Šiandien čia – Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazija, o iki XX a. pradžios tai buvo tikras prabangus dvaras su parkais, žirgynais, malūnu, koplyčia ir visais kitais to meto dvaro atributais.
Kas gi pastatė šį dvarą ir ką autentiško dar galime pamatyti šiandien? Visas jo paslaptis šeštadienį, „Lietuvos ryto“ TV laidoje „Lietuvos dvarai“ bandys atskleisti dvare besilankanti laidos komanda ir jos vedėja Eglė Kernagytė-Dambrauskė.
Dvarą išlaikė iš prekybos trakėnais
Per stebuklą iki šių dienų išlikęs dvaras mena net XVI amžių ir nuo to laiko ėjo iš rankų į rankas ne vienai giminei, dažniausiai – vokiečių grafams ir baronams. Tiesa, šiandien matomas dvaro pastatas iškilo jau vėliau – 1851 metais, kada į savo rankas jį perėmė Čarlzas Džeimsas Gubba.
Manomai anglosaksų kilmės dvarininkas Anglijoje studijavo žemės ūkio mokslus, taigi itin išpuoselėjo dvaro ūkį bei parką: iškasė iki šiandien likusius tvenkinius, o ypač plėtė žirgyną, kadangi dalį pajamų jis gaudavo už puikius trakėnų veislės žirgus, kuriuos pirkusi net pati kariuomenė. Aktyvus dvarininkas klaipėdiečius įkvėpė ne tik naujoms žemės ūkio ar sodininkystės idėjoms (šia tema leido vadovėlius), bet manoma, kad ir buvo vienas pirmųjų buriavimo pradininkų mieste.
Rajone pasiklydę dvaro akmenys
Laidos „Lietuvos dvarai“ vedėja Eglė Kernagytė-Dambrauskė eksursiją po dvarą pradės jo prieigose, kur kiekvienas, net iš pirmo žvilgsnio atsitiktinis objektas mena dvaro istoriją. Pavyzdžiui, didžiulis prie dvaro gulintis akmuo kadaise buvo dvaro tvenkinio saloje, o seni medžiai supantys takelį palei tvekinį – kadaise į dvarą vedusio akmenų kelio dalis.
Na, o dar vienas, jau apdirbtas akmuo rastas kažkur tarp daugiabučių kiemų, pasirodo, esąs buvęs dvaro vartų fragmentas. Visus šiuos istorinius ženklus saugo ir jų pasakojimą tęsia dvare įsikūrusios Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijos bendruomenė: čia bajorų gyvenimas atgimsta moksleivių piešiniuose ar muzikos kūriniuose.
O įkvėpimo kūrybai semtis tikrai yra kur – dvare išliko rūsiai su autentiškomis, Prūsijos imperiją menančiomis sienomis, kuriose dabar įrengtos klasės, taip pat autentiška palėpė. Visas šias ypatingas dvaro vieteles laidos žiūrovai galės aplankyti šeštadienį, 16.30, įsijungę „Lietuvos ryto“ TV laidą „Lietuvos dvarai“.