Viename didžiausių Švedijos šalies uostų, Treleborge, prasidės pilnos įspūdžių atostogos. Apsistojimo vietų keliaujantiems kemperiu pasirinkimas Švedijoje – didžiulis! Nekalbant apie tai, kad kiekvienoje viešoje aikštelėje ar neprivačioje vaizdingoje vietovėje galite apsistoti nakvynės vienai nakčiai, čia taip pat rasite daugiau nei 450 stovyklaviečių su įrengta infrastruktūra natūralios gamtos išsiilgusiems turistams.
Patogu ir saugu
Stovyklavietėse siūlomas ir platus laisvalaikio užsiėmimų pasirinkimas: nuo nemokamų lieptelių ar vaikų žaidimų aikštelių iki paviršinio nardymo ir slidinėjimo. Atostogų stotelės jūros pakrantėse, aikštelėse prie miškų ar ežerų, ypač vaizdingose vietovėse, sužavės ir didelį, ir mažą keliautoją. Tačiau prieš lipant į keltą, svarbu pasidaryti namų darbus: susipažinti su šalies stovyklavimo taisyklėmis bei galimybėmis.
Nepamirštami Švedijos gamtos vaizdai dar ilgai neišdils iš prisiminimų ir vilios sugrįžti. Automobilinių namelių entuziastai dalijasi savo atradimais, kur verta sustoti ir ką pamatyti, keliaujant kemperiu.
Kelionių krypčių – ne viena. Pirmoji – Skonės regionas
TT-LINE keltai iš Klaipėdos perkels jus į Treleborgą, didžiausią pietų Švedijos uostą, kurį keliautojai vertina ne tik kaip patogų susisiekimo mazgą, bet ir kaip vieną gražiausių šalies miestų, garsėjančių autentišku senamiesčiu. Vos 25 km nuo Treleborgo uosto, pusiasalyje, aptiksite Skanör-Falsterbo, Skonės regiono rivjerą.
Tai – du Viduramžių miestai, sujungti pailgoje, rifą primenančioje, vakarinėje Falsterbo pusiasalio dalyje. Per milijonus metų susiformavęs kraštovaizdis – ypatinga vietovė, tikras gamtos grožio rojus, kur migruoja paukščiai, plaukioja ruoniai, o žmonės ilsisi ir vaikštinėja nuostabia balto smėlio pakrante ir kopomis. Tai taip pat yra ir golfo meka, kur net trys geriausi Švedijos aikštynai įrengti vos už poros kilometrų vienas nuo kito. Vietovė – plokščia, tad puikiai tinka tyrinėjimams ir pasivažinėjinėjant dviračiu.
Keliaudami toliau lengvai pasieksite Malmę. Šis įvairiapusis miestas su puikiu miesto paplūdimiu ypač sudomins istorijos mėgėjus. Jiems vertėtų aplankyti miesto pilį, šv. Petro bažnyčią, Stadstorg (Miesto) ir Lilla torg (Mažąją) aikštes.
Šiuolaikinės architektūros gerbėjai tikrai įvertins 83 metrų aukščio dangoraižį – „Turning tors“. Vaikštant pakrante, galima pasigrožėti ir vieno ilgiausių tiltų – Eresundo tilto tarp Danijos ir Švedijos panorama.
Dėmesio vertas ir Slottsträdgården parkas (šved. Pilies parko sodas). Dizaino aistruoliams atradimu taps „Svenssons i Lammhult“ baldų parduotuvės, kurioje pristatomi modernūs dizainerių kurti baldai ir interjero detalės.
Parduotuvė atspindi švedų dizaino istoriją ir yra tarsi prabangus muziejus. Keliaujantieji automobiliniais nameliais neaplenkia ir muzikos kalvos „Ljudkullen“. Lankytojų itin pamėgtoje vietoje įrengta kalva su įmontuotais garsiakalbiais. Ištisus metus, kasdien, čia groja populiarioji muzika.
Šiauriau siūlytume aplankyti Kulabergo gamtos rezervatą Kullahalvön pusiasalyje. Ne, smėlėto paplūdimio čia neberasite, užtat jūsų čia lauks žadą atimantys pakrantės vaizdai, statūs skardžiai, akmenuotos uolos, pėsčiųjų takai, senoviniai urvai ir net laukiniai gyvūnai.
Nuostabi, kerinti vieta – kraštovaizdžio draustinis. Ten nuvyksite per Mölle, gražų, kurortinį miestelį, išsidėsčiusį kalvose ant jūros kranto. Siaurutės gatvelės, išpuoselėti namukai.
Kaip matote, ką veikti vakarų Skonės regione pagal savo pomėgius tikrai atras kiekvienas: pilys, sodai, žygio ir dviračių trasos, natūrali gamta, istoriniai objektai ir muziejai, vietiniai amatininkai ir restoranai. Viskas, ko reikia nepakartojamoms atostogoms!
