Pasigrožėkime rudenėjančia Lietuva: istorija alsuojantys dvarai ir piliakalniai, pažintiniai takai, pramogų parkai

2024 m. rugpjūčio 26 d. 09:23
Nors vasarariški orai vis dar lepina mus, tačiau po kelių dienų jau prasidės kalendorinis ruduo. Tai – puikus metas pakeliauti po Lietuvą, atrasti dar nematytas vietoves, o gal ir sudalyvauti pėsčiųjų žygyje!
Daugiau nuotraukų (54)
Ilzenbergo dvaras ir Pėsčiųjų turas kviečia į grandiozinį žygį
Ilzenbergo dvaras – tai daugiau nei 500 metų istoriją skaičiuojantis dvaras, įsikūręs unikalioje vietoje tarp dviejų ežerų – Ilgės ir Apvalasų, Lietuvos ir Latvijos pasienyje. Tai vienintelis Baltijos šalyse dvaras, pilnai atkurtas ir ūkininkaujantis, tęsiantis natūralios žemdirbystės tradicijas, atviras lankytojams ištisus metus.
Dvaras apdirba daugiau nei 1200 hektarų žemės, laiko daugiau nei 100 karvių, gamina daugiau 100 natūralių maisto produktų ir jais prekiauja. Dvarą supa šimtametis parkas su meninės vertės skulptūromis, paverčiančiomis jį muziejumi po atviru dangumi. Parko šiaurinėje pusėje yra tiltas į mitais apipintą Meilės salą: čia ištarti meilės žodžiai lieka visam gyvenimui… Ar žinojote, jog šiame dvare 2019-aisiais pradėtas veisti didžiausias vynuogynas Baltijos šalyse – virš 4 hektarų! Taigi, visai neseniai pradėti gaminti Ilzenbergo dvaro vynai, pelnę eilę apdovanojimų įvairiuose čempionatuose.
Ilzenbergo dvaras – tai vieta, kur šeimos gali pamatyti daugybę naminių ir laukinių gyvūnų, gyvenančių dvaro teritorijoje, ir iš arčiau susipažinti su jais. Šį sezoną dvare galite išvysti ožiukus, alpakas, avis, triušius, kalakutus, juodąsias gulbes ir kitus gyvūnus. Parke įrengta vaikų žaidimo aikštelė, savo dydžiu, interaktyvių bei edukacinių įrengimų gausa bei unikalumu išsiskirianti visoje Lietuvoje. Vaikai joje gali susipažinti su įvairiais fizikiniais dėsniais, mato kaip jie veikia, išlaisvina savo kūrybiškumą ir lavina greitą reakciją. Interaktyvūs bokštai su skirtingais žaidimais, pilnai funkcionuojantys ekskavatoriai. Šalia žaidimų aikštelės, lankytojų laukia vienas sudėtingiausių, 1,2 ha kukurūzų labirintas, veikiantis iki spalio.
Šiandien visiškai atkurtame dvare ne tik puoselėjamas kultūrinis gyvenimas, tęsiamos natūralios žemdirbystės tradicijos, bet ir kuriamos unikalios erdvės, savaitgaliais organizuojami renginiai su išskirtinai tam vakarui restorano šefo sudarytu degustaciniu meniu, švenčiamos didžiosios metų šventės. Atvykusių į dvarą laukia ne tik įkvepianti aplinka, bet ir ekskursijos, harmonijoje su gamta pagamintų Ilzenbergo dvaro maisto produktų ir vynų degustacijos, romantiška valandos trukmės kelionė katamaranu po Ilgės ežerą, apiplaukiant Lietuvos ir Latvijos krantus. Daugiau informacijos apie dvariškas pramogas ieškokite www.ilzenbergas.lt.
Ilzenbergo dvaras ir vienas didžiausių pėsčiųjų žygių organizatorių „Pėsčiųjų turas“ (PTuras) skelbia apie spalio 5 d. įvyksiantį grandiozinį Latvijos ir Lietuvos valstybių bendrą žygį „T.O.R.A. Fest“.
Tūkstančius dalyvių rinksiantis, jungtinis Lietuvos ir Latvijos pasienio miestų bendrystės stiprinimo renginys šiais metais pasiūlys jums pėsčiųjų žygį, kuris bus sudarytas net iš 5 trasų: šeimos trasa – 6 km, pradedančiųjų trasa – 12 km, mėgėjų trasa – 18 km, išbandymų trasa – 30 km, potyrių trasa – 40 km. Žygių organizatorius „Pėsčiųjų turas“ pateiks unikalias trasas ir daugiau nei 500 metų istoriją menantis Ilzenbergo dvaras pasitiks su papildomai apmokamomis paslaugomis: pasiplaukiojimas su elektriniu laivu, talpinančiu virš 50 žmonių, vyno bei maisto degustacijomis, ekskursijomis po Ilzenbergo dvarą ir dvarvietę. Rekomenduojama iš anksto rezervuoti paslaugas Ilzenbergo dvare. Į renginio bilieto kainą bus įskaičiuota dalyvio apdovanojimai (medalis, diplomas), patrankų šūviai, mankšta, maitinimas, partnerių dovanos, Lietuvos ir Latvijos miestų organizacijų prisistatymai, užkandžiai, įėjimas į Ilzenbergo dvaro teritoriją. Jūsų augintiniais bus pasirūpinta su „Monge“ gyvūnų maistu. Žygį vainikuos trys istorinės patrankos šūviai nuo Patrankų saugyklos pastato!
