Intensyviausios audros Lietuvą kol kas aplenkė, tačiau rizika išlieka: pasakė, kur ji didžiausia

2024 m. birželio 19 d. 09:52
Lrytas.lt
Papildyta
Dar vakar, antradienį, sinoptikai įspėjo pasisaugoti – trečiadienį atkeliaus galinga audra. Pirmieji, grėsmingai atrodę, tačiau žalos nepadarę liūčių debesys praslinko dar ryte. Popietė didžiojoje Lietuvos dalyje buvo tvanki ir saulėta, o apie 16 val. kai kur dangus vėl apsiniaukė, nulijo lietus.
Daugiau nuotraukų (31)
„Pagal 2024–06-19 16:00 val. pavieniai kamuolinių debesų masyvai susiformavę pietų ir šiaurės Lietuvoje, kurie juda rytų kryptimi. Per kelias artimiausias valandas numatomas pavienių audros debesių formavimasis virš pietinių ir rytinių šalies regionų.
Vietomis praslinks trumpi lietūs su perkūnija. Kai kur gali palyti smarkiai. Išliks smulkios krušos tikimybė. Numatomas lokalus škvalinio vėjo sustiprėjimas iki 15–18 m/s“, – skelbia Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.
Kai kurie jau spėjo suabejoti prognozėmis, tačiau specialistai ragina džiaugtis išvengus stichijos ir per anksti neprisikalbėti.
„Audros pavėluotai pradėjo kepti, bet galop pradėjo. Šiuo metu jos vystosi ir slenka šalia Lietuvos. Kaip ir prognozuota, didžiausia rizika išlieka pietryčiams, bet... visada yra tikimybė kad tai ką pagal orų modelius turėjom gauti mes gaus lenkai, baltarusiai ir rusai.
Ir vis tik, dar ne vakaras. Nieko nebuvo sakyti bus galima tik vėlai vakare. Na o jei nebus, tuomet tai bus jau antras kartas, kai garsiojo ESTOFEX LEVEL3 suteikimas Lietuvai audrų neatneša. Gal ir gerai, (beveik) niekas nuostolių nenori, o perspėti (jei tik yra tam tikimybė) – pareiga, net jei tos prognozės ir paveda“, – rašė „Orai ir klimatas Lietuvoje“ specialistai.
Ekspertai pataria, kaip apsaugoti save ir savo turtą
Ekspertai pateikia rekomendacijas, kaip apsaugoti ne tik save, bet ir savo turtą.
Anot „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO), smarkių liūčių ar potvynių metu gyventojai turėtų kuo skubiau išjungti įvadinį automatinį jungiklį bei elektros prietaisus.
Be to, esant stipriam vėjui, ekspertai pataria užverti langines, duris, židinio ar krosnies sklendę, rašoma išplatintame pranešime.
Kaip pažymėjo ESO, trečiadienį yra telkiamos papildomas pajėgos, kurios vyks įvertinti žalos padarinių ir atstatyti elektros energijos tiekimo.
„Atidžiai stebime situaciją ir ruošiamės reaguoti šalinant audros sukeltus padarinius, kad kuo greičiau atstatytume elektros energijos tiekimą, jeigu sutriktų dėl lūžtančių medžių ir krentančių jų šakų“, – išplatintame pranešime cituojama ESO atstovė Rasa Juodkienė.
Ekspertai pataria, kaip audros metu apsaugoti transporto priemones
Ruošiantis audrai, ekspertai rekomenduoja iš anksto pasirūpinti ir savo transporto priemonėmis – nepalikti jų po medžiais, pastatyti po stogu. Jei tokios galimybės nėra, anot specialistų, transporto priemones derėtų apdengti storu, minkštu audiniu.
Anot BTA Ekspertizių skyriaus vadovo Andriaus Žiukelio, užklupus krušai, svarbu neskubėti perstatyti automobilio po medžiais.
„Vėtra, neretai sutampanti su kruša, gali nulaužti stambias medžių šakas bei pridaryti dar rimtesnės žalos“, – BTA išplatintame pranešime įspėjo jis.
A. Žiukelis rekomenduoja esant galimybei transporto priemonę bent laikinai statyti po stogu – pavyzdžiui, jei kruša užklupo važinėjant mieste, sukti į artimiausią dengtą stovėjimo aikštelę. Jei iš anksto žinoma apie pavojingas oro sąlygas – reikėtų stengtis parkuoti automobilį garaže, požeminėje stovėjimo aikštelėje, po stogine.