Pietryčių Švedijos natūrali gamta ir istorinės vietovės
Kita verta dėmesio kryptis – pietryčių Švedija. Mieste ant Baltijos jūros kranto, Istade, galima pasivaikščioti Švedijos rašytojo Henningo Mankello sukurto personažo, inspektoriaus Kurto Wallanderio, pėdsakais.
Anot patyrusių keliautojų, kita stotelė galėtų būti ypatingas, bene gražiausiu Švedijoje vadinamas, Mälarhusen paplūdimys. Tik 80 kilometrų nuo Treleborgo, į kurį atvyksta „TT-LINE“ keltai iš Klaipėdos, nutolęs smulkaus smėlio paplūdimys, kurio vidutinis plotis net 50 metrų, tęsiasi apie 15 kilometrų.
Kopose, esančiose už paplūdimio, daugybė vietų, kur rasite saugią ir ramią vietą iškyloms ant minkšto smėlio.
Paplūdimys yra visiškai natūralus, jame nėra prieplaukų, medinių lieptelių, žaidimų aikštelių ar vietų lauko kepsninėms. Turistams skirtos infrastruktūros rasite automobilių stovėjimo aikštelėje, netoli paplūdimio vidurio.
Teikiantys pirmenybę patogiai turistų infrastruktūrai, keliaujantieji kemperiais renkasi Hörviko uostą Listerlandet pusiasalyje, maždaug 15 km į rytus nuo Selvesborgo. Čia rasite puikių aikštelių kemperiams su vaizdu į jūrą, kuriose apsistoję pasitiksite kerinčius saulėtekius.
Netoli Hörviko galite rasti nedidelį paplūdimį, kurio smėlėtas krantas seklus ir tinkamas mažesniems vaikams, o sename žvejybos uoste – restoraną, kurio meniu, žinoma, rasite daug šviežios ir gardžios žuvies patiekalų.
Bet kurį keliautoją sužavės saulėta, antroji pagal dydį Švedijoje, Elando sala, kurioje gyvena maždaug 26 tūkst. žmonių, tačiau vasaros sezonu kasmet sulaukianti ne vieno šimto tūkstančio turistų. Į Elando salą galima patekti 6 km ilgio tiltu per Kalmaro sąsiaurį.
Ši, saulės ir vėjo malūnų sala vadinama vietovė, garsėja senoviniais pastatais, pilimis ir bažnyčiomis, mediniais vėjo malūnais, priešistoriniais kapinynais, balto smėlio paplūdimiais bei laukine gamta.
Jei jau atvykote čia, būtinai aplankykite 1845 m. pastatytą 32 metrų aukščio „Ilgšį Eriką“ (šved. Långe Erik) – švyturį, esantį šiauriniame salos iškyšulyje.
Visiems, ne tik vaikams, įspūdžių netrūks ir šiauriniame salos iškyšulyje, Trolių mišku vadinamame gamtos draustinyje – Trollskogen.
Beje, pietiniame salos gale stypso antrasis brolis, švyturys „Ilgšis Janas“ (šved. Långe Jan). Kaip ir mūsų Ventės rage, taip ir Elando salos pietuose esantis švyturys „Ilgšis Janas“ yra Ottenby ornitologinės stoties dalis.
Elande būtinai aplankykite ir vieną gražiausių paplūdimių Byrum-Sandvik pakrantėje, kur metams bėgant Kalmaro sąsiaurio vanduo išplovė paplūdimio uolas į keisčiausius siluetus, it suakmenėjusius trolius. Tai Byrum kaimo įsteigtas gamtos rezervatas „Byrums raukar“ traukia turistus pasigrožėti įvairių formų akmeniniais pakrantės „pirštais“ – raukais.
Iš šio paplūdinio matyti Mėlynosios Mergelės sala (šved. Blå Jungfrun). Blå Jungfrun sala minima pasakose apie raganas, prakeiksmus ir antgamtines galias, ir ypač prieš Velykas švedai juokauja Didžiojo Ketvirtadienio proga: „tai šįvakar susitiksim Blå Jungfrun, ar atskrisi į raganų sąskrydį“?
O vaikai persirengia raganaitėmis, būtinai strazdanotomis ir su skarutėmis apsirišę galvas eina „kiaušiniauti“, t. y. saldainiauti. Vienas iš persirengėlių atributų kažkodėl yra virdulys! Blå Jungfrun sala ramiai sau pūpso Kalmaro sąsiauryje, ne taip parasta į ją patekti, jei nesi ragana ant šluotos.
Bet vienas būdas yra – iš kitoje sąsiaurio pusėje esančio Oskarshamno miesto į Blå Jungfrun salą vasaros metu kursuoja vietinis keltas. Tik nesugalvok į kišenę įsimesti ten rasto akmenuko, jeigu nenori namo parsivežti prakeiksmo!
