Kasdamas lysves Obelių gyventojas sužinojo, kad gyvena „virš dvaro“

2022 m. gegužės 6 d. 14:20
Ką darytumėte, jeigu sužinotumėte, kad jūsų sklype ant ežero kranto buvo dvaras? Leistumėte archeologams kelerius metus darbuotis jūsų kieme, ar siekdami privatumo ir tvarkos užtrenktumėte duris į naujus istorinius atsakymus?
Daugiau nuotraukų (4)
Obelių gyventojas Algirdas Lapinskas pasielgė itin pilietiškai ir pasirinko pirmąjį variantą. „Lietuvos ryto“ TV laida „Lietuvos dvarai“ ir jos vedėja Eglė Kernagytė Dambrauskė šį šeštadienį bandys daugiau sužinoti, apie tai, kas slypi po Algirdo lysvėmis ir dvarą, kuris garsino Obelių kraštą.
Dvarininkai – karvedžiai
Šiandien šalies Šiaurės Rytuose esančiame Obelių miestelyje vyrauja visiška pakraščio ramybė, tačiau taip buvo tikrai ne visada – vos už 11-kos kilometrų vingiuojantis pasienis su mylima kaimyne Latvija kadaise turėjo kur kas daugiau „darbo“. Riba su Livonijos ordinu, maskvėnų ar švedų atakos – Obeliai ilgus šimtmečius buvo strategiškai svarbus gynybos taškas, todėl Lietuvos Didieji Kunigaikščiai šiose žemėse norėjo matyti didikus, dvarininkus, kurie buvo ir geri karvedžiai.
Giedraičiai, Tiškevičiai, Masalskiai – daugelis Obelių dvaro valdytojų pasižymėjo kaip puikūs strategai. Puikus kariūnas buvo ir pirmasis Obelių seniūnas Martynas Marcelijus Giedraitis, kuriam Obeliuose šiandien stovi vietinių iniciatyva sukurtas paminklinis akmuo. Deja, būtent taip – po akmenį ir po plytą šiandien reikia atkūrinėti Obelių dvaro istoriją, nes iš didingo dvaro liko vos keli pastatai.
Kiekviena detalė labai svarbi, todėl Algirdo Lapinsko kieme archeologės Romos Songailaitės vykdyti tyrinėjimai leido smarkiai pasistūmėti keliaujant link seniausių Obelių dvaro laikų – štai istorikas Valius Kazlauskas netgi turi spėjimą, kad ant kalno prie ežero išaugęs dvaras seniau galėjęs būti piliavietė, kadangi pasienio zonoje tam buvo didelis poreikis.
Iki šiandien veikianti spirito varykla
Vienintelis puikiai išsilaikęs Obelių dvaro pastatas – jau 1907 metais įkurta, įspūdingo dydžio spirito varykla. Ji pastatyta valdant grafams Pšezdzieckiams, kurie pasižymėjo kaip puikūs ūkininkai bei dosnūs mecenatai ir apylinkėse turėjo ir daugiau dvarų.
Manoma, kad tokio dydžio spirito varykla grafo Jono Pšezdzieckio iniciatyva Obelių dvare atsirado ne veltui – derlingos, puikiai tinkamos grūdams augti žemės žadėjo gausias žaliavas, šalimais buvo ir tuo metu itin švariu vandeniu garsėjęs Obelių ežeras. Varyklą projektavo iš užsienio atvykę inžinieriai, iš užsienio atgabenta ir viena moderniausių tiems laikams turbinų. Įdomu tai, kad spirito varykla išlaikė savo funkciją ir iki šių dienų.
Kaip atrodo Obelių dvaro likę pastatai, ką archeologams pavyko atrasti Algirdo Lapinsko kieme ir kuo dar gyvena Obelių dvaro tyrinėtojai bus galima pamatyti jau šį šeštadienį, 16.30, laidoje „Lietuvos dvarai“ per „Lietuvos ryto“ TV.
lysvėsAtgimę dvarai^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.