Šią iškaseną mūšių teritorijoje atkapstė latviai: odekolono buteliuke išliko šimtmečio kvapas

2022 m. vasario 13 d. 19:33
Specialiai LR iš Latvijos
Pirmiausia nueina pagaugai, o tada jau akys ima lakstyti po Pirmojo pasaulinio karo (1914–1918 m.) privatų muziejų „Pie komendanta“. Nejauku, kai pabūklų vamzdis spokso tiesiai į veidą.
Daugiau nuotraukų (20)
„Pauostykite – juk kvepia, o praėjo jau šimtas metų“, – muziejaus darbuotojas, kolekcininkas Olegas Vinogradovas ištiesė odekolono buteliuką. Ir išties šnerves pakuteno salsvas karo kvapas.
Latvijoje, Daugpilio tvirtovės teritorijoje esantis muziejus – tai kelių kolekcininkų surinkti asmeniniai kareivių daiktai, fotografijos, indai, granatos, artilerijos sviediniai, ginklai. 
Visa tai buvo surasta ir Daugpilio tvirtovės teritorijoje, ir už Daugpilio (tuo metu Dvinsko), kur per Pirmąjį pasaulinį karą buvo apsistojusi vokiečių armija.
„1915-ųjų rudenį vokiečių armija priartėjo prie Daugpilio. Ir dešimties kilometrų atstumu nuo miesto ji išbuvo pustrečių metų: įsikūrė miške tarsi kariniame miestelyje. Kiekviena smulki detalė, rasta toje vietoje, kur būta apkasų, yra istorijos liudininkė“, – pasakojo O.Vinogradovas.
Muziejus „Pie komendanta“ – Olego ir jo bendraminčių sumanymas. „Norėjome savitai paminėti Pirmojo pasaulinio karo šimtmetį 2014-aisiais. Karas juk palietė mūsų valstybę. Daugpilio tvirtovė – milžiniškas karinis objektas, bet jos teritorijoje nebuvo tokio karo muziejaus.
Mes, bendraminčiai, viską ir sukūrėme. Turime savo istorijos klubą – esame keletas žmonių, kurie dėmesį sutelkėme būtent į šį karą. Ir dabar muziejuje eksponuojame savo kolekcijas.
Naujausias eksponatas – 1904-aisiais sukurtas vokiškas ugniasvaidis, kurį kolekcininkai restauravo pagal nuotraukas ir dokumentus. Ten pat stovi ir kaip dera atnaujinti vokiškas ir rusiškas kulkosvaidžiai.
Karas, istorinė karinė technika domina daugybę žmonių. Į mūsų muziejų šeimos atsiveda ir savo atžalas. Kad joms nebūtų nuobodu, įrengėme vaikų kambarį. Ir jie čia žaidžia su tokiais žaislais, su kokiais, tikėtina, žaidė jų seneliai“, – kalbėjo Olegas.
„Man patinka rinkti senus prancūzų, italų, vokiečių laikraščius, kone visi jie per karą rašė apie Dvinską. Patinka ir radiniai, kurie padeda suprasti, kaip gyveno kareiviai. Vokiečiai juk kariavo dviem frontais. Nepametė – iš apkasų Prancūzijoje į Latviją atsinešė suvenyrinį Eiffelio bokštą.
Ko gero, pramogai jį naudojo kaip taikinį, nes bokštas peršautas kulkos“, – Olegas žino kone kiekvieno eksponato istoriją. Į delną jis įsidėjo 2016-ųjų rusišką pašto ženklą, kuriame įspaustas patriotinis įrašas: „Rusai, ničnieko vokiško nepirkite!“
Muziejaus adresas: Komandanta iela 1, Daugpilis; www.visitdaugavpils.lv/turisma- objekts/muzejs-pie-komandanta/
TurizmasLatvija^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.