Dviračių mėgėjus pasitiks ir didelė dalis atnaujintų bei apšviestų takų, todėl pasivažinėti pavyks ne tik šiltomis pavasario ar vasaros dienomis, tačiau ir jaukiais rudens vakarais. Takai prižiūrimi bei valomi net žiemą, o iš viso jų aplink Druskininkus – virš 60 km!
Sukti galvos nereikia ir kaip atsigabenti dviratį, paspirtuką ar riedučius – viską galėsite išsinuomoti atvykę į Druskininkus. O ką aplankyti padės išsirinkti ES finansuojamas projektas „Druskininkai legendų takais“ ir vos keliais paspaudimais programėlėje pasiekiami maršrutai ir lankytini objektai.
Vis dėlto, palengvindami laisvalaikio planavimą pateikiame populiariausius ir įspūdingiausius dviračių bei automobilių maršrutus.
16 km ilgio tako legendinis net pavadinimas, kuris kilęs iš lietuvių liaudies legendos apie Eglę ir žalčių karalių Žilviną. Kaip tikro žalčio, keliuko vingiai raitosi per pušyną Druskininkų rytuose.
Pradėti trasą galite jau Druskininkų senamiestyje, nuo lenkto balto tiltelio Nemuno ir Ratnyčėlės susiliejimo vietoje. Tiltelį puošia dar 1962 m. pastatyta dekoratyvinė skulptūra „Ratnyčėlė“.
Pakeliui išvysite ekspoziciją apie vieną garsiausių XX a. pasaulio skulptorių, kubizmo atstovą Žaką Lipšicą. 1891 m. pasaulį išvydęs Druskininkuose, litvakų šeimoje, iki šiol skulptorius labiau žinomas pasaulyje nei Lietuvoje, tačiau jo atminimui skirtos skulptūros žavi tiek lietuvius, tiek užsieniečius.
Toliau, taku Grūto kryptimi galite nuvažiuoti iki gražaus, ramaus Ilgio ežero. Ilgio ežeras telkšo Grūto gyvenvietėje, kurioje galite aplankyti ir sovietinių skulptūrų ekspoziciją. Ežero paplūdimiai yra itin tvarkingi, įrengti liepteliai, poilsiavietės bei vaikų žaidimo aikštelės, ežerą juosia miškas, o šalia yra ir kaimo turizmo sodybų. Ilgyje gausu įvairių žuvų – karpių, lydekų, šamų, tad šis ežeras – tikras žvejų rojus.
15 km ilgio takas veda per žymiausius Druskininkų objektus. Pirmoji maršrute – prie Druskonio ežero, kitoje elegantiško tiltelio pusėje išsirikiavusi tautodailės skulptūrų ekspozicija Druskonio legendų tematika.
Viena iš legendų pasakoja apie dviejų seserų, Druskio Jono dukrų, meilę tam pačiam jaunikaičiui. Po nelaimingos meilės istorijos Druskio Jono namus žmonės ir pavadino Druskoniu.
Būdami prie Druskonio ežero pasigerėkite ir jo pakrante. Tai – viena gražiausių poilsio vietų Druskininkuose. Iš tos pačios legendos apie Druskių Jono šeimą kilo ir ežero pavadinimas. Gatvė, einanti virš ežero pietinės pakrantės, – pagrindinis istorinis kelias iš Gardino.
Pakrantėje ošia šimtametės pušys, vaizduojamos dar XIX a. atvirukuose, o sutemus jos yra apšviečiamos. Šiauriniame ežero krante – Druskininkų miesto muziejaus pastatas su įspūdinga terasa, kitame – Senosios miesto kapinės. Vasarą žavi gėlynai, o malonia vėsa gaivina fontanas. Šiltaisiais mėnesiais ežere galima pasiirstyti valtimis, paplaukioti vandens dviračiais.
Pakeliui taip pat aplankysite jau minėtąjį lenktąjį tiltelį, o vėliau ir Druskininkų pažibą Gydyklų parką. XIX a. čia sukosi visas atvykėlių gyvenimas: gydymasis, pramogos, bičiuliavimasis. Sodas suplanuotas simetriškai, o jo dalys įrengtos anglišku stiliumi su vingiuotais takeliais, pastatytos gydyklos.
2011 m. parkas rekonstruotas: papuoštas naujomis skulptūromis, įrengti takai, suoliukai, apšvietimas, pasodinti nauji želdiniai.
Gydyklų parke pamatysite ir dar vieną objektą – skulptūrą „Karūnos“. Paminklas sukurtas žinomos skulptorės Dalios Matulaitės ir yra skirtas karališkajai porai: paskutiniajam jogailaičiui Žygimantui Augustui ir jo antrajai žmonai, didžiajai gyvenimo meilei, Barborai Radvilaitei.
