Vykstantiems į gražiausius Dzūkijos kampelius ar tiesiog ieškantiems idėjų, kaip turiningai ir įdomiai praleisti laisvalaikį siūlome kelias, išskirtines ir dėmesio vertas rekreacines vietas, kurias prižiūri ir puoselėja VMU miškininkai.
Vykstantiems iš sostinės rekomenduojame stabtelėti Trakų krašto miškų parke. Prie pat kelio Vilnius-Varėna įrengtas skveras poilsiui leis atgauti kvapą ir pasigrožėti miškininkų išdrožtomis, meniškomis skulptūromis, kurių kiekviena atspindi įvairias žmogaus veiklas miške skirtingais metų laikais.
Nedidelis skverelis yra papildytas informaciniais stendais, tad naudingai ir prasmingai praleistas laikas – garantuotas!
Jei vyksite link Birštono ar Prienų – nepraleiskite progos stabtelėti ir aplankyti Didįjį Gojaus ąžuolą. Įspūdingo dydžio ąžuolą rasite keliu Vilnius-Prienai pavažiavę apie 3,4 km į rytus nuo Stakliškių (Jiezno kryptimi) ir pasukę į pietus einančiu keliu (Gojaus gatve). Gojaus miške esantis ąžuolas – išskirtinio aukščio ir dydžio gamtinis turtas. Link medžio veda medinis takas, o aplink jį pastatyta medinių skulptūrų.
Ramiam poilsiui Dzūkijos pušynuose puikiai tiks miškininkų rūpestingai įrengta Santakio miško stovyklavietė. Visai greta Valkininkų įkurtos stovyklavietės aplinkoje įrengta apžvalgos aikštelė, nuo kurios atsiveria įspūdinga Merkio kilpos panorama.
Dzūkijos širdyje, Alytuje, ošia didingas Vidzgirio miškas, kurio krantus skalauja Lietuvos upių tėvas Nemunas. Jei būsite Alytuje, būtinai užsukite į Vidzgirio mišką – tai išskirtinė, FSC ekosisteminių paslaugų sertifikatą turinti, Europos Bendrijos svarbos buveinių gausa pasižyminti ir didžiausiu vientisu skroblynu Lietuvoje didžiuotis galinti vieta.
FSC ekosisteminių paslaugų sertifikatas apima naudas, kurias žmogus gali gauti iš gamtos. Europoje tokius sertifikatus turi tik 8 šalys, tarp kurių – ir Lietuva. Tad, aplankyti tokį išskirtinį ir gamtiniu požiūriu turtingą mišką – privalu.
Besilankant Alytaus apylinkėse, būtina aplankyti ir Punios šilą. Saugiai apglėbtas Nemuno kilpos, didingai ošdamas Punios šilas yra namai daugiau nei 100 saugomų rūšių augalų bei gyvūnų. Šimtamečiuose ąžuoluose alsuoja mūsų tautos istorija, o gamtos grožis – atima žadą.
Punios šile verta aplankyti atnaujintą partizanų štabo bunkerį bei Žaltės slėnį – senojo tikėjimo pasaulėžiūros interpretaciją su pagoniškomis skulptūromis.
Lankydamiesi Punios šile pasivaikščiokite ir natūraliai susiformavusia ąžuolų alėja. Šalia jos, kitame Nemuno krante stūkso ir vienas didžiausių Lietuvoje – Punios piliakalnis. Be to, Punios šile rasite ir kelias atokvėpio, poilsio vietas su pavėsinėmis bei lauko baldų komplektais.
Savaitgalį leisite Druskininkuose? Nepraleiskite progos apsilankyti miško muziejuje „Girios aidas“. Muziejus pirmiausia sužavės medinės architektūros pastatu, o viduje esanti ekspozicija sudomins tiek mažus, tiek didelius. Na, o jei jau planuojate apsilankyti miško muziejuje „Girios aidas“, suplanuokite šiek laiko praleisti ir greta jo esančiame take – miško parke.
Čia galėsite pasigrožėti įvairiausios tematikos medinėmis skulptūromis, daugiau sužinosite apie Druskininkų miškuose gyvenančius retuosius paukščius, fitoncidų naudą mūsų organizmui, o atokvėpio vietose, įrengtose tarp skulptūrų, galėsite pailsėti ir mėgautis gamtos grožiu.
Dzūkai gali didžiuotis ne tik smėlingais pušynais ar juose augančiais grybais ir uogomis. Ežerai, pelkės, upių gausa, žemyninės kopos – visas šias gamtos grožybes iš arčiau pamatyti, susipažinti ir jomis pasigrožėti galėsite iš stovyklaviečių, atokvėpio vietų, kurių daugybę miškininkai lankytojų patogumui įrengė ir prižiūri visame Dzūkijos regione.
Štai, greta Kapčiamiesčio esančioje Ilgio ežero stovyklavietėje atsipalaiduoti ir mėgautis gamta galės miško gėrybių mylėtojai, vandens entuziastai bei žvejai. Šioje stovyklavietėje rasite viską, ko reikia patogiam stovyklavimui. Tuo tarpu Puvočių stovyklavietėje, esančioje Varėnos rajone, atokvėpį ras mėgstantys pasiplaukiojimus Merkio upe.
Tai tik kelios vietos, kuriose verta sustoti keliaujant po šį didžiausiu miškingumu Lietuvoje pasižymintį regioną. Visas poilsiavietes, stovyklavietes, pažintinius takus ir kitus miško rekreacinius objektus Dzūkijoje, o ir visoje Lietuvoje, galite rasti visuomenei parengtame žemėlapyje, esančiame VMU internetinėje svetainėje: www.vmu.lt/visuomenei.