Daugelis jų mena jau ne vieną amžių, o auksinės rudens dienos puiki proga naujomis spalvomis pamatyti įspūdingos architektūros maldos namus ir prisiliesti prie istorijos pėdsakų.
Nors Druskininkų apylinkėse yra ne vieni maldos namai, kuriuos verta pamatyti, pradėti būtina nuo pačioje kurorto širdyje įsikūrusios ir vienintelės apylinkėse cerkvės, kuri neabejotinai ryškumu išsiskiria žaliame kurorto peizaže.
Dingusi ikona ir vienintelė cerkvė apylinkėse
Druskininkų Dievo Motinos ikonos „Visų liūdinčiųjų Džiaugsmas“ cerkvė pastatyta dar 1865 m. ir yra vienas seniausių iki šiol išlikusių medinės architektūros kūrinių Druskininkuose. Cerkvės formose matomos ryškios romantizmo ir istorizmo laikotarpiams būdingos detalės, unikalios ir išskirtinės architektūros formos.
Įdomu tai, kad Antrojo pasaulinio karo metu cerkvė buvo laikinai uždaryta, o tuo laiku dingo Jekaterinos Kutuzovos cerkvei dovanota vertinga Vladimiro Dievo Motinos ikona, kuri ieškoma iki šiol.
19 a. Druskininkai buvo populiarus ir pamiltas kurortas tarp turtingų Rusijos imperijos žmonių, todėl cerkvėje niekada netrūko tikinčiųjų, bet savo populiarumo cerkvė tarp turistų nepraranda ir dabar. Druskininkų turizmo ir verslo informacijos centro atstovė Inga Urbanavičienė patikina, kad miesto svečiai niekada neaplenkia šio įspūdingo statinio.
„Daugiausiai turistų, žinoma, pritraukia miesto centre esanti Druskininkų Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčia ir Druskininkų Dievo Motinos ikonos „Visų liūdinčiųjų Džiaugsmas“ cerkvė, nes jų yra ne tik labai patogi lokacija, bet ir įspūdinga architektūra. Miesto svečiai dažnai ir mielai fotografuojasi šalia ir nevengia fotografijomis bei asmenukėmis pasidalinti socialiniuose tinkluose“, – sako I.Urbanavičienė.
Įsimylėjėlių troškimus išklausys Šv. Valentino relikvija
O visai netoliese – mažiau nei už kilometro – stovi ir minėtoji Druskininkų Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčia. Šie maldos namai yra nepaprastai vertinga ir įspūdinga pažintinė architektūros ir kultūros vieta.
Šios bažnyčios pradžia mini dar 1841–1844 metus, kai Druskininkuose buvo pastatyta pirmoji mūrinė bažnyčia, o joje apie 1877 metus vargonininkavo net Mikalojaus Konstantino Čiurlionio tėvas Konstantinas Čiurlionis[A1] , o dabar šioje bažnyčioje skamba festivalio „Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu“ koncertai.
1912 metais lenkų architektas Stefanas Šileris parengė naujos bažnyčios projektą, o naujieji maldos namai buvo statomi aplink senąją bažnyčią – pastačius naująją bažnyčią, senoji buvo nugriauta. Pirmojo Pasaulinio karo metais statoma Druskininkų Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčia buvo apgriauta, tačiau galiausiai 1933 metais nauja neogotikinio stiliaus bažnyčia buvo pabaigta.
Anuomet šiuos maldos namus buvo pamėgęs Lenkijos maršalka Jozefas Pilsudskis, joje dažnai lankydavosi kalbininkas Juozas Balčikonis, poetas ir prozininkas Vincas Mykolaitis-Putinas ir daugelis kitų žinomų Lietuvos visuomenės veikėjų.
Ši bažnyčia turi ir dar vieną išskirtinumą, dėl kurio tikrai verta nepatingėti ir užsukti apsižvalgyti. „Šv. Mergelės Škaplierinės bažnyčioje saugoma reta paties meilės globėjo Šv. Valentino relikvija.
Druskininkų bažnyčioje saugomas mažas šventojo kaulelis yra pagarbiai įdėtas į puošnų indą – relikvijorių. Labiausiai Šv. Valentiną pažįstame kaip įsimylėjėlių ir santuokos globėją. Įsimylėjėlių poros gali patikėti savo troškimus savo globėjui, apsilankę bažnyčioje“, – sako I.Urbanavičienė.
