Šeštadienio rytą sniego danga vietomis Žemaičių aukštumoje jau viršijo 30 cm, Rytų Lietuvoje – 20 cm, net pajūryje siekia 10 cm. Ir tik Suvalkijos lygumoje bei Kuršių Nerijoje jos storis – keli centimetrai. Dar įdomesnis pastarosiomis dienomis buvo minimalios oro temperatūros pasiskirstymas: vakar vietomis šalies pietuose ir rytuose ji buvo artima 0 laipsnių, o šiaurės vakaruose -15 – -18 laipsnių.
Šeštadienį vėl taip pat – atitinkamai -1 – -2,5 laipsnio ir -16 – -21 laipsnis (žemiausia N. Akmenėje ir Mažeikiuose). Paprastai būna atvirkščiai – aukštesnė minimali oro temperatūra žiemą būdinga vakariniams, o žemesnė – rytiniams Lietuvos rajonams.
Tokį atvirkštinį pasiskirstymą, kaip rašo dienraščiai, greičiausiai lėmė giedri orai vyravę pastarosiomis dienomis Žemaitijoje, kai giedromis naktimis sniegu padengtas paviršius stipriai atvėsta. Na, o tikroji priežastis – skirtingos oro masių savybės.
Iš Viduržemio jūros ir Balkanų šiomis dienomis šiluma keliauja į šiaurės rytus link Ukrainos, dalinai Baltarusijos ir Rusijos juodžemio regiono, o kontinentinis šaltas ir sausas oras iš šiaurinės Rusijos atslinko iki rytinės Baltijos pakrantės. Be abejo, giedros naktys daro didelę įtaką, bet, pavyzdžiui, Šiauliuose ir apsiniaukusio dangaus sąlygomis dieną oro temperatūra nepakilo aukščiau -8 – -12 laipsnių.
Netolygų ir kartu anomalų oro temperatūros pasiskirstymą lemia jau kurį laiką virš Vakarų ir Vidurio Europos susidaręs didelio masto aukštuminis slėnis. Pastarasis taip pat yra blokuojančio proceso virš Šiaurės Atlanto pasekmė, kai Grenlandijos–Islandijos regione įsitvirtinusi aukšto slėgio sistema (blokuojantis anticiklonas) vidutinių platumų ciklonams visiškai uždarė kelią nuo rytinės Šiaurės Amerikos dalies link Šiaurės Europos.
Vietoj to Atlanto ciklonai virš vandenyno tampa mažiau judrūs, gilūs ir stengiasi keliauti į rytus labiau pietinėmis trajektorijomis, pasiekdami Viduržemio jūros regioną ir Šiaurės Afriką. Toliau šie ciklonai jau vystosi virš Viduržemio jūros, dalis jų ten ir užgęsta, dalis, sustiprėję, pasuka į šiaurės rytus link Rytų Europos, dar kiti – keliauja per Artimuosius Rytus link Pietų Kaukazo, Vidurinės Azijos, Afganistano arba šiaurinio Pakistano ir pačių šiaurės vakarinių Indijos rajonų.
Viduržemio jūros ciklonai, kurie vienaip ar kitaip paveikia Lietuvos orus, patiria savo kelyje stiprias transformacijas. Pirmiausia nuo šiltos jūros jie turi pereiti dideles kalnų grandines, tokias kaip Alpės, Dinarai ir/ arba Karpatai, jų judėjimo greitis yra mažesnis, negu tų, kurie į Baltijos regioną ir Skandinaviją atkeliauja iš vakarų, tačiau raida yra mažiau nuspėjama.
Be to, kritulių kiekis, oro temperatūros ir kitų meteorologinių reiškinių (tokių, kaip pūga, lijundra ir kt.) pasiskirstymas Lietuvoje labai priklauso nuo ciklonų trajektorijos. Šeštadienį vienas tokių pietinių ciklonų (jo centras) praslinko pakankamai toli nuo Lietuvos teritorijos – per Pietryčių ir Rytų Baltarusiją ir įtakos orams Lietuvoje neturėjo. Kitas (sekantis) šeštadienio naktį sustiprėjo virš Genujos įlankos, sekmadienį ryte jau bus virš Vakarų Ukrainos, o sekmadienį vakare – virš centrinės Baltarusijos dalies.
Kadangi ciklonas judėdamas į šiaurės rytus dar stiprės – virš Lietuvos padidės slėgio gradientai, sustiprės šiaurės rytų ir šiaurės vėjas. Sekmadienio naktį rytinėje ir pietinėje Lietuvos dalyje buvo numatomas nedidelis šaltukas – -2 – -6 laipsniai, o šiaurės vakarinėje ir šiaurinėje Lietuvos dalyje didesnis – -8 – -13 laipsnių.
Sekmadienio dieną Lietuvos pietryčius pasieks minėto pietinio ciklono šiltojo fronto krituliai – sniegas, kuris palaipsniui stiprės, o kritulių zona plėsis link Vidurio ir Vakarų Lietuvos. Taip pat, stiprėjant vėjui prognozuojama pūga, kuri susilpnės tik dar kitą naktį (pirmadienio). Pirmadienio naktį šio ciklono centras priartės prie Lietuvos, todėl šiltojo fronto kritulius keis ciklono centrinės dalies krituliai – taip pat sniegas.
Per pirmadienio dieną šio ciklono centras praslinks Lietuvą ir palaipsniui ims pildytis Latvijoje, todėl krituliai, kad ir nedideli dar tęsis ir antradienį. Oro temperatūra sekmadienį ir pirmadienį išliks neigiama, o pirmadienio vakare ir antradienio naktį dar kris iki -9 – -14 laipsnių.
Trečiadienį numatomas laikinas atokvėpis nuo kritulių, nes aukščiau minėtas ciklonas jau bus virš Suomijos, o slėgis Lietuvoje laikinai padidės. Ketvirtadienį prognozuojamas kito ciklono (atkeliavusio nuo Biskajos įlankos) priartėjimas prie Lietuvos. Tačiau stipraus sniego tikimybė yra nedidelė, nes ciklonas jau atkeliaus silpdamas ir, greičiausiai, savo kritulių zona „užkabins“ tik pietinę ir rytinę Lietuvos dalį. Link kito savaitgalio vėl laukiamas orų atvėsimas.
JAV atmosferos ir aplinkos tyrimų institutas skelbia, kad dabartinė neigiama Arkties osciliacijos (AO) ir Šiaurės Atlanto osciliacijos (NAO) fazė ir su tuo susijusios poliarinio sūkurio deformacijos dar kol kas stiprės ir toliau lems šaltus orus Vakarų, Šiaurės, Vidurio Europoje ir rytinėje JAV, o šiltus ir drėgnus – Pietų Europoje, Balkanuose ir Artimuose Rytuose. Na, o poliarinio sūkurio atsistatymas į normalią būseną ir minėtų osciliacijų perėjimas į teigiamą fazę numatomas mėnesio pabaigoje ir pirmą ateinančių metų mėnesį.