Beje, pakeliui į Elando salą neaplenkite ir karališkojo Kalmaro miesto, menančio Kalmaro unijos laikus su puikiausiai išsilaikiusia gražuole renesansine Kalmaro pilimi. Tai – viena lankomiausių istorinių vietų Švedijoje, su teatralizuotomis ekskursijomis po pilį, veiksmu pilies kieme ir galimybe pačiam persirengti Renesanso laikų drabužiais. Kalmaro pilyje yra ne tik muziejus, bet ir koncertų salė Gröna salen, suvenyrų parduotuvė ir restoranas.
Vertas dėmesio ir Kalmaro pilies prieigose, jaukiame Miesto parke pastatytas Kalmaro meno muziejus: bilietas 50 sekų, o penktadieniais – nemokamas parodų lankymas visiems.
Tiek atvykstant, tiek išvykstant iš Švedijos būtina stabtelėti Smygehuk Hamn prieplaukoje, kuri vos už keliolikos kilometrų nuo „TT-LINE“ keltų terminalo.
Smygehuk – uostas ir žvejų kaimelis. Į vakarus nuo uosto yra Smygehuk švyturys ir hostelis. Uoste stovi nuogos moters statula, kurią 1930 metais sukūrė dailininkas Axelis Ebbe. Netoliese ir išskirtinis megalitinis paminklas „Ales Stenar“, kitaip – „Švedijos Stounhendžas“. Antroji vaizdais užburianti vieta – Stenshuvudo nacionalinis parkas prie pat jūros, garsėjantis keturiomis kalvomis, primenančiomis akmenuotas galvas. Kiek tolėliau į Šiaurės rytus – Havängo paplūdimys. Nuostabi vieta pajūrio ir gamtos mylėtojams.
Keliauti – be didesnių nepatogumų
Švedija – labai tolerantiška šalis, kurioje gyvena paslaugūs ir draugiški žmonės.
Keliaudami kemperiu nesunkiai rasite gražių aikštelių, stovyklaviečių, kuriose galima apsistoti ilgesniam laikui. Pavyzdžiui, Elando saloje priskaičiuojami 25 kempingai. Žinoma, stovyklavietėse ir kempinguose reikia elgtis atsakingai. Įsikurti su kemperiu ar palapine galite praktiškai visur, nebent tai būtų privati valda arba gamtos rezervatas, kur tai draudžiama dėl gaisrų pavojaus.
Švedijoje kone kiekvienoje prieplaukoje galite rasti automobilių stovėjimo vietų už nedidelį mokestį ir prieigą prie uosto sanitarinių įrenginių. Aikštelės pažymėtos vietos žemėlapiuose.
Kelionės visais metų laikais
Patyrę keliautojai prie kemperio vairo įprastai sėda ne sezono metu gegužės, birželio ar rugsėjo mėnesiais, nes tuomet turistų kiek mažiau. Kita vertus, ne sezono metu daugelis vietų arba dar neatidarystos, arba jau uždarytos, todėl svarbu pasirūpinti maisto atsargomis. Visgi aišku viena: bet kuriuo metų laiku Švedijoje būsite apdovanoti nuostabiais gamtos vaizdais.
Mėgstantieji aktyvų poilsį, nuotykių taip pat nepritrūks. Galima leistis į žygius pakrantėmis ar miškais. O jei oras prastas aplankyti vieną iš daugelio miestų su siauromis gatvelėmis ir vaizdingais namais, pilnais istorinių objektų, muziejų pasėdėti vietiniam restorane ar apsipirkti parduotuvėse.
Kelionė į Švediją su augintiniu
Švedai – labai draugiški augintiniams, o ir žygiai su keturkojais draugais neprailgs. Svarbu nepamiršti, kad Švedijoje vedžiojantis augintinį būtinas pavadėlis, ypač nuo kovo 1 iki rugpjūčio 21 dienos.
Kaip ir daugelyje kitų ES šalių, norint keliauti su augintiniu, reikalingas ES augintinio pasas, gyvūnai turi būti paskiepyti nuo pasiutligės. Įsivežant augintinį, jį būtina deklaruoti muitinėje, tą galima padaryti internetu.
TT-LINE keltai – draugiški šunims. Jiems leidžiama vaikščioti deniais, keliautojams su augintiniais įrengtos specialios kajutės. Keltų deniuose įrengti augintinių lauko tualetai.
TT-LINE keltai iš Klaipėdos – patogi kelionė į kurią galėsite pasiimti ir savo augintinį. Įspūdingi jūros vaizdai, malonus aptarnavimas ir platus pramogų spektras atitiks tiek romantikos mėgėjų, tiek ramių keliautojų poreikius, patiks šeimoms su mažais vaikais ir energingoms draugų kompanijoms.