Be to, ir festivalis šiemet ypatingas – ne tik jubiliejinis, bet ir skirtas Palangos grąžinimo Lietuvai 100-mečiui paminėti. Tačiau tai dar ne visos naujienos, kuriomis nustebins visą savaitgalį vyksianti šventė.
Šventė prasidės jau penktadienį – Vytauto gatvėje nusidrieks visą savaitgalį veiksianti tautodailininkų bei amatininkų mugė, kurioje pirkėjų lauks daugiau nei šimtas prekeivių ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Latvijos.
Palangos kultūros ir jaunimo centro vadovė Vita Petrauskienė sako, kad mugėje bus galima ne tik įsigyti įvairių tautodailininkų dirbinių, kulinarinio paveldo gardumynų, įvairių papuošalų, ar rudeniškų gėrybių, bet ir tiesiog pasigrožėti amatininkų darbais, o ir žmonės, neslepia vadovė, visada laukia kermošių bei mugių.
Penktadienį apsilankę mugėje jau šeštadienį galėsite išvysti ir penktus metus tęsiamą tradiciją: šventinę eiseną, prasidėsiančią Nepriklausomybės aikštėje ir judančią link istorinės Grafų Tiškevičių alėjos, 13 val. vainikuos visų mugės dalyvių bendras šokis – reginio tikrai nesinorėtų praleisti.
Vėliau šventė pasklis po visą Palangą – visą šeštadienį, nuo 14 val. iki 18 val., liaudiškų šokių kolektyvai savo pasirodymus rengs įvairiose vietose, o vienus kolektyvus keis kiti – jų iš viso beveik 20! Šokėjus bus galima išvysti įspūdingoje Grafų Tiškevičių alėjoje, lankytojus šokiai linksmins ir centrinėje miesto aikštėje, taip pat – Nepriklausomybės aikštėje. O vakare, 18.30 val., Grafų Tiškevičių alėjoje festivalį užbaigs žiūrovų simpatijas užkariavęs scenos grandas Vytautas Šiškauskas.
Išskirtinė naujiena
Pamatyti festivalio svečiai galės ne tik lietuvių liaudies šokius. Nors įprastai būdavo kviečiami ir dalyviai iš užsienio, šiemet dėl epidemiologinės situacijos šios idėjos atsisakyta, tačiau festivalio organizatoriai rado originalų ir lankytojus tikrai nustebinsiantį sprendimą.
„Buvo numatyta kviesti bičiulius iš Latvijos, Lenkijos, Vokietijos, bet dėl pandemijos pasirinkome kitą išeitį – Lietuvoje gyvenančias kultūrines mažumas. Pavyko puikiai bendradarbiauti su Klaipėdos tautinių mažumų kultūros centru, kuris mums pasiūlė kolektyvų iš tautinių mažumų. Žinoma, didesnė dalis liaudies šokių mėgėjai iš įvairiausių Lietuvos kampelių“, – sako V.Petrauskienė.
Festivalio idėjos pradininkė ir Palangos šokių kolektyvų „Banguolis“ bei „Bočiai“ vadovė Janina Serapinienė sako, kad tai – pirmas kartais, kai festivalyje dalyvaus Lietuvos tautinės mažumos.
„Šiemet pirmą kartą kviečiame tautines mažumas. Pasikvietėme rusų, pasaulio tautų šokius šokančius kolektyvus – baškirų, totorių, turkų, lenkų, žydų kolektyvus. Bus labai įdomu pamatyti kaip mūsų tautinės mažumos, gyvenančios Lietuvoje, jaučiasi, kaip jie propaguoja savo kultūrą, kaip jų šokių kolektyvai veikia. Visa tai galėsime pamatyti renginyje“, – vardija vadovė.
Tai, pritaria V.Petrauskienė, puiki proga ne tik pamatyti šokius, bet ir iš arčiau susipažinti su Lietuvoje gyvenančių tautinių mažumų kultūra bei pasigrožėti skirtingų tautų tautiniais kostiumais.
„Šventės svečiai tikrai turės kur akis paganyti: bus galima ir į tautinį kostiumą pasižiūrėti, ir dainų pasiklausyti, ir šokius pamatyti. Manau, kad tokia įvairialypė ir spalvota programa labai tiks rudenėjančiai Palangai“, – su šypsena sako V.Petrauskienė.
Šventė visoms amžiaus grupėms
Tautiniais kostiumais, sako V.Petrauskienė, pasidabins visa Palanga, o šventėje išvysti bus galima ir jaunimo, ir vyresnio amžiaus kolektyvus. Nors vasara ir baigėsi, V.Petrauskienė sako, kad lankytojų Palangoje tikrai netrūksta ir visus dar dvejojančius kviečia atvykti.
„Pastaruoju metu nesvarbu, kad baigiasi vasaros sezonas – Palanga pilna žmonių. Labai džiaugiamės, kad jie atvažiuoja, ir tikimės, kad pasilinksminti atvyks ne tik vietinė bendruomenė, bet ir svečiai iš visos Lietuvos“, – sako ji pridurdama, kad tikisi ir gerų orų. Čia šiek tiek nuraminti skuba ir sinoptikai – iki savaitgalio turėtų atšilti.
V.Petrauskienė taip pat primena, kad renginys vyks visame mieste, gryname ore, išlaikant visas Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijas.
Dar kartą atvykti ragina ir J.Serapinienė, sakanti, kad rudenišką savaitgalį nuotaikas tikrai pakels šokiai.
„Mūsų kolektyvai daug kartų dalyvavo Europos tautų kultūrų festivalyje „Europiada“, kuri vykdavo kiekvienais metais vis kitoje šalyje. Dalyvaudavome ir matydavome, kaip smagu visiems suvažiavus šokti. Panašiu principu padarėme ir šį festivalį, norėjome, kad ir mūsų mieste būtų toks pat, kad žmonės galėtų pasigerėti įvairiais kolektyvais.“
Renginio programa:
Rugsėjo 24–26 d.
10.00 – 20.00 Kermošius „Palangos miestely“, Vytauto gatvė
Rugsėjo 25 d.
12.45 val. Festivalio atidarymas
Šventinė eisena su Palangos orkestru Nuo Nepriklausomybės aikštės iki Grafų Tiškevičių alėjos
13.00 val. Bendras visų dalyvių šokis Grafų Tiškevičių alėjoje
14.00 – 18.00 val. Festivalio dalyvių pasirodymai Nepriklausomybės aikštėje, Grafų Tiškevičių alėjoje ir Palangos centrinėje aikštėje.
18.30 val. Šventinis Vytauto Šiškausko koncertas Grafų Tiškevičių alėjoje.
Dalyvauja: „Bočiai“, „Banguolis“ ir „Jūrė“ iš Palangos, „Toncius“ iš Kretingos, „Minija“ iš Gargždų, „Jievaras“ iš Birštono, „Šimtažiedis“, „Neris“ – jauniai ir jaunimas, „Fajerlech“ iš Vilniaus, „Sidabrinė gija“, „Klaipėdos zunda“, „Russkij suvenir“, turkų liaudies šokių kolektyvas iš Klaipėdos, „Svaja“ iš Dembavos, „Miestelėnai“ ir „Grandinėlė“ iš Panevėžio, „Prząsniczka“ iš Lentvario.