„Lietuvos ryto“ skaitytojai galės bilietus įsigyti 10 proc. pigiau, su nuolaidos kodu: rytas. Bilietus galite įsigyti čia: www.pesciujuturas.lt/zygiai-masiniai/t-o-r-a-fest-2024/. Nemokamai į renginį gali atvykti vaikai iki 4 metų, vėžiu sergantys, aklieji ir beglobiai vaikai.
Marijampolė – tarsi atvira meno galerija
Ieškantiems vietos pasigrožėti rudenėjančia gamta Marijampolės savivaldybės teritorijoje 6 km į pietryčius nuo Liudvinavo rasite Žuvinto biosferos rezervatui priklausančią girią, kurioje įrengtas Buktos gamtinis pažintinis takas. Buktos giria unikali vieta, prie kurios neprisiliečia žmogaus ranka, tai sengirė, pats save tvarkantis miškas. Vaikščiodami 2 km ilgio pažintiniu taku čia įrengtose stotelėse susipažinsite su skroblynais, aliuviniais miškais, pelkėtais lapuočių miškais, su tako aplinkoje augančiomis ir gyvenančiomis augalų ir gyvūnų rūšimis.
Lankydamiesi šiame krašte nuvažiuokite ir iki trumpiausio Lietuvoje Amalvos pažintinio tako, nuo kurio atsiveria vaizdas į didžiausią pelkę Suvalkijos regione, o kelyje nuo Buktos galite sustoti prie Varnupių piliakalnio.
Vaikščiojant po Marijampolės miestą būtinai užsukite į Lietuvos prezidento Kazio Griniaus memorialinį muziejų. Šis muziejus įsikūręs kultūros paveldo objekte – XIX a. statytame name, kuriame 1904–1914 m. gyveno Lietuvos Respublikos Prezidentas Kazys Grinius su šeima. Įdomu tai, kad XX amžiaus pradžioje Grinių namai tapo Užnemunės kultūrinės – politinės veiklos centru: per juos plito nacionalinė tautos atgimimo savimonė, demokratinės nuostatos, kalba, kultūra. Be to, vaikų ir suaugusiųjų grupėms muziejuje parengti edukaciniai užsiėmimai, vienas tokių – komedijos „Amerika pirtyje“ repeticijos Grinių namuose. Edukacijos metu dalyviai įtraukiami į spektaklio kūrimą, garantuotai laukia gerą nuotaiką žadantis laikas.
Suvalkijos (Sūduvos) sostinėje yra daug atsikvėpti kviečiančių išpuoselėtų gamtos oazių. Poezijos parką pasieksite nusileidę laiptais iš pagrindinės miesto aikštės. Parke pasitiks fontanai, romantiški tilteliai, įvairios skulptūros, gatvės menas, o sutemus parkas virsta tikra spalvų ir romantikos pripildyta erdve. Štai, seniausias mieste Vytauto Didžiojo parkas pakvies ne tik pasigėrėti gėlynais, bet ir pasižiūrėti interaktyvią parodą „Miesto sodo istorija“ su papildyta realybe. Tuo tarpu, Pašešupio parke laukia aktyvaus laisvalaikio praleidimui skirta įranga. O šio rudens naujiena Marijampolėje atnaujintas Marių parkas, įsikūręs pusiasalyje, kurį iš visų pusių supa vanduo. Jaukios grilio zonos, plūduriuojanti sala vandenyje, paplūdimio erdvė, vaikų žaidimų aikštelė, daugybė poilsiui skirtų gultų ir suolelių. Atnaujintas parkas kviečia užsukti!
Marijampolė tarsi atvira meno galerija, vaikščiodami miesto gatvėmis pamatysite daugiau nei 50 gatvės meno piešinių. Tarptautinis gatvės meno ir architektūros simpoziumas „Malonny“ per dešimtmetį papuošė daugybę miesto centre esančių pastatų sienų. Net jei lankėtės Marijampolėje prieš kelis metus, sugrįžti verta, nes atvira gatvės meno galerija kiekvienais metais pasipildo naujais kūriniais. Kai kuriuos iš šių piešinių telefono pagalba galima pamatyti judant, ieškokite lentelių su informacija prie kūrinių. Gatvės meną Marijampolėje galima apžiūrėti savarankiškai naudojantis „Malonny“ maršruto leidiniu arba užsisakyti teminę ekskursiją.
Atvykus į Suvalkiją (Sūduvą) būtina sočiai pavalgyti ir paragauti tradicinės suvalkietiškos virtuvės skonių. Tai padaryti galima užsisakius degustaciją su teatralizuota programa „Sotūs pietūs svečiuose pas suvalkietį“. Gaspadoriui pasitikus svečius, jie vaišinami įvairiais šio regiono patiekalais, o pagrindinis degustacinis patiekalas „Suvalkietiškas grobas“. Pažadame iš Marijampolės išvyksite sotūs ir laimingi!