Visai netoliese maršrute – Grožio šaltinis. Tai pats sūriausias ir giliausias Druskininkų šaltinis, pasižymintis odą valančiomis ir jauninančiomis savybėmis. Versmė, tekanti iš akmeninio bareljefo šalia Nemuno, yra daugiau kaip 300 metrų gylio. Šaltinio vanduo itin sūrus ir jo gerti nepatartina. Vandeniu galima nusiprausti veidą, rankas, skalauti gerklę.
Galiausiai pasieksite Viečiūnus ir juose esantį medžių skulptūrų kompleksą, o dar toliau – Senųjų Viečiūnų kaimą, jo lankytinus objektus ir panoramą į Liškiavą iš kitos Nemuno pusės.
Norintiems aplankyti daugiau vietų ir pakeliauti ne tik po miestą, bet ir po apylinkes, reikėtų rinktis įspūdingą, net 93 km ilgio maršrutą. Tiesa, norintys keliauti kiek trumpiau gali vykti iki miško muziejaus Girios aido.
O įspūdingas 20 objektų sąrašas prasideda nuo Druskininkų miesto muziejaus, įsikūrusio įspūdingoje neoklasicistinės architektūros viloje „Linksma“. Druskininkų muziejuje nenuobodžiaus nei vaikai, nei suaugusieji, o muziejaus darbuotojai netgi juokauja, kad nesusipažinote su Druskininkais, kol neapsilankėte šiame muziejuje.
Maršrutas toliau veda per Švenčiausiosios Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčią, kuri buvo pastatyta dar 1931 metais. Mažai kas žino, kad būtent šioje Druskininkų bažnyčioje saugoma labai reta šventojo Valentino relikvija.
Keliaudami toliau pamatysite ir populiariausia tituluojamą Ratnyčėlės skulptūrą bei aplankysite jau minėtąjį Gydyklų parką ir Grožio šaltinį. Po jų seks įspūdingos architektūros Dievo Motinos ikonos „Visų liūdinčiųjų džiaugsmas“ cerkvė – vienintelė šiuo metu veikianti ortodoksų šventovė mieste.
Po apsilankymo cerkvėje pasidžiaugti gamta ir atsikvėpti keliaukite į visai netoliese esantį Vijūnėlės parką – dar vieną puikią poilsio vietą, esančią prie garsiųjų Druskininkų vandens telkinių. Iš vienos pusės pamatysite Druskonio ežerą, o iš kitos – Vijūnėlės tvenkinį.
Ši vieta – tikras traukos centras. Vasarą šiame tvenkinyje galėsite atsivėsinti bei pasidžiaugti išpuoselėtu paplūdimiu, o pavasarį parkas sulaukia lankytojų iš visos Lietuvos – visu grožiu prasiskleidžia tūkstančiai narcizų. Auksiniais ir krentančiais lapais parkas stebina ir rudenį, o žiemą šventinę nuotaiką sukuria dekoracijos ir apšviesti medžiai.
Atgavę jėgas leiskitės link legendinių ir istorinių senųjų miesto kapinių bei Mergelių akių, po kurių maršrute seka Karolio Dineikos sveikatingumo parkas. Parke įrengti treniruokliai, akmenų takeliai, įdomios žaidimų aikštelės vaikams, poilsio zonos, vandens kaskados ir net pirtys.
Suklusti reikėtų mažiesiems ir didiesiems gamtos mylėtojams – toliau keliaujama miško muziejaus „Girios aidas“ link. Čia išvysite ekspoziciją, pasakojančią apie mišką, jo gyventojus, retas gyvūnų ir augalų rūšis, taip pat susipažinsite su tradiciniais miestelėnų amatais.
Į gražiausią miesto apžvalgos vietą – Raigardo slėnį – galite nuvykti dviračių takais ar automobiliu, o keliaudami toliau išvysite ir legendomis apipintą Velnio akmenį. Nors pastarąjį norėta sunaikinti, vietos gyventojai, laikę akmenį šventu, neleido to padaryti.
Toliau maršrutu grįšite prie Nemuno pakrantės, pamatysite Meilės salą, o kitoje Nemuno pusėje galima pasiekti ir iš ties įspūdingą Mizarų meteorito bei kraterio vietą. Krateryje aptiktos gyvūnų fosilijos leidžia spėti, kad ši katastrofa įvyko prieš 500–600 milijonų metų. Nemažiau istorijos mylėtojus nustebins ir Leipalingio dvaras, kuriame įsikūręs muziejus su daugiau kaip 12 tūkst. Eksponatų.
Norintiems daugiau ar įvairesnių maršrutų Druskininkai gali pasiūlyti tiek 1,5 tiek 110 km keliones. Mobiliojoje programėlėje rasite ne tik maršrutus, prie kurių nurodyti lankytini objektai, atstumas ar kelio danga procentais, tačiau ir objektus, todėl maršrutą susidėlioti galite ir patys. Programėlę rasite čia.