Palėvenė, ant Lėvens upės kranto įsikūręs mažiausias miestas Lietuvoje, turėjęs privilegijas prekybai.
Čia nuo seno gyveno savo amato specialistai – kiekvienas mokėjo vis kitą darbą, visi žinojo pas ką kreiptis.
Čia apsigyvenę broliai dominikonai įkūrė provincijos kunigų noviciatą – mokyklą, kurioje mokslo žinių ir kūrybinio įkvėpimo sėmėsi žymiausias architektas Laurynas Stuoka-Gucevičius.
Šiame krašte ir garsiausio Lietuvos sportininko Virginijaus Aleknos tėviškė.
Palėvenėje atgulė režisierė ir aktorė Unė Bay (Uršulė Babickaitė), poetas – vertėjas Vytautas Rudokas.
Taip pat galima apsilankyti Komarų dvare ir susitikti su paskutiniojo pono Komaro anūke Nijole Milakniene ir išgirsti giminės istoriją.
Būtina pamatyti statinius iš dolomito ir dolomito atodangą, apkabinti seniausią Kupiškio rajone esantį Buivėnų ąžuolą.
Keitėsi vietovės vaizdai, keitėsi ir žmonių kartos, tik toje pačioje vietoje liko stovėti miestelio širdis – vyskupo Motiejaus Valančiaus pastangomis išsaugota Šv. Dominyko ir Šv. Pranciškaus bažnyčia.
Ji buvo palikta katalikams, paversta parapijine ir tapo per šimtmečius susiklosčiusių žmonių bendruomenės dvasinių vertybių saugotoja ir tęsėja.
Niekur nedingo ir šalia prisiglaudęs dominikonų vienuolynas.
Palėvenės bažnyčia ir vienuolynas yra vienas ansamblis, savo istoriją pradėjęs skaičiuoti dar XVII a. pabaigoje.
Tai vienintelis Aukštaitijoje vėlyvojo baroko pavyzdys.
Palėvenės bažnyčios interjeras su aštuoniais altoriais yra vienas originaliausių vadinamojo liaudies baroko pavyzdžių Lietuvoje.
Vienuolyno ansamblį sudaro įvairios paskirties statiniai, apjuosti aukšta mūro siena.
Šiandien Dominikonų vienuolyne siūlomos įvairios edukacinės-kulinarinės programos: „Lėvens karoso šokis“, „Gaspadoriaus užgaida“, „Piemenėlio sapnas“, ‚,Strazdėlio pietūs“, „Vaistažolių – maistinių žolelių arbata“.
Apsilankymo metu yra galimybė padegustuoti vienuolių valgių ir gėrimų, „Brolių medaus“, paklaidžioti po vienuolyno svirno rūsius, išgirsti įdomių istorijų iš vienuolių gyvenimo.
Jei vyksite plentu Kupiškis-Utena, prieš įvažiuodami į Anykščių rajoną, ties Aluotomis būtinai pasukite į jaukų ir gražų Adomynės kaimą.
Pačiame jo centre Adomynės širdis – pono Adomo dvaras, vienas iš geriausiai išlikusių medinių dvarų Lietuvoje.
Šalia jo tyvuliuoja dar ponų laikais samdinių rankomis iškastas šautuvo formos tvenkinys, ošia liepos senajame dvaro parke.
Jus visada svetingai pasitiks dvaro ponai, jų tarnaitė supažindins su dvaro architektūra, senųjų šeimininkų gyvenimo istorijomis.
Puikiai sutvarkytame ir prižiūrimame dvaro parke ras veiklos ir senas, ir jaunas: meniškos medžio ir akmens skulptūros primins dvaro ir jo gyventojų istorijas, o Meilės alėjoje pasibučiavę ant Bučinių suoliuko galėsite sulaukti ir Meilės deivės Mildos palaiminimo.
Jeigu pageidausite, su etnografiniu ansambliu jūs galėsite smagiai padainuoti lietuvių liaudies dainas, pasimokyti senovinių ratelių.
Žinoma, būsite pavaišinti šauniųjų šeimininkių paruoštais šių apylinkių valgiais: sočiuoju dvariškių viralu bei skaniosiomis Adomynės „Pagrabinėmis“ bandelėmis, kurioms suteiktas Lietuvos tautinio kulinarinio paveldo sertifikatas.
Tokių skanėstų niekur kitur neparagausite, nes jais nuo seno buvo vaišinamasi tik Adomynės dvare ir jo apylinkėse.
Adomynė garsėja ir kaip puikių gaspadinių kraštas.
Čia įsikūrusi veikli, versli, puoselėjanti aplinkos grožį, sveiką gyvenimo būdą ir tautiškas tradicijas kaimo bendruomenė.
Adomynėje įdomiai papramogauti gali ir vaikai, nes čia jų laukia bandelių kepimo pamokos, įvairūs žaidimai, pasiirstymas tvenkinyje pontoniniu plaustu, lobio paieškos.
Atvykite ir suprasite, kad mūsų kaime gyvena darbštūs, kūrybingi ir svetingi žmonės, kurie pasistengs, kad viešnagė Adomynėje būtų maloni ir įsimintina.
„Kupiškėnai geri žmonas, tiesūs jų kelaliai“ – tai žodžiai iš kupiškėnų himno.
Laukiame jūsų svečiuose! Kupiškio turizmo ir verslo informacijos centro darbuotojai padės jums suplanuoti ir suorganizuoti ekskursijas po Kupiškio kraštą – iš naujo atrasti, pažinti ir pamilti šį unikalų Lietuvos kampelį.