Prienai – piliakalniais nusėti, upių vingių išvagoti, Pacų giminės išgarsinti
Miestas, kur vienintelis kelias suvalkiečiui pas dzūką – tik per tiltą, yra Prienai. Piliakalniais nusėtas, upių vingių išvagotas, ežerais papuoštas. Daug istorinės atminties čia sukaupta: nuo etnografinį paveldą menančio Skriaudžių muziejaus ar išlikusio neoficialaus vienuolyno, kur netekėjusios moterys gyvenusios ir už bendruomenę meldusios, iki didingos Pacų giminės paveldo – Jiezne esančių rūmų bei kitų objektų. Sutvarkyti ir vaikams ar kelionėms dviračiais svetingi parkai, galimybės plaukti baidarėmis, pajodinėti žirgais, atsigauti baseine, net šokti parašiutu ar paskraidyti, užsukus į Pociūnų aerodromą – tokie įvairiapusiai tie Prienai!
Nuo Balbieriškio atodangos Nemuno slėnio kairiajame šlaite atsiveria vienas gražiausių Lietuvos peizažų. Dėl stačių margaspalvių krantų ir unikalaus reginio dar 1974 m. ši atodanga paskelbta geologiniu gamtos paminklu. Stovint ant skardžio atsiveria vienas gražiausių Lietuvos peizažų. Garsus geografas Č. Kudaba apie šią vietą rašė: „Nematęs Nemuno nuo Balbieriškio šlaitų, dar negali girtis matęs mūsų upių tėvą“. Stovėdami ant apžvalgos aikštelės matote Nemuno vingį, šilais apaugusius krantus, o tolumoje iki horizonto driekiasi Buktos miškas. Tai – viena iš populiariausių fotosesijų vietų. Net 1700 m besidriekianti atodanga atveria ledynmečio palikimą. Plika akimi puikiai matosi ledynmečio nuogulų storymė ir tortą primenantys juostuoto molio sluoksniai, vadinami varvomis. Pagal jų skaičių nustatyta, kad prieledynmečiu apie 200 metų čia tyvuliavo šaltavandenės Balbieriškio – Simno marios.
Greimų tiltas jungia Nemuno skiriamas Prienų dzūkišką ir suvalkietišką dalis. Apie tai skelbia prie tilto esantis riboženklis bei įrengta apžvalgos aikštelė – „Suvalkijos ir Dzūkijos riba“, nuo kurios atsiveria nuostabi Nemuno kilpos panorama. Čia yra atokvėpiui ir poilsiui pritaikyta zona, kurioje galėsite prisėsti bei pasigrožėti Nemunu. Moderniai įrengtoje apžvalgos aikštelėje rasite bronzinės mergaitės su šuniuku skulptūrą „Asmenukė prie Nemuno“. Šios skulptūros tikslas – sukurti patrauklų meninį ir turistinį objektą, kuris ne tik puošia apžvalgos aikštelę, bet ir kviečia turistus bei Prienų gyventojus įsiamžinti prie Nemuno kilpos.
Pacai – lietuvių kilmės didikų giminė su Gozdavos herbu, kurios nariai Abiejų Tautų Respublikoje užimdavo svarbias pareigas. XVII amžiaus antrojoje pusėje giminė įgijo didžiausią reikšmę, būtent tada ji tapo konkurencinga kitoms įtakingoms lietuvių didikų giminėms – Radviloms ir Sapiegoms. Jie įtakojo Abiejų Tautų Respublikos likimą. Pacai statė puošnius rūmus, o taip pat rėmė monumentalių šventovių statybą. Vos įvažiavus į Jiezną prie autobusų stoties jus pasitiks skulptūra su LDK didikų Pacų šeimos simboliu lelija. Jiezne, Nepriklausomybės aikštėje, priešais Šv. arkangelo Mykolo ir Jono Krikštytojo bažnyčią įrengti LDK didikų Pacų batai – po vieną vyriškų ir moteriškų batų porą, kuriuos matuojasi visi į Jiezną užsukantys turistai, ir suoliukas su Pacų šeimos simbolika – poilsiui ir turistinėms nuotraukoms. Aikštėje rasite ir Pacų dvaro rūmų maketą.
Išskirtinis objektas – Šilavoto Davatkynas, kuris yra įsikūręs gražiausiame Trakelio šlaite. Čia daugiau nei šimtmetį gyveno pamaldžios moterys („davatkėlės“) ir tai buvo neoficialus vienuolynas. Šios uolaus tikėjimo moterys buvo svarbios kaimo bendruomenei: rūpinosi kaimo žmonių dvasiniu ugdymu, mokė rašto, amatų, suteikdavo prieglobstį likimo nuskriaustiesiems.
