Į Neringą po dvejų metų pertraukos sugrįžta „Stintapūkis“

2023 m. vasario 15 d. 12:34
Po dvejų metų pertraukos žiemos vėjai į Kuršių neriją atpučia ilgai lauktą „Stintapūkį“. Vasario 17–19 d. Neringoje organizuojama tradicinė gardžios žuvies, unikalių pramogų ir nenuilstančio bumbinimo šventė.
Daugiau nuotraukų (5)
Pasak rengėjų, šiemet šventėje netrūks ne tik šviežios stintos ir kitų žuvies patiekalų, bet ir tradicinį pamario amatą pristatančių edukacinių veiklų, žygių gamtoje, koncertų.
„Kuršių nerija garsėja ne tik visais metų laikais užburiančia gamta, bet ir turtingomis žvejybos tradicijomis. Nors dėl natūralių gamtinių veiksnių ir žmogaus veiklos jaunesni žvejai ilgainiui ėmė rinktis lengvesnius žūklės būdus ir priemones, bumbinimą išmanančių Neringoje yra iki šiol“, – teigia Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ direktorė Edita Lubickaitė.
Bumbinimas ypatingas savo kompleksiškumu – jame susipina žuvų elgsenos fenomenai, senieji kuršininkų žvejybos papročiai bei krašto gastronomijos kultūra.
Šis polėdinės žūklės procesas atrodo taip: į mariose iškirstą maždaug 1 metro skersmens eketę kartu su tinklais merkiama 4 metrų ilgio eglinė ar pušinė lenta taip, kad virš ledo liktų kliūgis – jos galas, o žvejys, sėdėdamas ant kėdutės, galėtų medinėmis buoželėmis jį bumbinti, kartais ritmingai pritardamas ar pridainuodamas žodžiais „stinta pūkis, stinta pūkis“. Po ledu kilęs bildesys išbaido stintas, o sprukdamos nuo šio garso, papuola tiesiai į tinklus. Baigus procesą, iš eketės pirmiausia traukiama lenta, o tada – ir laimikis.
„Bumbinimas ne tik unikalus, labai muzikalus ir tik šiam kraštui būdingas žvejybos būdas, bet ir Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybė. Tad jo pristatymas – vienas svarbiausių „Stintapūkio“ šventės Neringoje akcentų“, – sako E.Lubickaitė.
Šiemet „Stintapūkio“ šventėje Neringoje greta bumbinimo bus galima susipažinti su dar vienu autentišku žvejybos būdu – poledine stintelių žvejyba sukant „bobas“. Šis Lūšių ežere praktikuojamas žvejybos būdas taip pat yra įtrauktas į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Stintų bumbinimo ir stintelių žvejybos sukant „bobas“ tradicijas šventėje pristatys Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ folkloro ansamblis „Giedružė“ (vad. Audronė Buržinskienė) ir Ignalinos folkloro ansamblis „Čiulbutė“ (vad. Sigutė Mudinienė).
Net tris dienas, vasario 17–19 d., šventės rengėjai kviečia pakeliauti „Stintapūkio keliu“: Neringos kavinės ir restoranai ruoš ypatingus žuvies patiekalus.
Dauguma „Stintapūkio“ renginių vyks šeštadienį – vasario 18 d. Tądien Nidoje be daugybės kitų veiklų vyks ir megėjiškos stintų gaudymo varžybos „Nidos blizgė 2023“.
Šeštadienį ir sekmadienį Naglių gatvėje Nidoje nusidrieks „Stintapūkio gardumynų alėja“: šventinėje mugėje bus galima rasti ne tik žuvies, bet ir kitų kulinarinio paveldo gaminių, tautodailės dirbinių, skanėstų. Čia bus ir tradicinių ukrainietiškos virtuvės žuvies patiekalų. Juos ruoš Nidos meno kolonija drauge ukrainiečiais, gyvenančiais Neringoje.
Mėgstančius sveikatinimosi procedūras, užsukti kvies „Stintapūkio pirtis“, įrengta ant molo Nidoje ties UNESCO paminklu. Neringos sveikatos klubas „Esuva“ šventės lankytojams papasakos, kaip anuomet žvejai padėdavo patys sau, kaip gydydavosi peršalimo ligas, gerklės skausmą ar reumatą. Čia pat bus galima išmėginti ir karštų jūros akmenų naudą. Sveikatinimosi patarimais šventėje taip pat dalinsis „Pamario žolynai“ ir „Žolinčių akademija“.
Šeštadienio popietę Nidoje mažų ir didelių lauks įvairios edukacinės veiklos: laimę nešančių žuvų dirbtuvės, susitikimai su žvejais. Nors ledu padengtų marių ši žiema taip ir nepadovanojo, tradicinė bumbinamoji stintų žvejyba bus demonstruojama ant Nidos molo.
Lietuvos jūrų muziejus „Stintapūkio“ šventei žada iššūkių: Neringos svečius ragins surišti jūrinius mazgus, iššifruoti užkoduotas žinutes, išspręsti eko testą, sukurti savo laivelį, vėtrungę ar švyturį bei laimėti prizus. Kuršių nerijos nacionalinis parkas kvies leistis į žaidimą-ekskursiją „Atrask Kuršių neriją“. O Nidos žvejo sodyboje vyks edukacija „Žvejybinių tinklų mezgimas“.
Šventėje bus organizuojamos ir kitos aktyvaus laisvalaikio veiklos, estafetės, žaidimai, orientavimosi rungtys, linijinių šokių mokymai.
Dar daugiau ritmo į „Stintapūkio“ šventę įlies Donato Bielkausko-Donio sukurta garso instaliacija „Tabalai“. O šeštadienio vakarą vaikinuos atlikėjų „Baltos Varnos“ koncertas. Mildą ir Teresę, savo koncertuose skleidžiančias švelnumo bei improvizacinių elementų kupiną etno-chuliganiškumo užtaisą, jau nuo pirmųjų akordų atpažįsta kiekvienas muzikinį unikalumą vertinantis klausytojas. „Baltų Varnų“ koncertas vasario 18 d., šeštadienį, 19 val. vyks Nidos bendruomenės namuose (Taikos g. 17, Neringa).
Šiųmetę „Stintapūkio“ šventę sekmadienį užbaigs teatralizuotas koncertas vaikams ir visai šeimai „Lietaus nykštukai“ (muzikos autoriai ir atlikėjai – Evelina Šimelionė ir Gytis Šimelionis).
Visi šventės renginiai nemokami. Daugiau informacijos ir renginių programa – svetainėje www.kulturossala.lt
NeringaStintapūkio šventėŠventė
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.