Stintelių šventė – tiltas nuo Palūšės iki pajūrio

2023 m. vasario 27 d. 12:39
Vasario 25-ąją garsiajame Ignalinos rajono Palūšės kaime, prie Lūšių ežero, vėl skambėjo muzika, kvietė mugė, žiemos pramogos ir viliojo kepamų stintelių kvapas. Šių metų tradicinė šventė „Trauk stintelę 2023 – nuo Lūšių iki Kuršių marių“ džiaugėsi ne tik savais žvejais, bet ir būriu svečių iš Kuršių nerijos, Klaipėdos krašto. Visus susirinkusius pasveikino ir gražios šventės linkėjo savivaldybės meras Justas Rasikas ir Aukštaitijos nacionalinio ir Labanoro regioninio parko direkcijos vadovas Gedas Kukanauskas. Kalbėta apie tradicijų saugojimo svarbą ir apie stintelių gaudymą, kuris ir sieja Ignalinos ir pajūrio kraštus.
Daugiau nuotraukų (14)
Šių metų šventėje nuo ankstaus ryto vyko žvejų mėgėjų varžytuvės, norintys galėjo dalyvauti pėsčiųjų žygyje po gražiąsias Palūšės apylinkes. Koncertavo Klaipėdos krašto muzikos kapela „Martvežiai“, Kuršių nerijos folkloro ansamblis „Giedružė“, grupė „Elektro Folk LT“. Šalia scenos pastatytame ekrane rodyta stintelių žvejyba Lūšių ežere sukant bobas ir svečių puoselėjamas žvejybos bumbinimo būdu amatas. Pasakota, kad žvejyba kuršiams buvęs ne tiek amatas ar darbas, o gyvenimo būdas. Vanduo buvęs jų laukas, o laivas – arklas. Taip tarsi nutiestas etnokultūrinis tiltas tarp Palūšės ir Kuršių nerijos.
Pasveikintas vyriausias ir garbingiausias Palūšės žvejas Stanislovas Rastenis, dar garsėjantis ir savo skaniausiomis žuvienėmis. Tą gali patvirtinti ir seniūnas Jonas Polito, ir Palūšės bendruomenės pirmininkas Arvydas Gaidelis. Be Rastenio žuvienių jokia šventė neapsieidavo. Pats Stanislovas kaip visada džiaugėsi stintelių švente ir apgailestavo, kad šiemet iš po ledo jų traukti nebuvo palankių sąlygų. Vyras sakė žvejojęs daugiau nei 60 metų, o dabar mielai patariantis jaunesniems. Į 94-uosius metus žvaliai įkopusiam žvejui dovanotas „Kalnų“ kepyklėlės pyragas, linkėta stiprios sveikatos ir dėkota už amato puoselėjimą. Jis taip pat pakviestas kartu su meru ir parko bei kultūros centro vadovais įkurti šventės laužą. Na, o visiems dalyviams siūlyta pasivaikštinėti mugėje, stintelių pakaštavoti, sudalyvauti linksmose rungtyse.
Vyko edukacijos, smagios žiūrovų varžytuvės, sukant bobas, kilnojant sunkiausią stintą, raikant ir spalvinant medines stintas... Šventėje Raimondas Žievys pristatė kalvystės amatą ir savo puikius dirbinius. Norintys galėjo išbandyti Nijolės pirtelės malonumus, pasivaikštinėti kojūkais, specialiu takeliu klumpėmis, pagauti medinių žuvų ant sniego ir pasidžiaugti kitomis etnografinėmis pramogomis. Bene labiausiai visų dėmesį traukė ir sukti ratu magino Alberto Danilevičiaus šiai šventei sukurta nendrinė skulptūra, pasakojanti apie senąjį stintelių žvejybos būdą. Ignalinoje šiuo metu gyvenančios ukrainietės šventėje virė barščius ir virtinukus (varenikus), vaišino lašinių užtepėle. Visi valgiai turėjo didelį pasisekimą, o surinktos lėšos pervestos į „Blue yellow“ sąskaitą. Dėkojama visiems palaikiusiems, aukojusiems.
Šventę organizavo Palūšės kaimo bendruomenė, Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija, Ignalinos seniūnija, Ignalinos rajono kultūros centras, „Žvejo krantas“ ir Trainiškio žvejai.
Stintelių šventė vyksta ne viename Lietuvos krašte, tačiau būtent Palūšėje – ji ypatinga. Lūšių ežere nuo seno agurkais kvepiančios žuvelės iš po ledo buvo traukiamos rankiniu būdu, sukant taip vadinamą „bobą“. Tai statinė ant ašies su skersine kartimi, kurią sukant ir traukiamas tinklas. Medinėmis kartimis ir virvėmis į ežero gelmes per eketes panardinamas daugiau kaip 300 metrų ilgio ir apie 16 metrų pločio tinklas, jo viduryje yra didžiulis maišas, vadinamas „motnia“, į kurį ir sukrenta stintelės. Tinklai su laimikiu „boba“ ištraukiamas ant ledo. Šis archajiškas, nuo senų laikų žinomas žvejybos būdas 2021 m. įtrauktas į Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąrašą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.