Paprastai toks laikotarpis trunka apie 2 savaites (rečiau tris) ir priklauso nuo daugelio veiksnių. Trumpiausiai šis spalvingas rudens laikotarpis trunka, kai jo metu paspaudžia stiprios šalnos, po to vyrauja lietingi ir vėjuoti orai. Na, o ilgiausiai – kai nusistovi sausi ir šilti orai.
Šiais metais auksinis ruduo taip pat tęsis apie dvi savaites, nes kitą savaitę numatomi permainingi su lietumis orai, o vidury savaitės dar laukiamas ir stiprus šiaurės rytų vėjas (ypač vakarinėje dalyje).
Galiausiai tokiam laikotarpiui pasibaigus ateis eilė vėlyvam rudeniui (vienas tamsiausių metų laikas), kuris priklausomai nuo atmosferos cirkuliacijos gali trukti nuo 3 savaičių iki pusantro mėnesio, o kartais ir ilgiau.
Be to, prasidėjus vėlyvo rudens etapui sulaukti bent trumpos „bobų vasaros“ galimybių nebus: nuo Atlanto užslinkus šiltai ir drėgnai oro masei saulės spinduliai jau nesugebės pramušti besiformuojančio poinversinio sluoksninio debesuotumo (netgi plono) net ir vidurdienį.
Centrinėje Arktyje šiam metų laikui laikosi neįprastai šilti orai, nors regione jau prasidėjo poliarinė naktis. Oro temperatūros anomalija siekia iki 10 °C ir daugiau. Tai labai lėtina sezoninio jūrinio ledo formavimąsi. Šilčiau nei įprasta ir Grenlandijoje: nors oro temperatūra ant ledinio skydo paviršiaus (> 2000 m aukštyje) yra neigiama, bet ji bent 10–15°C aukštesnė nei įprasta tokiu metų laiku.
Ši anomali šiluma aukštose platumose susidarė dėl gana stacionaraus blokuojančio gūbrio, kuris Atlanto oro mases nukreipė į Arktį, bei dėl aktyvių Tolimųjų Rytų ciklonų, kurių trajektorijos buvo nukreiptos nuo subtropinių Ramiojo vandenyno akvatorijų link Beringo ir Čiukčių jūrų.
Šiaurės ir Vidurio Europoje ateinančią savaitę vyraus cikloninė cirkuliacija, todėl didesnėje Europos dalyje (net ir dalyje Viduržemio jūros regiono) bus būdingi šiam laikotarpiui vėjuoti su krituliais orai. Kitas svarbus kitos savaitės orų trikdis – Viduržemio jūros ciklonas, kuris pirmadienį turėtų pradėti formuotis virš Tirėnų jūros, sustiprėti virš Balkanų, ir trečiadienį kaip brandus ciklonas gali pasiekti rytinę Lenkiją, Lietuvą ir Baltarusiją.
Savo kelyje ciklonas išlies didelį kiekį lietaus – nuo 20 iki 50 mm, o Karpatų ir Dinarų kalnų regione iki 70–90 mm. Vėliau šis ciklonas užsipildys šiaurės vakarinėje Rusijos dalyje. Taip drėgnos ir šiltos oro masės nuo Viduržemio jūros pasieks šiaurinę europinės Rusijos dalį.
Ateinantį antradienį-trečiadienį virš Norvegų jūros ims formuotis poliarinis anticiklonas, kuris savaitės pabaigoje lems vėsius ir sausus orus visame Skandinavijos regione ir yra didelė tikimybė, kad vėsūs orai su tikėtinomis silpnomis šalnomis kitą sekmadienį pasieks ir Lietuvos rytinę ir šiaurinę dalį.
Lietuvoje
Šiandien per Lietuvą slenka barinis slėnis su lietaus zona, kuri palaipsniui iš pietvakarių slinks į šiaurės rytus. Daugiausia kritulių teks Žemaitijai ir šiaurinei Lietuvos daliai. Rytoj vakare iš pietvakarių atkeliaus kita lietaus zona, ir vėl, daugiausia kritulių laukiama Žemaitijoje.
Pirmadienį ties Rytų Lietuva laikysis mažai judrus atmosferos frontas, kuris, prognozuojama, pirmadienį ir antradienį šiame Lietuvos regione išlies daugiausia lietaus. Trečiadienį prie Lietuvos priartės anksčiau aptartas pietinis ciklonas, kuris lems lietingus ir vėjuotus orus beveik visoje teritorijoje. Taigi lietingi ir vidutiniškai šilti orai Lietuvoje vyraus nuo šiandien iki kitos savaitės ketvirtadienio.
Maksimali oro temperatūra dienomis sieks 10–15 °C, o naktimis minimali 5–8 °C. Stipriausias vėjas numatomas savaitės viduryje – priartėjus pietiniam ciklonui, pajūryje šiaurės rytų vėjo gūsiai sieks iki 14–18 m/s.
Nuo kito penktadienio slėgis Lietuvoje kils artėjant Skandinavijos anticiklono pakraščiui. Kitą savaitgalį maksimali oro temperatūra dieną tekils iki 5–9 °C, o naktimis tik 2–6 °C šilumos, pragiedrėjus galimos šalnos. Dar kitą savaitę (nuo spalio 19 d.) Lietuvoje numatomi vėsūs ir sausi orai.