Lietuvos mažųjų kultūros sostinių idėja regionams suteikia galimybę stiprinti kultūros tradicijas, profesionalaus meno prieinamumą ir sklaidą, plėtoti kultūrinį turizmą, plėsti kultūrinį gyvenimą, paskatinti naujas kūrybines iniciatyvas.
Pasak Pačeriaukštės projekto komandos, ruošiantis visus metus truksiantiems renginiams, negalima atsieti kaimo ir seniūnijos kaimų istorijos. 12 kilometrų į šiaurės vakarus nuo Biržų esančiame kaime, kuriame gyvena tik beveik 300 gyventojų, jaučiama išskirtinė pilietiškumo dvasia, todėl visus metus truksiantys renginiai bus vienaip ar kitaip susiję su pilietiškumo ugdymu ir savo krašto ateities kūrimu prisimenant praeitį.
Įspūdingas atidarymas
Projekto „Pačeriaukštė – Mažoji Lietuvos kultūros sostinė“ atidarymas pradėtas itin iškilmingai – Lietuvos himnu, kurį giedoti visus kvietė seniūnijos seniūnas Aurimas Frankas. Pagrindinė šio projekto vykdytoja yra Biržų kultūros centro Pačeriaukštės skyriaus darbuotoja Vilita Vasiliauskienė, be kurios iniciatyvos jis ir nebūtų sėkmingas.
Renginį vedusios V.Vasiliauskienė ir kaimo bendruomenės pirmininkė Edita Čepokienė neslėpė pasididžiavimo ir džiaugėsi pelnytu titulu.
Kultūra ir kultūriniais renginiais besirūpinančios Pačeriaukštės kaimo bendruomenės narės teigė, kad stengsis per metus parodyti kuo gyveno ir tebegyvena Pačeriaukštės žmonės, kas jiems buvo svarbu praeityje ir tebėra svarbu šiandien, ką prisimena ir puoselėja: vertybes, atmintį apie iškilius žmones, svarbias vietoves, kultūrinį, biologinį, architektūrinį paveldą.
Pasak Pačeriaukštės bendruomenės pirmininkės Editos Čepokienės, šis garbingas titulas kartu yra ir nemenkas įsipareigojimas.
„Iš mūsų tikimasi kultūrinio proveržio. Ne renginių gausos, o kokybės. Neabejoju, kad taip ir bus – mes savo renginiais garsinsime Biržų kraštą regiono mastu, o norinčių bendradarbiauti įstaigų tik daugės“, – sakė E.Čepokienė, prasitarusi, kad vienos didžiausių švenčių, laukiančių šiais metais, bus jubiliejinės.
Pačeriaukštiečių šia ypatinga proga pasveikinti atvyko visas būrys garbių svečių: LR seimo narys Valdemaras Valkiūnas, Biržų rajono savivaldybės mero pavaduotoja Audronė Garšvaitė, Biržų rajono savivaldybės administracijos direktorė Irutė Varzienė, Švietimo, kultūros ir sporto sk. vyr. specialistė Lina Vireliūnienė, Biržų kultūros centro direktorius Romas Lesevičius, Tarybos nariai Tomas Četvergas, Audrius Jukna, Dominyka Trybienė ir daugelis kitų.
„Linkiu kuo didžiausios sėkmės įgyvendinat įdomias, originalias kultūrines idėjas bei tradicijas, kurių Jūs, Pačeriaukštės bendruomene, tikrai turite. Tikiu, kad bendros patirtys prisidės prie bendruomeniškumo jausmo skatinimo Pačeriaukštės ir kitose Biržų rajono kaimo bendruomenėse, leis visuomenei susipažinti su Jūsų bendruomenės išskirtinumu, kultūriniu savitumu ir, žinoma, garsins Biržus kaip kūrybingų, iniciatyvių ir aktyvių žmonių kraštą“, – kalbėjo Biržų rajono savivaldybės mero pavaduotoja Audronė Garšvaitė.
Sveikinusieji džiaugėsi, kad visus metus čia vyks renginiai, kurie stiprins bendruomeniškumo jausmą ir papuoš Biržų kraštą įvairiausiais kultūriniais renginiais. O projekte „Pačeriaukštė – mažoji Lietuvos kultūros sostinė“ jų numatyta išties daug – bus organizuojami įvairaus žanro renginiai ne tik suaugusiems, bet ir vaikams.
Administracijos direktorė Irutė Varzienė linkėjo stiprinti bendruomeniškumo jausmą ir papuošti Biržų kraštą įvairiausiais kultūros renginiais – „Linkiu bendruomenėms ir kultūros įstaigoms įsiklausymo, tarpusavio supratimo ir darnaus bendro darbo telkiant Biržų krašto bendruomenes, skatinant bendruomeniškumą ir įtraukiant visus – tiek bendruomenių narius, tiek Biržų krašto gyventojus ir svečius į aktyvią kultūrinę veiklą.“
Visą vakarą susirinkusius žiūrovus džiugino nuotaikingoji koncerto vedėja Irena Žilinskienė bei operos solistės Agnės Stančikaitės ir akordeonisto Raimonds Ungurs duetas. „Mes orientavomės į Kauną, kuris buvo Europos kultūros sostine. Ten Kauno kantatą irgi atliko A.Stančikaitė“, – su šypsena, bet išdidžiai sakė seniūnas A.Frankas.
