje, yra užterštas radioaktyviosiomis atliekomis, o radiacija prilygsta Černobylio griuvėsiams. Visgi vyriausybė problemą neigia.
Daugiau nuotraukų (1)
Maršrutas Acid Canyon, esantis pačiame Los Alamoso centre, yra visai šalia vietos, kurioje buvo sukurtos ir pirmosios pasaulyje atominės bombos. Tyrėjai teigia, kad čia augančiuose augaluose, dirvožemyje ir vandenyje yra „itin didelė plutonio koncentracija“.
„Tai vienas labiausiai šokiruojančių dalykų, su kuriais man teko susidurti gyvenime“, – sakė Šiaurės Arizonos universiteto mokslininkas Michaelas Kettereris.
Jis gautus rezultatus ir išmatuotą radioaktyvumo lygį pažintiniame take prilygino Ukrainos Pripetės miestui, kuris buvo apleistas po 1986 m. įvykusios Černobylio atominės elektrinės tragedijos.
„Tai tiesiog ekstremalus labai didelės plutonio koncentracijos dirvožemyje ir nuosėdose pavyzdys. Jis slepiasi visiems matomoje vietoje. Lankymasis šioje zonoje neribojamas. Nieko panašaus Jungtinėse Valstijose nesu matęs“, – sakė M.Kettereris, dešimtmečius tyrinėjęs radioaktyvias vietas JAV.
Acid Canyon (liet. rūgšties kanjonas) savo pavadinimą gavo dėl čia išmestų radioaktyviųjų atliekų. Jomis čia buvo atsikratoma nuo pat Manhatano projekto (Manhatano projektas – 1942 m. rugsėjo mėn. suburta mokslininkų iš JAV, Anglijos ir Kanados grupė, kurios tikslas buvo sukurti atominę bombą) pradžios. Atliekas nustota čia mesti tik 1964 m.
1966 m. JAV Atominės energijos komisija pradėjo kanjono valymo projektus, kurie tęsėsi iki 1984 m., kai kanjonas buvo pripažintas saugiu ir buvo leista juo neribotai naudotis visuomenei.
Tačiau M.Kettererio išvados rodo, kad likusi radioaktyvioji spinduliuotė vis dar gali turėti pavojingą poveikį vandens nuotėkiui, tekančiam į Rio Grandės upę. Tarša per užterštus augalus taip pat gali patekti į maisto produktus. Radioaktyvūs pelenai taip pat gali pakilti į orą, jei teritorijoje kiltų miško gaisras.
Energetikos departamentas į M.Kettererio tyrimą atsakė pareiškimu, kuriame teigiama, kad jis neatskleidžia apie Acid Canyon nieko, kas nebūtų buvę viešai žinoma jau daugelį metų, ir kad dabartinis radioaktyvumo lygis atitinka visuotinai pripažintą saugaus naudojimo lygį.
Nepaisant departamento patikinimų, dėl šio mokslinio tyrimo paraginta visame parke pastatyti ženklus, kad lankytojai būtų tinkamai informuoti.
„To tikrai neįmanoma ištaisyti. Tai tarsi bandymas surinkti druską, kuri buvo įmesta į purų kilimą. Beprotiška manyti, kad viską surinksite“, – apie bandymą išvalyti radioaktyvias medžiagas kalbėjo tyrėjas.
Tyrimai atlikti praėjus vos kelioms savaitėms po to, kai Gynybos departamentas paskelbė apie planus Los Alamose padidinti plutonio branduolių, skirtų branduolinių ginklų arsenalui, gamybą.
Parengta pagal „Nypost“ inf.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.