Pačiame Veiverių miestelio centre, šalia Šv. Liudviko bažnyčios, įsikūręs Rimorystės muziejus, pavadintas jo įkūrėjo ir puoselėtojo, klebono K. Skučo vardu. Tokiu būdu įamžintas kunigo atminimas ir jo nuopelnai, iš užmaršties prikeltas K. Skučo propaguotas, Lietuvoje beveik išnykęs pakinktų dirbėjų amatas, ir apsaugota klebono per daugelį metų surinkta unikali ekspozicija. Muziejus buvo įkurtas 2006 m. Veiverių bažnyčiai priklausančiame kluone. Bėgant laikui, senojo pastato būklė prastėjo, ir veiveriečiai labai apsidžiaugė, kad atsirado galimybė perkelti turtingą ekspoziciją į naujas patalpas. Kunigo giminaitė, gyvenanti Amerikoje, M. Skučaitė-Napjus finansavo naujo muziejaus statybą: 2020 m. liepos 26 d. atidarytas naujas muziejaus pastatas tapo reikšmingu įvykiu ne tik Veiveriuose, Prienų rajone, bet ir visoje Lietuvoje. Ekspozicijoje sukaupta nemažai žirgo pakinktų, skambalų, balnų, yra bričkų, važių, karietų, bažnytinių rogių, rimoriaus darbo įrankių. Tarp jų – ir paties klebono K. Skučo restauruoti, siūti pakinktai ir kamanos, sutaisyti balnai, sumeistrautos brikos ir važiai.
Rudenėjantys Biržai kviečia keliauti ir atrasti tvarumą mene
Biržai – išskirtinis miestas, kiekvieną metų laiką, pakeičiantis savo rūbą ir kaskart vis nustebinantis lankytojus savo grožiu, unikalumu ir nepamirštamais skoniais. Čia ne tik rudenėjant, auksinių lapų fone, išvysite Biržų pilį ar Astravo dvarą, bet kartu ir atsikvėpsite nuo miesto šurmulio, pasivaikščiosite pačiu ilgiausiu Lietuvoje pėsčiųjų tiltu, stebėsite rūku apgaubtus Kirkilų ežerėlius šalia apžvalgos bokšto. O jei visa tai jau skamba girdėtai, Biržų kraštas paruošė jums naujų staigmenų.
Biržuose nauji skoniai – tai „AMPLUA WAFFLE“, kavinė-vaflinė, skirta visai šeimai, įsikūrusi pačiame miesto centre, šalia Nepriklausomybės aikštės. Vaflinėje yra įrengta žaidimų erdvė mažiesiems, tad visi šeimos nariai galės puikiai praleisti laiką. Kavinėje rasite įvairių vaflių asortimentą su daugybe skirtingų ingredientų, taip pat kitų patiekalų – blynelių, varškėtukų, įvairių desertų bei gėrimų. Vaflinėje šviesu ir erdvu, tad nuotaika bus puiki, net ir vėsesniu metų laiku. Keliaujant su šeima, rekomenduojama aplankyti Kirkilų pramogų parką arba Šiaurinę rančą, kurioje galėsite pamatyti naminius gyvūnus bei juos pamaitinti, paglostyti.
Visų laukia ir atsinaujinęs Biržų regioninio parko lankytojų centras, kuriame gausu interaktyvių stendų, demonstruojančių, kaip susidaro smegduobės Biržų krašte. Čia sužinosite daugybę paslapčių apie tai, kas slypi po Biržų krašto žemėmis, galėsite pažaisti, tyrinėti. Rudenį regioninio parko komanda jus pakvies į naują edukaciją – „Grybų ekspedicija“, kurios metu sužinosite apie įvairias grybų rūšis, pabūsite arčiau gamtos. Dar viena pramoga Mantagailiškio dvare – „Table Monteball“, stalo žaidimas, kurio metu su specialia lazda reikia įmušti kamuoliuką į duobutę, atliekant kuo mažiau spyrių. Žaidimo sėkmės paslaptis – kuo mažiau pataikyti kamuolį į esančias smegduobes, neuždirbti baudų. Tai dvaro teritorijoje esančio žaidimo atitikmuo – tik stalo žaidimo versija.
Biržuose ryškius pėdsakus paliko Radvilų giminė. Dar ir dabar čia užsuka Radvilų palikuonys pasivaikščioti savo protėvių žemėse. Viena seniausių alaus daryklų Lietuvoje „Biržų alus“ siūlo naują edukacinę-degustacinę programą „Radvilaitės kaprizas“. Jos metu sužinosite, kaip gaminamas Biržų krašto alus, pasivaikščiosite po daryklą, o vėliau apsilankysite Biržų pilies restorane „Pilies skliautai“, kuriame ragausite poniškų patiekalų. Jei panorėsite daugiau įsijausti į kilmingųjų gyvenimo užkulisius, Biržų krašto muziejus „Sėla“ jus pakvies į naują edukacinę programą „Kunigaikščių dvaro mados“. Jos metu stebėsite kunigaikščio ir kunigaikštytės pasiruošimą puotai. Jūsų lauks XVII a. mados įdomybės: banginio ūsai, keliaraiščiai, korsetas...
Taip pat nepraleiskite galimybės aplankyti Alės Podėnienės kaimo turizmo sodybos, kurioje puikuojasi daugiau nei 250 įvairiausių patefonų, kurie buvo rinkti daugiau kaip 45 metus. Beveik visi jie yra veikiantys, atrestauruoti. Įdomiausia, kad šeimininkas pats pagaminęs savo dirbtuvėlėje ne vieną, pagal šiuolaikinį dizainą patefoną, palaiko ir puoselėja tvaraus naudojimo idėją. Tai – tvarumas mene. Ir akis paganysite, ir istorijų sužinosite, ir dalyvaudami pažintinėje nuotaikingoje programoje „Patefonų pasaulyje“ paklausysite muzikos, grojant vinilinėms plokštelėms ir svarbiausia – susipažinsite su tvaraus naudojimo galimybėmis muzikos pasaulyje.
