Žemėlapyje to neaptiksite – štai kur išliko seniausias miegamasis Latvijoje ir 700 metų senumo žiurkė

2022 m. sausio 31 d. 19:59
Specialiai LR iš Latvijos
Bus skanaus maisto? Tai pirmas klausimas, kuris iškyla lietuviams, išsirengusiems į aktyvaus poilsio kompleksą „Valguma pasaule“. Taip, gardžių, išskirtinių patiekalų tikrai bus. Tačiau šis pasaulis sukasi ne aplink restorano stalą, bet apie Valgumo ežerą ir mišką.
Daugiau nuotraukų (65)
„Esame keturiskart pirmieji Latvijoje. Pirmieji pradėjome rengti šiaurietiško vaikščiojimo žygius.
Pirmieji Baltijos šalyse nutiesėme ilgą basakojų taką. Pirmieji Valgumo miške sukūrėme Menų taką. Ir pirmieji mokome, kaip „plaukti“ miške“, – taip prisistatė „Valguma pasaule“ šeimininkas Viesturas Serdanas.
Šis žmogus – žurnalistas, vienas buvusių leidybos kompanijos „Latvijas Avīze“ bendraturčių, jis Valgumo gamtos pasaulį kuria su žmona žurnaliste, redaktore Vita Beliavniece.
„Rašiau įvairiomis sveikatos temomis, tačiau norėjau, kad mano patarimai neliktų tik popieriuje. Pati mokiausi, tyrinėjau, organizavau sveikatinimo pratybas“, – užsiminė Vita.
Šie žmonės paliko leidybą, taip pat ir Rygą, ir persikėlė į Smardės apylinkes. V.Serdanas apie 2010-uosius nupirko buvusį „Latvijas Avīze“ užmiesčio biurą, kuriame interviu yra davęs ir mūsų prezidentas Valdas Adamkus, ir tą vietą prikėlė naujam gyvenimui.
„Menų take įrengėme labirintą. Tai pati mėgstamiausia lietuvių šeimų vieta. Paprastai vaikai lieka žaisti, o suaugusieji numina 2 kilometrų taką po nuotraukų galeriją. Joje visą žiemą savaitgaliais galima apžiūrėti Naujojoje Zelandijoje gyvenančio latvio Andrio Apsės ir mūsų menininko Andrio Eglyšo nuotraukas“, – paaiškino Vita.
Naujausias jos sumanymas – „plaukimas“ miške. Tai žygiai, į kuriuos lydimos nedidelės žmonių grupės. Jų tikslas, pasak Vitos, – sunaikinti stresą.
„Abavas“ vyndariai
Abavos upės slėnis – Kuršo dalis, kuri nuo seno garsėjo puikiais vyndarystės meistrais. Šiuo metu verslą šioje vietovėje plėtoja naujosios kartos vyndariai – buvusio žurnalisto ir naujienų agentūros LETA bendraturčio Martinio ir politologės Lienės Barkanių šeima, kuri vyno daryklą pavadino Abavos upės vardu.
Sumanymas pasodinti vynuogyną slėnyje sutuoktiniams kilo 2008-aisiais keliaujant po senąsias Europos vynines. Grįžę jie ėmėsi darbo – 48 veislių vynuogių sodinukais apsodino pirmuosius hektarus žemės, o įsigiję buvusias maisto gamybos patalpas Slampėje jose įrengė vyno daryklą.
Šiuo metu vynuogynas užima 4 hektarus, jame žiemoja 24 veislių vynuogės: tiek jų ištvėrė keturių metų laikų kaitą.
Pirmasis vynuogių derlius buvo nuskintas 2020-aisiais – iš jų pagamintas vynas tik pernai pasiekė prekystalius. Iki tol „Abavas“ darykloje vynas buvo gaminamas iš obuolių, o dabar penktadalis – iš vynuogių.
Elvio Presley „Cadillac“
Emocijos išsiveržia vos tik Arvis Ozuolinis atveria „Classic Car & Motorcycle Garage“ duris: „Oho!“
Šį senų amerikietiškų automobilių muziejų, kuriame nemažai vietos skirta ir JAWA, „Iž“ motociklams bei įvairiems motoroleriams, jis atvėrė prieš pustrečių metų. Pats Arvis automobilius restauruoja kone du dešimtmečius, taigi viskas, kas yra garaže, atkurta jo rankomis.