Bažnyčia, atstatyta žmonių gerumu
Netoliese pasiekti galite ir dar vieną įspūdingą statinį – Druskininkų (Ratnyčios) Šv. apaštalo Baltramiejaus bažnyčią. Šią lietuviškojo gotikos stiliaus bažnyčią dar 1650 m. įrengė gerai žinomas didikas Kazimieras Leonas Sapiega.
Deja, originalusis pastatas mūsų dienų nesulaukė, tačiau 1910 m. kunigo Pranciškaus Bernoto rūpesčiu ir žmonių aukomis bažnyčia buvo atstatyta ir prikelta antram gyvenimui.
Be to, dažnai šioje bažnyčioje lankėsi ir vienas jau minėtas garsus žmogus, o gausiai parapijiečių ji mylima ir dabar.
„Druskininkų (Ratnyčios) Šv. apaštalo Baltramiejaus bažnyčia turi didžiausią parapiją, dėl to ji yra daugiausiai lankoma druskininkiečių. Ratnyčioje vargonininkavo M. K. Čiurlionio tėvas Konstantinas Čiurlionis“, – priminė Turizmo centro atstovė.
Be to, lankant bažnyčią galite pamatyti visai netoliese esantį Jono Čečiotos kapą Ratnyčios senosiose kapinėse ar Senąjį Vytauto kelią į Gardiną.
Ekskursijos po požemius ir vienuolių kalėjimas
Ne per daug nuo Druskininkų nutolusi ir Liškiava – itin senas dzūkų kaimelis, garsus dėl Liškiavos Švč. Trejybės bažnyčios ir buvusio dominikonų vienuolyno. Būtent Liškiavos Švč. Trejybės bažnyčia dabar netgi įrašyta į Kultūros paveldo registrą, tačiau dar išsiskiria ji ne tik tuo.
„Liškiavos Švč. Trejybės bažnyčia stovinti Liškiavos kaime, vos 9 km nuo Druskininkų, išsiskiria savo architektūra. Bažnyčia vėlyvojo baroko stiliaus, graikiško kryžiaus plano su zakristija. Nuo kitų Lietuvos ir Europos dominikonų bažnyčių skiriasi tuo, kad paprastai šio ordino vienuoliai statė vienanaves salines bažnyčias arba bazilikas su trimis navomis“, – pasakoja I.Urbanavičienė.
Tačiau turbūt didžiausias bažnyčios išskirtinumas – joje siūlomos pažintinės ekskursijos po XVII a. bažnyčią, jos rūsius su išlikusiais vienuolių dominikonų palaikais bei liturginio paveldo ekspoziciją.
O norintys pamatyti dar daugiau į Liškiavą gali plaukti laivu. „Vyksta ekskursijos laivu „Druskininkai“ Nemuno upe į Liškiavą. Liškiavoje aplankoma sakralinės architektūros ansamblį, Švč. Trejybės bažnyčią.
Turistai gali pamatyti piliakalnį, alkakalnį, mitologinį akmenį su „jaučio pėda“, pasigrožėti puikiu kraštovaizdžiu. Plaukdami laivu gali stebėti Nemuno krantus, pajusti Lietuvos gamtos grožį“, – apie galimybę primena Turizmo centro atstovė.
O lankantis Švč. Trejybės bažnyčioje negalima praleisti ir Liškiavos (dominikonų) vienuolyno – ne veltui šie statiniai vadinami ansambliu. Bažnyčios ir vienuolyno ansamblis pradėtas statyti 1703 m. ir visiškai užbaigtas 1741 m., o nuo to laiko vienuolynas išgyveno įvairius ir labai sunkius laikus bei turi didingą istoriją.
Po trečiojo Lietuvos-Lenkijos valstybės padalijimo prasidėjo vienuolyno žlugimas, jo turtas buvo atimtas, o 1836–1849 metais vienuolyne veikė net kalėjimas prasikaltusiems kunigams. Galiausiai, po ilgų metų vienuolyną bandant pritaikyti įvairioms paskirtims, bažnyčia ir vienuolyno pastatai buvo restauruoti ir virto tikra grožio bei meno šventove.
Nusprendę pakeliauti po Druskininkus ir jų apylinkes, nepamirškite parsisiųsti mobiliosios programėlės „Druskininkai legendų takais“, kurioje rasite dar daugiau įvairių objektų bei maršrutų. Programėlę rasite čia.
Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.