„Taip, ne viskas, kaip jie gyvena, mums priimtina. Azija turi kitokį požiūrį į švarą ir tvarką. Bet turtingos tradicijos, nuostabi gamta, skanus maistas, geri viešbučiai ir daug nuoširdaus dėmesio turistams leidžia patogiai keliauti ir pažinti“, – sako J. Girdvainė.
Ji neslepia, kad planuojant kelionę į šią tolimą Azijos šalį abu su vyru turėjo tam tikrų baimių. Todėl rinkosi organizuotą grupę su gidu iš Lietuvos. Ir nenusivylė – išvengė organizacinių rūpesčių, galėjo visiškai atsiduoti šalies pažinimui ir poilsiui.
Šokiravo ir džiugino
Pasak J. Girdvainės, pirmomis kelionės dienomis šokiravo didžiųjų miestų netvarka ir nešvara. Gatvėje gaminamas maistas ir čia pat, ant šaligatvio, plaunami indai, kalnai šiukšlių. Bet žmonės gražiai apsirengę, moterys pasipuošusios.
„Kadangi keliavome Naujųjų metų pagal kinų kalendorių laikotarpiu, šventinė nuotaika jautėsi visur. Miestuose, kalnų kaimeliuose visą savaitę vyko šventinės eisenos, vieši renginiai, kavinės ūžė nuo jaunimo dainų ir šokių. Šventyklos pilnos šeimų su vaikais ir seneliais“, – pasakojo žinoma klaipėdietė.
Socializmas ir budizmas
Apie 85 proc. šalies gyventojų laiko save budistais, bet ne visi praktikuoja šią religiją kasdien.
Jiems labai svarbus ryšys su išėjusiais artimaisiais. Tikima, kad protėviai padeda gyviesiems žemėje, todėl daugelyje ryžių laukų galima pamatyti antkapinius paminklus – tikima, kad čia palaidoti protėviai saugoja derlių.
„Gausybė maldai skirtų pagodų (dešininis kirtis ant A). Budai aukojami vaisiai, vanduo, ryžiai ir net alus. Specialiose krosnyse deginami netikri pinigai, nes juk anapus gyvenantiems viso to irgi reikia. O suaukoti maisto produktai vėliau išdalinami vargingiau gyvenantiems.
Tiesą pasakius, šiek tiek buvo keista socialistinėje šalyje matyti tiek pamaldžių žmonių. Kavinėse, viešbučiuose, kiekvienuose namuose yra po Budą, kuriam lenkiamasi ir dėkojama, prašoma malonių sau ir mirusiesiems.
Ir tai – viena svarbiausių prielaidų, kodėl socializmas priimtinas – žmonių religingumas čia gerbiamas“, – kelionės įspūdžiais dalijosi J. Girdvainė.
Daugėja dėmesio turizmui
Nors valstybė išlieka oficialiai ištikima socializmui, jos ekonominė politika tampa vis labiau kapitalistinė.
Šiuo metu Vietnamas yra didžiausias anakardžių ir juodųjų pipirų eksportuotojas, antras pasaulyje ryžių eksportuotojas. Taip pat eksportuojama daug kavos, arbatos, kaučiuko ir žuvies produktų.
Pastaraisiais metais Vietnamas ypač aktyvina atvykstamąjį turizmą. Sparčiai gerinama kelių infrastruktūra, statomi ištaigingi viešbučiai, investuojama į kultūrinį paveldą, kuriami nauji traukos objektai.
„Per dvi savaites apkeliavome beveik visą 3 500 km besidriekiančią pakrantę nuo šiaurės kalnų iki pietiniame pakraštyje įsikūrusio kurorto Kanto.
Du vietiniai skrydžiai, dvi naktys traukinio kupė, para kruiziniame laive Halongo įlankoje, pasiplaukiojimai laiveliais po džiunglių kanalus ir daugybė įspūdžių akims, ausims, širdžiai ir gomuriui.
Ir didžiausias reveransas karalienei Vietnamo gamtai, dovanojančiai gėrybes čia gyvenantiems ir naujus potyrius atvykstantiems“, – kelione džiaugėsi J. Girdvainė.