„Tai mano pomėgis, nors ir tikrasis darbas susijęs su automobilių remontu, – paaiškino A.Ozuolinis. – Man pačiam arčiausiai širdies amerikietiški XX a. šeštojo ir septintojo dešimtmečių automobiliai. Tai rokenrolo muzikos stiliaus dvasia – nesuskubau gimti tuo laiku, bet jį nuolat vejuosi.“
Viename iš senųjų automobilių paradų jo atnaujintas 1958-ųjų „Buick Special“ buvo išrinktas gražiausiu amerikietišku automobiliu. Į gatves Arvis yra išriedėjęs ir 6 metrų ilgio „Cadillac De Ville“ – tokiu pat, kokį yra vairavęs Elvis Presley.
Visi muziejuje esantys automobiliai sutvarkyti taip, kad bet kada būtų galima išvažiuoti į kelią. „Kasmet vieną automobilį parengiu techninei apžiūrai ir juo važinėju“, – užsiminė meistras. O kaip kelyje reaguoja praeiviai? „Atsisuka pažiūrėti, bet tik tie, kuriems patinka amerikietiški automobiliai“, – patikino jis.
Vien jūros negana 
Ventspilis seniai atrastas lietuvių ir jų tebemėgstamas. Pasak Ventspilyje gyvenančios gidės Ivetos Ryvanės, šiam miestui – per 730 metų, bet seniausias jame išlikęs namas statytas XVII a. iš rąstų. Jis perpučiamas vėjų, bet restauravimas ypač brangus ir jis vis nesulaukia naujų šeimininkų, kurie tam ryžtųsi.
„Maždaug prieš šimtą metų, kai buvo nutiestas link uosto vedantis geležinkelis, seni namai buvo griaunami ir statomi nauji. Taigi mes neturime senamiesčio. O Antrasis pasaulinis karas apskritai viską sumaišė. Statybos nutrūko, miestas liko nei šioks, nei toks – be išskirtinių bruožų. Viską reikėjo sukurti patiems“, – sakė Iveta.
Ši moteris net ir spaudžiant nemenkam šalčiui turistus veda ten, kur Ventspilis yra gražiausias: aprodo Turgaus aikštę su naująja varpine ir suka jūros pakrantės link.
Žiemą ten traukia atkakliausi turistai – pasivaikščiojimo takas driekiasi palei Ventos upę tol, kol ji baigiasi, – kur vėjo įsiūbuotos bangos tampa Baltijos kranto ledu.
Ties pietiniu molu šalčio ir ledo papuošti įspūdingai atrodo senieji žvejų laivai „Azova“ ir „Grots“, iš inkarų grandinių sukurta skulptūra „Kėdė“, kaip ir iš tolo mėlynuojanti milžiniška „Karvė jūrininkė“.
Garsiosios Ventspilio karvės žiemą niekur nedingsta. Mieste jos liko po 2002 ir 2012 metais vykusių „Cow Parade“ („Karvių paradų“). Tai Amerikoje kilęs sumanymas pagamintus ir dailininkų išpuoštus „galvijus“ parduoti aukcionuose, kad gautus pinigus būtų galima skirti paramos projektams.
O Iveta, priminusi karvių atsiradimo istoriją, toliau suka ratus po uostamiestį. Aprodo Rotušės aikštę, prie jos prigludusius Rašytojų ir vertėjų namus, restauruotą miesto biblioteką, atnaujintą evangelikų liuteronų Šv.Nikolajaus bažnyčią.
Ji neaplenkia nė Turizmo informacijos centro, įsikūrusio toje uosto dalyje, kurioje švartuojasi keltai. Jame tebesaugomas Guinnesso pasaulio rekordų knygos sertifikatas, liudijantis, kad 2010 metais Ventspilyje buvo sunerta ilgiausia – kone 1666 metrų gėlių grandinė.
Gėlės ir iš jų padarytos skulptūros yra vienas ryškiausių uostamiesčio akcentų. Jos nedingsta net žiemą – pridengtos nuo šalčio saugančiais, piešiniais išmargintais užklotais jos pūpso iš po sniego.
Amatų namai
„Štai klasės kampe paberta žirnių. Jei kas nors prasižengs, turės ant jų atsiklaupti“, – nusišypsojo I.Ryvanė.
