Klimatologas pranešė, kokie bus likusios vasaros orai ir kada užklups karščiai

2020 m. liepos 17 d. 14:47
Doc. Gintautas Stankūnavičius, VU Hidrologijos ir klimatologijos katedra
Vidurvasaris. Pagal pavadinimą tai turėtų būti pats šilčiausias metų laikas, tačiau Lietuvoje vidutiniškai šilčiausi orai būna liepos pabaigoje – rugpjūčio pradžioje. Kontinentinio klimato sąlygomis vidutinėse platumose (Pietų Sibiras, šiaurinis Kazachstanas, šiaurinė europinės Rusijos dalis, Vidurio Kanados provincijos ir kt.) tai tikrai pats šilčiausias metų laikas.
Daugiau nuotraukų (21)
Jūrinio klimato regionuose, tokiuose, kaip Britų salynas, Bretanės pusiasalis Prancūzijoje, pietinės Skandinavijos pakrantės, šiaurinė Vokietija ir Olandija, JAV šiaurės vakarų ir Kanados vakarų pakrantės, šilčiausias metų laikas pasislinkęs į rugpjūčio mėnesio pirmąją pusę ar net vidurį.
Lietuvoje po užtrukusio atvėsimo orai vėl šyla. Šiandien dar jie bus vidutiniškai šilti, o savaitgalį ir pirmadienį – labai šilti ar net karšti. Tiesa, oro masė, lemianti šiuos šiltus orus, yra ne tropinės kilmės – atgalinė oro dalelės trajektorija rodo ją atkeliaujant nuo šiaurinės Rusijos bei pietinės Suomijos. Todėl tvankumos nelaukiama, o ir naktys išliks pakankamai gaivios – aukščiausia minimali oro temperatūra neturėtų viršyti 14–16 °C.
Iki šios savaitės pradžios labai šilti ar net karšti orai laikėsi pietinėje Rusijoje ir Ukrainoje, todėl Juodoji jūra (kartu ir Azovo) vienu metu net buvo tapusi šiltesnė už rytinę Viduržemio jūros dalį. Tačiau savaitės viduryje sustiprėję šiaurės ir šiaurės vakarų krypties vėjai gerai išmaišė paviršinį jūros sluoksnį ir temperatūra sumažėjo 2–4 °C.
Dabar ji siekia apie +22 °C šiaurės vakarinėse jūros akvatorijose ir 25–26,5 °C rytinėse. Labai sušilo ir Viduržemio jūros vanduo. Rytinėje dalyje, nuo Izraelio iki pietinės Turkijos, vandens paviršiaus temperatūra šoktelėjo iki 28,5–29,3 °C, toliau į vakarus (pietinė Graikija, Kreta) 24–26 °C, panaši situacija Ispanijos pakrantėse ir Balearų salyne, Adrijos jūroje – 22–25 °C.
Tik šiaurinėje Sicilijos bei vakarinėje Kalabrijos pakrantėse jūros paviršiaus temperatūra vėl aukštesnė už 28 °C. Palyginimui pateiksiu jūros paviršiaus temperatūrą šiauresnėse platumose: Portugalijos pakrantėse nuo 14,5 °C šiaurėje iki 23–24 °C, pietuose, Bretanės pusiasalio pakrantėse (La Manšas ir Biskajos įl.) 16,5–18,5 °C, Vakarų Airijos pakrantėse – tik 13–14 °C, Šiaurės jūros kurortuose Vokietijoje ir Olandijoje – 17–18 °C, beveik visoje rytinės Baltijos pakrantėje – 17.5–19.7 °C.
Šiuo metu neįprastai šilti orai laikosi Vakarų Sibire ir šiauriniame Kazachstane, Skandinavijoje, rytinėje Kanadoje ir jos Arkties salyne, kai kuriose centrinėse JAV valstijose ir kitur. Šaltesni nei įprasta orai – Rytų Sibire, Vidurio Europoje, vakarinėje Kanados dalyje ir kitur. Kaip ir būdinga šiam metų laikui – virš Šiaurės pusrutulio labai susilpnėjusios atmosferos sraujymės. Jos dabar pačios intensyviausios virš Pietų pusrutulio vidutinių platumų.
Anticikloninė stratosferos cirkuliacija virš aukštų ir vidutinių Šiaurės pusrutulio platumų jau yra pasiekusi savo maksimalų intensyvumą (liepos pradžioje) ir dabar palaipsniui silpnėja ir silpnės iki, maždaug, rugsėjo mėnesio vidurio, kai persitvarkys į cirkumpoliarinį cikloninį stratosferos sūkurį.
Kokie bus likusios vasaros orai?
Kaip jau buvo minėta, šilti ir saulėti orai Lietuvoje dar tęsis iki pirmadienio – antradienio. Savaitės pradžioje virš Skandinavijos ims stiprėti ciklonas, o virš Britų salų – anticiklonas. Toks slėgio laukų pasiskirstymas Europoje lems šaltesnių oro masių advekciją į Baltijos regioną. Nuo antradienio turėtų įsivyrauti vėjuoti, debesuoti su krituliais orai.
Vidutinė paros oro temperatūra sumažės 5–7 °C ir dienomis ji sieks tik 17–22 °C, o naktimis 7–12 °C. Stipresnio lietaus laukiama antradienį – trečiadienį, o stipresnio vėjo – trečiadienį ir ketvirtadienį. Tiesa pajūryje vėjuota bus didesnė savaitės dalis. Kitos savaitės pabaigoje, tikėtina, kad orai vėl ims šilti.
Liepos pabaiga ir rugpjūčio mėnesio pirma pusė bus artima daugiametei normai, o labiau šiltesnių orų, pagal ilgalaikių prognozių duomenis, galima tikėtis tik po Žolinių. Tačiau reiktų priminti, kad vidutiniškai šilti ar net vėsūs vasaros orai žmonių sveikatai yra mažiau pavojingi negu karšti ir tvankūs tropinių oro masių lemiami orai.
 
Gamtaklimatassinoptikai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.