Šie metai išskirtini tuo, jog Sodeliškių dvaro sodyboje esantis vėjo malūnas, švenčia savo 100-metį. Tai vienintelis Lietuvoje, veikiantis nuo 1924-ųjų, vėjo malūnas. Šia proga įrengtas informacinis stendas, galima pamatyti istorines nuotraukas. Sodeliškių dvaro sodyboje gausu pramogų – čia ne tik viešbutis su SPA zona, bet ir edukacinė programa „Grūdo kelias“ bei senovinės technikos bei liaudies buities muziejus.
Ankstyvas ruduo gali lepinti šiltais saulės spinduliais, tad nusprendus atsigaivinti, paragaukite Rinkuškių alaus daryklos sukurtų alaus skonio ledų, o jei norėsis švelnesnio skonio – Levandų ūkio ledų. Visiškai išskirtinė vieta – Portfolio meno galerija/ kavinė, kurioje galėsite ragauti vietoje gaminamų ledų „gelato“, o taip pat įsigyti ir menininkų dirbinių. Užsukite į Biržų kraštą rudenėjant – čia ne tik pasigrožėsite gamta, bet ir paragausite naujų skonių, išbandysite įvairias pramogas bei sudalyvausite išskirtinėse edukacijose.
Daugiau informacijos rasite Biržų turizmo ir verslo informacijos centro internetinėje svetainėje www.visitbirzai.lt
Kalvarija ir Liubavas – kalvotas Sūduvos kraštas, apipintas legendomis
Kalvarija – kalvotosios Sūduvos kraštas. Čia nerasite lygumų, kurios minimos dainose, pasakojančiose ilgesingą istoriją apie švilpaujantį bernioką iš Suvalkijos. Paskutinis ledynmetis šiame krašte paliko įspūdingas kalvas ir išrausė gilius ežerus, taip sukurdamas nuostabų kraštovaizdį.
2000 m. įsteigta Kalvarijos savivaldybė, kurios teritoriją kerta tarptautinė automagistralė „Via Baltica“ bei tarptautinė geležinkelio linija „RAIL Baltica“. Kalvarijos miestas yra vartai į Europą ir pirmasis miestas pasitinkantis atvykstančius į Lietuvą.
Pažintį su Kalvarijos miestu siūloma pradėti apsilankant Muziejuje/ informacijos centre. Jis įsikūręs istoriniuose pastatuose – Senojoje arklių pašto stotyje. Čia vykdomos ekskursijos, edukacijos, parodų pristatymai ir kiti renginiai. Centre rasite reikalingą informaciją kraštui pažinti, įsigysite suvenyrų.
Ką dar galima pamatyti Kalvarijoje? Senamiestį, kuriame verta pasižvalgyti kiek ilgėliau. Tai – valstybės saugomas urbanistikos objektas, kuriame vyrauja trijų aukštų mediniai ir mūriniai namai. Dabartinį vaizdą senamiestis įgavo XIX amžiuje. Pagrindinė senamiesčio – Laisvės gatvėje atstatytas Lietuvos nepriklausomybės dešimtmečio paminklas, prie kurio įrengta sienelė, Kalvarijos krašto savanoriams atminti. Naujai rekonstruotame miesto skvere 2020 m. atidengtas paminklas Lietuvos teisininkui, istorikui, diplomatui, Vasario 16-osios akto signatarui Petrui Klimui. Signataras gimė ir augo netoli esančiame Kušliškių kaime. Gimtosios sodybos pastatai neišliko, tačiau sodybvietėje pastatytas atminimo žymuo, plevėsuoja iškelta Lietuvos trispalvė. Kalvarijos centrą puošia ir nauja autobusų stotis, keliautojams duris atvėrusi 2020 m. Smagu pasivaikščioti Laisvės gatve, kur įsikūrę įvairios prekybos įstaigos, kavinukės – siūloma užsukti pasimėgauti kavos puodeliu, tai – dalis miesto gyvenimo kultūros. Būsite nustebinti kavinių interjeru bei jose patiekiamu maistu. Kavinaitėse netgi vyksta profesionalių atlikėjų koncertai.
Būtinai užsukite aplankyti Kalvarijos Švč. Mergelės Marijos vardo bažnyčios. Tai – klasicistinė, stačiakampio plano, dvibokštė, italų architekto projektuota, 1840 m. pastatyta bažnyčia. Joje klebonavo prelatas Mykolas Krupavičius. 2005 m. bažnyčia įrašyta į Kultūros paveldo registrą, viena iš Šv. Jokūbo kelio bažnyčių Lietuvoje. Jos šventoriuje pastatytas kryžius Kalvarijos krašto tremtiniams atminti. Prie bažnyčios sienos pritvirtintoje atminimo lentoje įamžintas vyskupo Antano Baranausko 1898 m. apsilankymas – jo metu pirmą kartą šiuose maldos namuose nuskambėjo pamokslas lietuvių kalba. Prie bažnyčios šventoriaus, buvusioje senojoje turgaus aikštėje, įrengta Kančios koplytėlė. Sakralių skulptūrų parkas – erdvė, kurioje pabūti drauge po šv. Mišių renkasi tikinčiųjų bendruomenė, vyksta koncertai ir agapė. Šiame parke pastatyti koplytstulpiai, kviečia prisiminti Kalvarijos krašto asmenybes, save pašventusias žmonių sielovadiniam darbui. Čia pat, yra sienos – tapybos piešinys „Svajų naktigonė“.
