Kviečia pažinti ir neužmiršti
Zarasų krašto įdomybių sąrašą papildęs naujasis objektas jau spėjo patraukti tiek paprastų keliautojų, tiek besidominčių istorija entuziastų, tyrinėtojų dėmesį. Nors nuo Pirmojo pasaulinio karo pabaigos prabėgo daugiau nei šimtmetis, anuomet Latvijos bei Lietuvos teritorijose virusių žūtbūtinių mūšių randai įsirėžė į šalių ir jų žmonių likimus.
Unikalus pažintinis maršrutas, kuris į bendrą, bemaž 100 km ilgio grandinę sujungė Lietuvos ir Latvijos pasienius, vis dar gyvas anuomečiais liudijimais, kurie šiandienos įvykių kontekste suskambo dar aktualiau.
Čia, abiejose fronto linijos pusėse, susirėmė ir krito tūkstančiai kaizerinės Vokietijos bei Rusijos imperinės kariuomenių kovotojų, o buvusių batalijų strategiją, karių gyvenimo sąlygas rekonstruoja iki šiolei Zarasų ir Aukšdaugavos savivaldybių teritorijose išlikę materialieji ženklai, kaip betoniniai bunkeriai, sužeistiesiems skirtas lazaretas, įspūdingos patrankų, amunicijos saugyklos, begalės apkasų vingių bei kitų objektų.
Visi jie, išsibarstę Pirmojo pasaulinio karo pėdsakais vedančiame maršrute Turmantas – Medumi – Zarasai, šiandien tarnauja pažintiniams, edukaciniams tikslams, karo inžinerijos istorijai, tačiau sykiu atskleidžia kadaise Rytų Europą drebinusių mūšių mastą ir primena negailestingą karo realybę.
Nepramintų takų atradimai
Kaip pripažino žymus keliautojas, karo paveldo tyrinėtojas Šarūnas Jasiukevičius, pastangos ieškoti originalių regiono turizmo nišų neabejotinai džiugina. Anot pašnekovo, smalsumą išbandyti dviejų kaimyninių šalių specialistų ne vienus metus brandintą ir tobulintą maršrutą turėtų akinti jau vien tai, kad tai naujas, o juo labiau – tokią specifinę tematiką atliepiantis objektas.
„Žinoma, čia laukia kitokio pobūdžio patirtys ir įspūdžiai nei, pavyzdžiui, šalia Platelių esančioje raketinėje bazėje ar Kauno XIX forte, tačiau tai yra išties vienas unikalesnių Zarasų regiono objektų. Juo labiau šis maršrutas turėtų intriguoti tuos žmones, kurie domisi istorija, ypač – siauresne Pirmojo pasaulinio karo istorijos sritimi, tiems, kuriems įdomu palandžioti po griuvėsius, norisi patirti naujų įspūdžių bei įžengti į dar nenuvaikščiotus takus“, – sako Praeities žvalgo vardu žinomas išskirtinių kelionių entuziastas.
Pašnekovo žodžiais, iki šių dienų išlikę monumentalūs betoniniai Pirmojo pasaulinio karo laikų reliktai atskleidžia, kaip prieš gerą šimtmetį vyko tokių karinės paskirties objektų statyba ir kokia apskritai buvo tuometė karo doktrina, kokie gynybiniai sprendimai buvo aktualūs.
„Keliautojams patrauklu ir tai, kad viso šio karinio palikimo atributai yra arti vienas kito ir gana nesunkiai pasiekiami. Be to, kadangi tai yra objektų ekspozicija po atviru dangumi, juos galima lankyti patogiu metu ir neteks patekti į žmonių grūstį, kas neretai nutinka muziejuose“, – sako Š. Jasiukevičius.
Smalsiausiesiems – vedlio pagalba
Keliautojų patogumui specialiame tinklalapyje ww1route.eu, be išsamios informacijos apie maršrutą, pateikiamas interaktyvus žemėlapis, o pačią trasą ženkliną nuorodos bei informaciniai stendai, tad leistis į pažintinio žygio tyrinėjimus galima ir savarankiškai.
Vis dėlto norintiesiems sužinoti kuo daugiau bei iš esmės pažinti maršrutą Praeities žvalgas rekomenduoja pasitelkti vedlį.
„Nežinant karo istorijos dalis tų objektų, tikėtina, nieko nepasakys, nes iš pirmo žvilgsnio tai gali atrodyti net kaip šiuolaikinės statybos, pavyzdžiui, ūkinio pastato likučiai. Tad būdamas ne specialistas kažkokių svarbių niuansų gali ir nepastebėti“, – pripažino pašnekovas.
Tuo metu keliaujant su gidu, šie objektai pradeda atrodyti visai kitomis spalvomis.
„Sužinai, kas ir kodėl buvo įrengta, kaip vienas ar kitas objektas buvo naudojamas ir panašiai. Atsiranda tam tikras kontekstas, kuriame tie statiniai ar jų fragmentai iškart atrodo gerokai įdomiau, aktualiau“, – įspūdžiais dalijosi Š. Jasiukevičius.
Gidų kontaktus ir kitą aktualią informaciją organizuojant ekskursijas Pirmojo pasaulinio karo paveldo tema suteiks Zarasų turizmo ir verslo informacijos centro atstovai.
Prisitaiko prie įvairių poreikių
„Šis maršrutas sudarytas taip, kad mūsų svečiai pamatytų kaip galima daugiau ir susidarytų bendrą prieš šimtmetį vykusių įvykių vaizdą“, – teigė istorikas, Zarasų turizmo ir verslo informacijos centro projektų vadovas bei gidas Ramūnas Keršys.
Lietuvos teritorija besidriekiančioje 57 km atkarpoje skaičiuojama apie 40 vertingų objektų, didžiuma – Turmanto seniūnijoje. Faktiškai visi pagrindiniai objektai išsidėstę netoli kelių, tad juos patogu pasiekti tiek keliaujant pėsčiomis, tiek dviračiais ar kitomis transporto priemonėmis.
Pasak R. Keršio, daug įdomaus galima pamatyti tiek pasirinkus visą maršrutą, tiek keliaujant minimaliu 5 km atstumu.
Tuo metu patys lankytojai jau išbandė ir įvertino šiuos pagrindiniai ruožus: 10 km aplink Turmantą bei apie 12 km aštuntuko formos maršrutą Drūkšių, Bestinio ir Skirnos ežerų pakrantėmis.
Turistų grupėms Lietuvoje rekomenduojama startuoti nuo pagrindinės Turmanto mokyklos, kur veikia projektui skirta ekspozicija. Čia demonstruojama visa, ką pavyko surinkti bei išsaugoti iš prieš 100 metų vykusių karo batalijų.
Apie projektą
Zarasų turizmo ir verslo informacijos centras kartu su partneriais, Aukšdaugavos rajono savivaldybe, parengė projektą „Pirmojo pasaulinio karo paveldo turistinių maršrutų ir ekspozicijų sukūrimas lankytojų srautų padidinimui pasienio regione“ (arba „WWI ROUTE“).
Projektą finansuoja 2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programa. Bendras biudžetas – 731 tūkst. 450 eurų. Iš jų per 620 tūkst. eurų siekia Europos regioninės plėtros fondo bendrasis finansavimas, 15 proc. lėšų skyrė Zarasų rajono savivaldybė. 2021 m. pradžioje startavęs projektas pabaigtas šių metų kovą.