Mat Amatų namuose iš anksto sutarus specialioje XIX a. menančioje klasėje rengiamos įvairios pamokos, pavyzdžiui, dailyraščio arba matematikos.
Šis namas – svarbi Ventspilio istorijos dalis. XVIII a. jis buvo pastatytas mokyklos reikmėms, o dabar galima apsilankyti keramikos, pynimo arba audimo dirbtuvėse.
Antrame šių namų aukšte – dirbtuvės, kuriose prie staklių darbuojasi keletas audėjų.
„Audimas – mano pomėgis, o šio amato nėra sunku išmokti“, – patikino Baiba Bruverė. Ji iš audinių atraižų audžia grindų kilimėlius ir daugumą jų išdovanoja draugams.
Liaudies meistrės Initos Dzalbės staklėse – lininis audinys. Ši audėja Latvijoje garsėja neįprastais darbais – tekstile iš gintaro.
„Perku gintaro gijas, o Lietuvoje esanti įmonė iš jų ir lino man nuveja specialių siūlų“, – paaiškino Inita. Iš jų ji audžia šalikus ir papuošia gintaru.
Nepaprastos kolekcijos
Ventspilyje nėra senamiesčio, tačiau jame išlikusi XIII a. Livonijos ordino pilis ir seniausia Kurše jos koplyčia.
„Nenustebkite, kad kiemas uždengtas stiklu. Tai buvo padaryta restauruojant pilį, kad jos nepažeistų drėgmė.
O prieš aštuonis amžius iš šio kiemo riteriai traukdavo į dirbtuves, sandėlius, arklides, podėlius, gyvenamąsias patalpas. Trečias pilies aukštas buvo sumūrytas gerokai vėliau. Jame kone 200 metų veikė kalėjimas“, – paaiškino I.Ryvanė.
Ventspilio pilyje yra išlikęs, ko gero, seniausias Latvijoje miegamasis. Jos bokšte buvo įrengtas Livonijos ordino kontūro (vietos valdytojo) kambarys, o jo sienoje – niša poguliui.
Pilyje yra daugybė ekspozicijų, kuriose vietos skirta net nuo riterių laikų išlikusiai žiurkės mumijai. Turistų akį patraukia ir retenybių kambarys.
„Tai tarsi muziejus muziejuje, – paaiškino Iveta. – XVIII a. imta kolekcionuoti visokius niekniekius: egzotinius indus, kiniškas vazas, statulėlės, išsigimėlius – tai, ką augindama suklydo gamta. Privačios kolekcijos buvo viešai eksponuojamos įstiklintose spintose, taigi jas gaminantys baldininkai turėjo apsčiai darbo.“
Ne tik koncertų salė
Ką būtų galima padaryti su milžiniška aikšte, kurioje kadaise stovėjo V.Lenino paminklas? Ventspilio valdžia ilgai dėl to ginčijosi, kol susitarė. 2019-aisiais mieste buvo atidaryta koncertų salė „Latvija“ ir tame pačiame pastate esanti muzikos mokykla.
Garsas apie modernią muzikos mokyklą sklinda Latvijoje, o žinios apie išskirtinę koncertų vietą – visame pasaulyje.
Latviai padedami vokiečių koncertų salei parūpino didžiausią pasaulyje pianiną, kurio aukštis siekia 4,7 metro. Jis turi ilgesnes ir plonesnes boso stygas, kurios skleidžia aiškesnį, švaresnį ir stipresnį garsą nei įprasto dydžio klavišinis instrumentas.
Kitas instrumentas – vargonai, kuriuos sudaro net 350 vamzdžių. Juos sukūrė Vokietijos studija „Johannes Klais Orgelbau“.
Reikia daug sniego
Kiekvieną žiemą Ventspilyje esantis „Lemberga hūte“ kalnas virsta slidininkų ir snieglentininkų knibždėlynu. Tai – kalnas, kuriam uostamiesčio gyventojai ne šiaip sau prilipdė Ventspilio mero Aivaro Lembergo pavardę.
Pirma, tuometis meras pats slidinėjimo trasoms ant kalno įrengti skyrė 100 tūkst. latų (500 tūkst. eurų). Antra, tai jis Ventspilyje užkūrė miesto infrastruktūros atnaujinimo ir kelis statybų projektus, kuriems vykstant statybinės atliekos ir žemė buvo vežama ir pilama formuojant kalvą.