Kalvarijoje yra vienintelis Lietuvoje išlikęs trijų pastatų sinagogų kompleksas, turintis dviejų šimtų metų istoriją. Kompleksą sudaro barokinė (vasarinė) ir eklektinė (žieminė) sinagogos bei Talmudo mokyklos (dar vadinamos Rabino namu) pastatas. Archyvuose esančiuose dokumentuose galima surasti įrašus, kuriuose miestas vadinamas Žydų Kalvarija – 1900 m. net 80 proc. visų miesto gyventojų sudarę žydų tautybės asmenys. Tokią gausią bendruomenę byloja senosios žydų kapinės. Jose išlikę antkapiniai paminklai su hebrajų kalbos užrašais.
J. Basanavičiaus gatvėje, yra paminklas knygnešiams ir daraktoriams atminti bei parkelis, pavasarį kviečiantis pasidžiaugti sakurų žiedais. Paėjėjus senamiesčio link pasitiks „Kirchė“, menanti 1838 m. – tada buvo įšventinta, tapo liuteronų evangelikų maldos namais.
Kalvarijos karališkasis parkas – romantiška laisval1aikio praleidimo vieta prie Šešupės upės. Parkas, Tarpukario laikotarpiu tapęs pagrindine miesto gyventojų laisvalaikio praleidimo vieta, toks išliko ir iki mūsų dienų. Čia vyksta miesto ir krašto šventės, įvairūs bendruomenės renginiai bei susibūrimai. Parke yra paminklas Lietuvei Motinai; įkurta žymių kraštiečių alėja.
Taipogi siūloma aplankyti ir Liubavą, esantį Lietuvos-Lenkijos pasienyje. Tą verta padaryti jau vien dėl gamtos žavesio: čia ypač ryškų savo pėdsaką paliko paskutinis ledynmetis, išrausęs ežerus, suformavęs įspūdingo dydžio kalvas. Miestelio centre akį patraukia Liubavo senosios bažnyčios kalnas, apipintas legendomis. Ant jo pirmoji Liubavo bažnyčia buvo pastatyta 1770 m. kuri sudegė per I-jį pasaulinį karą. 1931 metais pastatyta medinė dvibokštė bažnyčia, kuri per II-jį pasaulinį karą vėl sudegė. Senosios bažnyčios buvo garsios saugomu Svč. Mergelės Marijos stebuklingu paveikslo, rastu ąžuole ant Trempinių kalno. Daugiau šioje vietoje maldos namai nebuvo atstatomi. Dabartinė Liubavo Švč. Trejybės bažnyčia pastatyta 1956 m. pristačius priestatą prie ant kapinių buvusios koplyčios.
2012 m. prie išlikusių Liubavo senosios bažnyčios akmeninių pamatų, pastatytas koplytstulpis, šios parapijos istorijoje svarbius ženklus palikusiam lietuvybės puoselėtojui ir skleidėjui, žymiam Sūduvos krašto sūnui, „Titaniko“ didvyriui ir sielovadininkui kun. Juozui Montvilai. Čia taip, pat stovi kryžius, statytas krikščionybės išlaisvinimo (Milano ediktas) 1600 metų jubiliejaus proga. Lietuvoje tokia intencija pastatytų kryžių yra vos keli. Kalno papėdėje pastatytas paminklas laisvės kovotojui, rezistentui Juozui Lukšai – Daumantui. Pokario metais prie Liubavo jam pavyko dukart prasiveržti į Vakarus per geležinę uždangą.
Vos už kilometro nuo Liubavo stūkso Kačergakalnis. Tai legendomis ir padavimais apipinta kalva, nuo kurios atsiveria nuostabus Lietuvos ir Lenkijos kraštovaizdis. Įkopus į ją vienoje kalvos pusėje gali grožėtis Lietuvos kaimo vaizdais, o kitoje – Lenkijos ūkininkų sodybomis. Giedrą dieną nuo jos matomi 5 bažnyčių bokštai: Liubavo, Jelenevo, Vyžainio, Akmenynų, Gražiškių. Lankantis Liubave siūlome užsukti į „Levantų terasą“, kur būsite pavaišinti levandų sirupu bei levandiniais grybukais, iš anksto užsisakius – dalyvausite edukacijose.
Pasaulis lyg ant delno: miniatūrų ir botanikos parkas „Babilono sodai“
Savo šiuolaikiškumu ir unikalumu išsiskiriantis, šalia Palangos įsikūręs miniatiūrų ir botanikos parkas „Babilono sodai“ kviečia apkeliauti pasaulį, pasigrožėti mažais stebuklais, užburiančiomis istorijomis ir gamtos grožiu! Čia susipina pasaulio architektūros šedevrai ir pasakiška gamta.
