Sudėtingos kliūtys palaužia net ištvermingiausius
Pirmasis Lamanšo sąsiaurį perplaukė anglų jūrininkas Matthew Webbas. 1875 metų rugpjūčio 25 dieną jis iš Doverio Anglijoje į Kalė Prancūzijoje nuplaukė per 21 valandą ir 45 minutes. 34 kilometrų ruožą, kuris dėl srovių gali išsitęsti ir iki 50 kilometrų, jis įveikė vilkėdamas vien plaukimo glaudėmis ir nenaudodamas jokių pagalbinių priemonių. Šios taisyklės, norintiems perplaukti Lamanšo sąsiaurį, galioja iki šiol.
Plaukimas yra sudėtingas pirmiausia dėl šalto vandens. Net vasarai įpusėjus sąsiaurio vanduo retai perkopia 15 laipsnių ir tik rugpjūčio mėnesį, jei saulė negaili spindulių, galima tikėtis +18. Būtent hipotermija yra dažniausia priežastis, dėl kurios net patyrę plaukikai nebegali tęsti distancijos. Kad to išvengtų, sportininkai dažniausiai prisiaugina iki 20 kg papildomo svorio, kad riebalinis sluoksnis ilgiau kūną apsaugotų nuo šalčio.
Kita priežastis, priverčianti plaukikus pasiduoti – jūros liga. Ne kiekvienas sportininkas atlaiko valandų valandas trunkantį bangų supimą. Daug fizinių ir psichologinių jėgų pareikalauja ir besikeičiančios srovės, prasilenkimas su skaudžiai geliančiomis medūzomis.
Potvynių metu galima papulti į atbulinę srovę ir dėl to nepajudant iš vietos plaukti net kelias valandas, tikintis, kad ta srovė pagaliau tave paleis. Lamanšas yra laivybos kanalas, tad pakeliui tenka sutikti ne vieną gigantišką laivą.
Lamanšo sąsiauris yra pareikalavęs ir plaukikų gyvybių.
Dvejus metus laukus galima ir neišplaukti
Net ir fiziškai pasiruošus dar nereiškia, kad artimiausią vasarą pavyks perplaukti Lamanšą. Plaukikus privalo lydėti laivas, o licencijas tam turi tik ribotas skaičius pilotų. Iššūkį įveikti sąsiaurį sau kelia ne tik plaukimo profesionalai, bet ir mėgėjai iš viso pasaulio, todėl laivai rezervuoti net dvejiems metams į priekį.
Plaukikams rezervuojama viena savaitė, per kurią bet kurią dieną ir bet kuriuo paros metu, net tamsią naktį jie gali būti iškviesti pradėti iššūkį. Jei oro sąlygos visą savaitę nepalankios, plaukimą tenka atidėti kitiems metams.
Kol kas Lamanšo sąsiaurio nei estafetėje, nei solo plaukimuose neįveikė nė vienas lietuvis. Du kartus tai bandė padaryti ultratriatlonininkas Vidmantas Urbonas, tačiau dėl sudėtingų oro sąlygų abusyk plaukimą teko nutraukti.
Vietą plaukimui šiais metais pavyko gauti Nino. Jis dalyvavo sudėtingiausioje pasaulyje triatlono Enduroman trasoje. Estafetėje jam teko plaukimo rungtis, kurioje reikia perplaukti Lamanšo sąsiaurį. Šį iššūkį Nino įveikė per daugiau nei 19 valandų ir ties tuo sustoti neketina. Šiemet jam pavyko gauti vietą laive estafetei, tad komandos draugų jis pradėjo ieškoti internete.
Taip jį susirado Nikolajus, kurio sąskaitoje jau yra įveiktas Gibraltaro sąsiauris, taip pat Bosforas. Vėliau prisijungti prie komandos pakviesta ir Juneta, kuri plaukikų bendruomenei puikiai pažįstama kaip atviro vandens plaukimo entuziastė, perplaukusi Kuršių marias, Bosforo sąsiaurį, sėkmingai sudalyvavusi ne vienose varžybose tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Komanda pasivadino „Enjoy It“ ir sąsiaurį bandys įveikti paskutinę liepos savaitę.
Plaukikai neišsiverstų ir be palaikymo komandos, kurią sudaro taip pat aistringi atviro vandens plaukimo entuziastai, įveikę ne vieną rimtą distanciją jūrose ir ežeruose. Jurgis Šeika – sertifikuotas atviro vandens plaukimo treneris rūpinasi plaukikų treniruočių reikalais, o Algirdas Levišauskas – maitinimu. Plaukiant ilgas distancijas būtina atstatyti kalorijų balansą, tad plaukikams į vandenį virvele ar meškere paduodamas angliavandeniais praturtintas maistas. Joks fizinis kontaktas nei su palaikymo komanda, nei su kitais plaukikais iššūkio metu negalimas.
Plaukikų pasiruošimą galite sekti Facebook puslapyje „Enjoy it. Per Lamanšą“.
Kviečia aukoti „Ankstukams“
Plaukimas per Lamanšo sąsiaurį svarbus ir tuo, kad įprastai jis paskiriamas kilniam tikslui. Šiemet pasitarusi komanda nutarė lėšas rinkti „Ankstukų“ paramos fondui. Toks pasirinkimas – ne atsitiktinis. Visų pirma, neišnešioti naujagimiai, kaip ir iššūkius sau keliantys sportininkai yra kovotojai. Antra – tiek Nikolajus, tiek jo jauniausias sūnus taip pat yra ankstukai.
Šio plaukimo kilnios misijos tikslas – vienai didžiausiai pajūrio ligoninių Klaipėdos universiteto ligoninės naujagimių skyriui padovanoti taip reikalingą universalų inkubatorių neišnešiotiems kūdikiams. Šio inkubatoriaus kaina siekia 30 000 EUR, jo pagalba bus galima nepertraukiamai sekti svarbiausias naujagimio gyvybines funkcijas: širdies darbą, deguonies įsisavinimą, palaikyti kūno temperatūrą ir kitus svarbius rodiklius.
„Priešlaikinio gimdymo, nepriklausomai nuo priežasčių, numatyti beveik neįmanoma. Inkubatoriuje ankstukas kasdien ištisus mėnesius kovoja už savo gyvybę. Ne mažesnę psichologinę bei emocinę kovą išgyvena ir kūdikio tėvai. Jų dėmesys, prisilietimas, prisiglaudimas leidžia megztis tvirtam emociniam ryšiui, o itin trapiam kūdikiui tai padeda sustiprėti. Labai visus kviečiu tapti stebuklo dalimi ir skirti paramą per anksti pasaulį išvydusiems kūdikiams“, – jautriai į visuomenę kreipiasi Asta Speičytė Radzevičienė, ankstukų bendruomenės atstovė.
Lietuvoje kasdien anksčiau laiko gimsta 3–4 kūdikiai. Apie anksčiau laiko gimusius kūdikius, jų šeimas, medicinos galimybes Lietuvoje iki paramos projekto „Ankstukai“ beveik nekalbėta. „Ankstukai“ padėjo šį itin jautrų klausimą pristatyti tūkstančiams Lietuvos žmonių.
Visuomenės palaikymas ir finansinė parama paskatino pokyčius, kurie svarbūs visai ankstukų bendruomenei – kūdikiams, tėvams, medikams ir kiekvienam esančiam šalia. Drauge mes turime galimybę gerinti anksčiau laiko gimusių naujagimių medicininę priežiūrą, o augantis visuomenės supratimas ir palaikymas yra neįkainojamas kiekvieno ankstuko šeimai.