Latviai net mažiausią kalniuką stengiasi paversti slidinėjimo trasa, o čia 52 metrų aukščio kalnas, nors ir dirbtinis. Ant jo suformuojamų slidinėjimo trasų ilgis siekia net 240 metrų.
Ką dar aplankyti Kurše?
Tukumo rajone, prie kelio į Rygą, dunkso anglų jugendo stiliaus Jaunmokų pilis. Ją 1901 metais Rygos meras George’as Armitsteadas pasistatė poilsiui po medžioklės. Pilį, kur iki Antrojo pasaulinio karo veikė vaikų sanatorija, per karus apsistodavo kareiviai, sovietmečiu į savo rankas suėmė miškininkai.
Pilyje veikia gamtos mokykla, kurioje vyksta įvairių rūšių žolelių arbatos degustacija. O štai į buvusią istorinę arbatinę svečiai yra kviečiami dalyvauti angliškos arbatos gėrimo ceremonijoje. Dar vienas geras pasiūlymas – tai galimybė surengti joje išskirtines šventes ir pernakvoti svečiams įrengtuose kambariuose.
Adresas: Tumės seniūnija, Tukumo savivaldybė, www.jaunmokupils.lv
Kur verta apsistoti?
Poilsio kompleksas „Pasiekstes Vejdzirnavas“. Vėjo malūne veikia baras ir restoranas, greta esančiame istoriniame atnaujintame pastate įrengti poilsio kambariai.
Malūno pastato istorija siekia XVIII a., tačiau daugiau žinių apie jį yra iš XIX a. pabaigos, kai Ventspilio rajono adresų knygelėje 1892 m. buvo paminėtas malūnininkas A.Šulcas. Malūnas veikė iki 1964 m. – sovietmečiu jį ne kartą buvo bandyta atstatyti, bet nesėkmingai. Dabar tai – šeimos verslas.
Adresas: Varvės kaimas, Ventspilio savivaldybė; www.vejdzirnavas.lv
Viešbutis ir poilsio centras „Usma SPA“. Tai 2006-aisiais šeimos įkurtas viešbutis šalia Usmos ežero. Jį galima pasiekti per pusantros valandos automobiliu iš Rygos, nuo Ventspilio tai 40 minučių kelias. Svečius jis priima ištisus metus.
Adresas: Usmos seniūnija, Ventspilio savivaldybė; www.usma.lv
Jaunmokų pilies svečių kambariai ir viešbutis. Tumės seniūnija, Tukumo savivaldybė, www.jaunmokupils.lv
Kur pavalgyti Ventspilyje?
Restoranas „Skroderkrogs“. Nugirdusi, kad į svečius pavalgyti užsuko lietuviai, restorane besidarbuojanti padavėja Baiba juos pakalbina lietuviškai. Ir nurinkdama nuo stalo lėkštes visada paklausia, ar buvo gardu. Kad maistas čia ypač skanus, liudija ir paprastą darbo dieną už durų laisvų staliukų lūkuriuojantys svečiai.
Skroderu iela 6, Ventspilis; www.facebook.com/skroderkrogs
Adresai: 
Turgaus aikštė, Pils iela 14, Ventspilis; www.visitventspils.com
Amatų namai, Skolas iela 3, Ventspilis; www.visitventspils.com
Livonijos ordino pilis, Jāņa iela 17, Ventspilis; www.muzejs.ventspils.lv
Koncertų salė „Latvija“, Lielais laukums iela 1, Ventspilis; www.koncertzalelatvia.lv
Slidinėjimo kalnas „Lemberga hūte“, Saules iela 141, Ventspilis; www.lembergahute.lv
Klasikinių automobilių ir motociklų garažas, Šlokenbeka iela 29, Milzkalnė, Smardės seniūnija, Tukumo savivaldybė; www.facebook.com/ classicgaragetukums/
„Valguma pasaule“, Smardės seniūnija, Tukumo savivaldybė; www.valgumapasaule.lv
Vyno darykla „Abavas“, „Kalejkrami“, Slampės seniūnija, Tukumo savivaldybė; www.abavas.lv
LatvijaTurizmas^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.