Parkas džiaugiasi įvairiaspalvių žiedų gausa, pievas spalvinančių gėlių įvairove, kurios sukuria tikrą gyvosios gamtos enciklopediją. Čia galima rasti – nuo retų rūšių iki kasdienių augalų, prieskonių ir net pomidorų. Sodą galime pavadinti gamtos muziejumi po atviru dangumi.
Prieskonynuose gali pakvipti baziliku, mėta, čiobreliais, rozmarinu, levanda ir kitais kruopščiai prižiūrėtais ir išmylėtais augalais. Šie sodai yra puiki vieta atsipalaiduoti, įkvėpti gryno oro ir mėgautis natūralių kvapų terapija. Be nuostabaus botanikos sodo, šis parkas garsėja savo įspūdingomis miniatiūromis, kurios tiksliai atkartoja įvairius pasaulio statinius, paminklus ir miestus.
Parko svečiai gali pasijusti lyg keliaudami per skirtingas šalis ir grožėtis tik čia eksponuojamais garsiausiais pasaulio pastatų, paminklų ir kitų simbolių miniatiūromis. Pateiktomis lyg ant delno visiems lankytojams. Į užburiančia kelionę kviečia išskirtinis Sidnėjaus operos teatras, romantiškasis Trevi fontanas, istorinis „Burdž al Arab“ viešbutis, amerikietiška Laisvės statula, didinga Triumfo arka, ir net galima išvysti žymiuosius kabančius Babilono sodus. O įspūdingos nuotraukos papirks, net gyvai architektūros šedevrus mačiusius šio parko lankytojus.
Siekiama, kad jūsų apsilankymas parke būtų ypatingas ir kupinas įsimintinų akimirkų! Todėl esate kviečiame įsitraukti į įvairius renginius bei užsiėmimus. Kiekviena savaitė turi savo unikalią temą, todėl atraskite savo kūrybiškumą dirbtuvėlėse, kur galėsite išbandyti savo meninius įgūdžius. Įkvėpti gamtos grožio, savo emocijas perteiksite piešiniuose, rankdarbiuose, pajuskite poezijos magiją, kuomet gražiausi eilėraščiai bus skaitomi tarp medžių ošimo ir paukščių giesmių. Norėdami atsipalaiduoti ir atgauti vidinę ramybę, prisijunkite prie meditacijos seansų.
Parke esanti kavinė kviečia papietauti ir atsigerti kavos su bene romantiškiausiu vaizdu Lietuvoje – į širdžių alėją, Eifelio bokšto pašonėje. Išskirtiniai skonių deriniai sugundys net itin išrankius valgytojus, o gėrimai ne tik atgaivins protą, bet ir sušildys širdį.
„Babilono sodai“ yra puikus pavyzdys, kaip menas ir edukacija gali susijungti, sukuriant nepakartojamą ir įdomią patirtį. Šis parkas siūlo ne tik vizualiai įspūdingas miniatiūras, bet ir interaktyvius elementus bei edukacines galimybes, leidžiančias lankytojams pasinerti į stebuklingą pasaulį. Lankymasis miniatiūrų ir botanikos parke yra puikus būdas praleisti laiką su šeima ar draugais, visais tais, kurie nori pabėgti nuo miesto šurmulio ir mėgautis gamtos grožiu bei sužinoti daugiau apie skirtingas pasaulio kultūras.
Ekstremalios pramogos ir nuotykiai „Dainuvos nuotykių slėnyje“
Ar patikėtumėte, kad pačiame Anykščių mieste, šalia Šventosios upės kranto yra įsikūręs nuotykių parkas, kuriame apsilankę pasijusite lyg džiunglių Tarzanai. Dainuvos nuotykių slėnio pramogos tinka tiek dideliems, tiek mažiems, nes jame yra įrengtos ne tik 6 skirtingo sudėtingumo trasos, bet ir 3 vaikiškos trasos. Todėl, jei esate ekstremalių pramogų mylėtojų šeima – galite būti tikri, kad apsilankę čia veiklos turės tiek jauniausi tiek vyriausi šeimos nariai.
Tiems, kas trokšta pajusti laisvės ir polėkio malonumą, kviečiame išbandyti „Skrydį virš Šventosios upės“ kurio bendras ilgis siekia net virš 300 metrų!
O kam adrenalino vis tiek negana – tuomet būtinai turite išbandyti „Big swing“ atrakcioną, kurio metu patirsite netikėtumo jausmą, laisvą kritimą ir adrenalino pliūpsnį, kurio užteks tikrai ilgam.
Kiekvienam lankytojui yra išduodama profesionali alpinizmo įranga, kvalifikuoti instruktoriai vykdo apmokymus, po kurių nuotykių slėnyje jausitės saugūs ir patirsite nepakartojamus įspūdžius bei pojūčius.
Darbo laiką, kainas ir daugiau informacijos rasite www.nuotykiuslenis.lt
Klaidžiausias Lietuvoje Labirintų pramogų parkas
Labirintų pramogų parkas – tai šalia Anykščių įsikūręs neribotų pramogų ir atrakcionų parkas, kuriame visą dieną pramogauja visa šeima! Čia jūsų laukia daugybė pramogų, smagiausių atrakcionų, triušiukai ir klaidžiausi labirintai, kurie yra įskaičiuoti į vieno bilieto kainą. Tad įvairiausios veiklos čia suras tiek vaikučiai, tiek juos atlydėję tėveliai ar net seneliai.