Visgi, jei galimybės automobilį nors trumpam pastatyti po stogu nėra, vertėtų jį uždengti kuo storesniu, minkštu audiniu. Tokiu būdu būtų galima sumažinti krušos padarytų pažeidimų automobilio korpusui riziką, pranešime teigė specialistas.
„Iš pirmo žvilgsnio tai gali pasirodyti juokinga, tačiau šiuo atveju galioja posakis „Jei tai veikia, vadinasi tai nėra kvaila“, – pranešime cituojamas BTA Ekspertizių skyriaus vadovas.
Sinoptikai įspėjo, kad trečiadienį tikimasi smarkios audros. Daug kur numatoma perkūnija, vietomis – smarkus lietus, kruša, škvalas. Kai kur ledėkų skersmuo gali siekti 6–8 centimetrus, o škvalo metu gūsiai sieks 16–21 m/s, vietomis – 22–27 m/s.
ELTA primena, kad praėjusių metų vasarą, rugpjūčio pradžioje, Lietuvoje taip pat buvo fiksuotos smarkios liūtys su perkūnija, stambi kruša ir škvalas. Tuomet stichija padarė didelių nuostolių daliai šiaurinių šalies regionų ūkių – audra smarkiai suniokojo gyvenamuosius ir ūkinius pastatus, grūdų saugyklas. Taip pat nukentėjo gyvuliai, buvo sudaužyta žemės ūkio technika.
Tuo tarpu pasėlių savidraudos fondas „VH Lietuva“ tuomet skaičiavo, kad stichija 2,5 tūkst. apdraustų ūkių padarė bent 10 mln. eurų žalą, nukentėjo 28,4 tūkst. hektarų pasėlių.
Labai smarki audra – vienas pavojingiausių reiškinių
LHMT puslapyje primenama, kad labai smarki audra – vienas iš pavojingiausių reiškinių Lietuvoje, pasikartojantis kiekvieną šiltąjį metų sezoną (dažniausiai nuo gegužės iki rugsėjo). Šis reiškinys susiformuoja esant itin dideliam atmosferos nepastovumui, per karščio bangas arba kai jas staigiai keičia gerokai vėsesnis oras.
Siaučiant tokiai audrai tenka susidurti net su keliais sveikatai ir gyvybei pavojų keliančiais meteorologiniais reiškiniais: liūtimi, perkūnija, škvalu ir kruša.
Labai smarki audra – tai pavojingų meteorologinių reiškinių kompleksas, kurį sudaro: perkūnija, smarkus lietus (kritulių kiekis ≥ 15 mm per ≤ 12 val.), kartu gali būti fiksuojamas škvalas (maksimalus vėjo greitis ≥ 15 m/s), gali iškristi kruša (ledėkų skersmuo ≥ 6 mm).
Praūžianti labai smarki audra padaro daug žalos gamtai, žmogui ir jo turtui. Audros padariniams galima priskirti visas žalas, kurias sukelia perkūnija, liūtys, škvalas arba kruša. Šių meteorologinių reiškinių derinys maksimaliai padidina žalos tikimybę ir nuostolių dydį.
Trečiadienio rytą „Orai ir klimatas Lietuvoje“ taip pat įspėjo, kad daliai Lietuvos Europos sinoptikai paskelbė aukščiausią (3 iš 3) audrų pavojaus lygį.
„Europos sinoptikai, kurie specializuojasi vasariškų audrų prognozavime, rytų Lietuvoje paskelbė aukščiausią audrų pavojaus lygį. Tai vos 3 kartas per daugiau nei 20 metų, kai sudarinėjamos šios prognozės.
Pagrindinis pavojus – smarkūs vėjai, stambi kruša ir galimi viesulai. Audrų pikas – apie 16–17 val. +– 3 val.
Yra tikimybė, kad visi baisumai gali pasislinkti link Baltarusijos arba išlikti tik pačiuose Lietuvos pietryčių ir rytų pakraščiuose, tačiau audrų rizika vis tiek išlieka labai aukšta. Sekite oficialias prognozes ir radarų informaciją, kur matysite, kaip slenka audros“, – pranešė „Orai ir klimatas Lietuvoje“.
Audradebesysįspėjimas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.