Svarbiausios datos, kurias turi įtraukti į kalendorių
Įvairiems Lietuvos etnokultūriniams regionams atstovaujantys mažųjų kultūros sostinių atrankos laimėtojai didelį dėmesį skyrė pristatyti mažosios kultūros sostinės renginius, vietos tapatybę ir įvaizdį įtvirtinančias veiklas, kurios stiprina partnerystę ir ryšius bendruomenėje. Jos taip pat siekia kurti naujas kultūros tradicijas, atgaivinti ir puoselėti esamas bei minėti bendruomenių jubiliejines datas.
2023-isiais Pačeriaukštėje bus minimi net du solidūs kaimo jubiliejai, todėl nėra geresnio laiko kaip būtent šiuos metus padaryti kultūrinio proveržio metais. Visų metų renginių planas yra gana aktyvus, apimantis įvairaus amžiaus grupes bei muzikos stilius.
Projekte numatomi būtent tie renginiai ir veiklos, kurie labiausiai skatina bendruomeniškumą ir įvairių visuomenės grupių įsitraukimą į kultūrinę veiklą bei tie, kurie puoselės Pačeriaukštės seniūnijos savitumą ir kultūrinių tradicijų puoselėjimą.
Artimiausias renginys numatomas Kovo 11-ąją, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos proga, kuris bus skirtas prisiminimams apie Nepriklausomybės akto signatarą Petrą Poškų. Nepriklausomybės akto signataras ne tik prisidėjo prie Pačeriaukštės gerovės kūrimo, bet ir buvo visos bendruomenės gerbiama asmenybė, todėl šis renginys skatins susiburti bendruomenę kartu, pasidalinti dar negirdėtomis istorijomis apie a. a. P.Poškų. Šiame renginyje dalyvaus a. a. P.Poškaus žmona, artimieji ir jį pažinoję asmenys, bendruomenės nariai ir kiti aplinkinių kaimų gyventojai.
Kovo 18-ąja tradicinis Romansų vakaras, kuomet Pačeriaukštės kultūros namų salė virsta vieno vakaro restoranu su skaniausiais gėrimais, gardžiausiais užkandžiais ir nuoširdžiausiu aptarnavimu. Romansų melodijos ir dainos vakarą paverčia nepakartojamu vieno vakaro potyriu, nunešančiu į praeitį.
Balandžio 16 d. tradicinės Atvelykio šventės – mugės „Pirk, Šok arba Dainuok“ metu vyks „Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių“ suvažiavimas, kurio metu kiekviena sostinė galės pristatyti savo regiono savitumą ir tradicijas. Šiame renginyje dalyvaus ne tik visi Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių 2023 atstovai, bet ir visų regionų liaudiškos muzikos kapelos ir meno kolektyvai.
Pačeriaukštės vardo 100-mečio ir bendruomenės 20-ies metų veiklos jubiliejaus proga numatyta restauruotuose Butautų dvaro rūmuose įrengti kaimiškąją dailės galeriją, o greta – nedidelį etnografijos ir dailės muziejų. Tam buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su tautodailininkų sąjunga ir jau liepos 1–3 dienomis numatomas Pačeriaukštės vaizdų pleneras.
Rugsėjo 30-ąją tradicinė Derliaus šventė, kuri stebina žemės ūkio technikos paradu, jaunimo sporto žaidynėmis, įvairiais pasirodymais. Šiemet planuojama nustebinti dar ir įvairiomis edukacijomis ir degustacijomis.
Lapkričio 18d. planuojamas bardų festivalis, skirtas aukštaičių metams paminėti, tad planuojame sukviesti visos Aukštaitijos bardus.
Kalėdų antrą dieną, gruodžio 26-ąją, įvyks Lietuvos mažosios kultūros sostinės uždarymo renginys, kurio atlikėjai paaiškės metų eigoje.
Lietuvos mažųjų kultūros sostinių konkursą inicijuoja Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga. Projekto partneriai: Kultūros ministerija, Lietuvos savivaldybių asociacija, Lietuvos seniūnų asociacija. Mažosiomis kultūros sostinėmis miesteliai ir kaimo bendruomenės skelbiami nuo 2015 metų. 2023 metais mažosiomis Lietuvos kultūros sostinėmis tapo: Pačeriaukštė, Kulautuva (Kauno r.), Plateliai (Plungės r.), Marcinkonys (Varėnos r.), Baraginė (Marijampolės sav.) Šis projektas bendruomenes įgalina stiprinti kultūros tradicijas, profesionalaus meno prieinamumą ir sklaidą, plėtoti kultūrinį turizmą, plėsti kultūrinį gyvenimą, paskatinti naujas kūrybines iniciatyvas. Kaip Pačeriaukštei seksis nešti tokio garbingo statuso vėliavą, galėsime stebėti visus metus.
Daugiau detalesnės informacijos apie veiklas rasite: https://www.facebook.com/paceriaukste ir www.paceriaukste.lt