Mini golfo aikštynas, šaudykla, kreivų veidrodžių kambarys, vandens mūšio valtelės, įvairiausi batutai, net dvi padangų nusileidimo trasos, „Bumper“ mašinėlės, kosminiai lėktuvėliai, „Rups“ atrakcionas ir dar daugybė kitų pramogų, kurios puikiai tinka tiek mažiems tiek dideliems.
Patiems mažiausiems parko lankytojams yra didelė vaikų žaidimų aikštelė, Safari traukinukas, vaikiška karuselė, lauko instrumentai, mini laipynių trasa ir šalia jos įsikūrusi triušiukų pieva.
Koks Labirintų pramogų parkas gali būti be labirintų, tiesa? Čia yra išsirangę net aštuoni skirtingo sudėtingumo labirintai, kurios pavyks įveikti tikrai ne kiekvienam: Kukurūzų ir Kanapių labirintai, Siaubo labirintas, Energetinis labirintas, Lenktynių ir veidrodžių labirintai, Juostelių labirintas ir klaidžiausiu tituluojamas Didysis karklų labirintas. Todėl norėdami ne tik įveikti visus labirintus, bet ir pasimėgauti visomis pramogomis poros valandų jums tikrai neužteks.
Parko teritorijoje veikia „Labirintų picerija“ ir greito maisto užkandinė, kuriose pritrūkus energijos pasistiprinti ar atsigaivinti galės net ir išrankiausi Labirintų pramogų parko lankytojai.
Labirintų pramogų parkas lankytojų laukia kiekvieną dieną nuo 10 val. iki 20 val. Daugiau informacijos, kainas bei visų į bilieto kainą įskaičiuotų pramogų sąrašą rasite čia: www.labirintu-parkas.lt
Apsilankykite vieninteliame šalyje „Tokiame kitokiame miestelyje‘‘
„Toks kitoks miestelis“ – tai iliuzijų kupinas miestelis, kuriame taip kitaip stovi trys namai, kuriuose jūsų laukia skirtingi pojūčiai, kuriuos sukelia niekas kitas, o tik jūsų pačių akys, nesuprasdamos ar tai, ką matote yra realybė ar iliuzija.
Miestelio lankymą rekomenduojame pradėti nuo pasvirusio namo, į kurį įėjus vienus stipriau, kitus mažiau gali paveikti gravitacijos pojūtis. Namo sienos pilnos iliuzinių paveikslų, tad užsukę nepamirškite pasidairyti ir patikrinti savo regos bei jautrumo iliuzijoms.
Sekantis namas į kurį rekomenduojama keliauti yra aukštyn kojomis pastatytas namas. Čia užėjus iš karto atsidursite antrame aukšte ir vaikščioti galėsite tik lubomis! Apverstame name yra įrengti virtuvės, vaikų, darbo, miegamojo ir vonios kambariai, kuriuose galėsite pasidaryti daugybę originalių ir smagių nuotraukų. Svarbu nepamirškite nuotraukų apversti aukštyn kojomis, kad jūs stovėtumėte ant lubų!
Na, o pabaigai pasilikite vizitą į namą, kuris apsisuka 380 laipsnių. Į šį namą-atrakcioną išdrįsta įeiti tikrai ne kiekvienas. Kas jame vyksta – neišduosime paslapties, tačiau galime tik suteikti užuominą, kad pojūčiai jame yra sukelti tik iliuzijos.
Kainas, adresą ir darbo laiką rasite www.tokskitoksmiestelis.lt
Vienoje vietoje – net trys skirtingi parkai
„Raubonių pramogų parkas“ – tai vieta, kurią tiesiog privalo aplankyti kiekviena šeima! Parkas įsikūręs šalia vaizdingo Raubonių piliakalnio, patogioje susisiekimo vietoje, prie „Via Baltica“ magistralės.
Čia jūsų lauks didžiulis pasirinkimas įvairiausių pramogų visai dienai už itin prieinamą kainą kiekvienam. Šioje lokacijoje yra įsikūrę net 3 parkai:
  • Parkas su daugybe atrakcionų ir karuselių visai šeimai. Net 9 karuselės, didžiulė pripučiamų batutų zona, elektrinės valtys ir mašinėlės, nusileidimas kalnu su padanga, pasakų traukinys, „Laser Tag“ kovos. Čia sutiksite ir naminius gyvūnėlius, kuriuos galėsite pamaitinti, paglostyti.
  • Interaktyvių dinozaurų-drakonų ir milžiniškų judančių vabalų parkas, įrengtas natūralioje aplinkoje, miške. Na, o pasivaikščioję maždaug 1 kilometro taku atsikvėpkite 9D kino platformose.
  • Tarzano takas, laipynės medžiuose – ekstremalių pojūčių ištroškusiems lankytojams!
Na, o spalio 11 – lapkričio 3 d. parke jūsų lauks Helovyno pramogos!

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.