Gėlynuose – pasakiškas, bet klastingas grožis
Nors spalvingos gėlių skulptūros lankytojus masina savo didybe, grožėtis jomis, pasak festivalio atstovų, derėtų atsargiai.
„Dauguma lankytojų nuoširdžiai džiaugiasi, žeria komplimentus gėlių skulptūroms, nori ne tik fotografuotis šalia, bet ir paliesti, užuosti jų skleidžiamą aromatą, o kartais – net ir nuskinti žiedelį. Šioje vietoje kiekvienas turėtų stabtelėti ir neapsigauti – labai dažnai po akinančiu grožiu slypi ne kas kitas, o augalo nuodai“, – įspėja dvaro kūrybos vadovė Kristina Ivančenko.
Žavėtis augalais pataria per saugų atstumą
Pasakojant apie gėlynuose slypinčius pavojus, K.Ivančenko žvilgsnis krypsta ne tik į egzotiškas, iš kitų kraštų atkeliavusias gėles, bet ir į mūsų, lietuviškus augalus.
„Pavyzdžiui, viena iš populiariausių gėlių skulptūrų „Pakas“, sukurta žymaus menininko Andriaus Petkaus, yra pripildyta labai gražiomis, tačiau pavojingomis gėlėmis. Viena tokių – mūsų visų puikiai pažįstama, tačiau ne visuomet pakankamai atidžiai įvertinama – rūta. Nors liaudyje daugiausiai aptariamos šios gėlės vaistinės savybės, iš tiesų rūta pasižymi gebėjimu sukelti odos nudegimus. Esant betarpiškam kontaktui su ja, t.y. krūmyną liečiant ar skinant, maždaug dešimt procentų žmonių pasigauna dermatitą. Ypač pavojinga rūta vaikams, mat jų oda žymiai švelnesnė negu suaugusiųjų“, – pasakoja dvaro atstovė, atkreipdama lankytojų su mažamečiais vaikais dėmesį.
Ir tai dar ne visi pavojai, sutinkami žvelgiant į gėlėtąją išdaigininko „Pako“ skulptūrą. Jo pečius plačiai puošia ricinmedis, bitkrėslė, čemeryčios, karpažolės ir net valerijonai. Visi jie – neįtikėtinai gražūs ir drauge kuriantys svajingą dermę, tačiau keliantys nemažai grėsmių žmonių sveikatai.
Vešlusis ricnmedis, pasak , K.Ivančenko, dėl savo savybių turėtų iš tolo atbaidyti norinčius skabyti augalą, mat kone visos jo dalys yra iš tiesų labai pavojingos. Ypač, sėklų apvalkalai, kuriuose apstu stipraus toksino – ricino. Apsinuodijus gresia stiprūs pilvo skausmai, pykinimas, vėmimas, inkstų veiklos ir cirkuliacinės sistemos sutrikimai.
Kitas „Pako“ pasididžiavimas – astrų šeimos atstovės, primenančios nupjautus kamuoliukus – bitrkrėslės – dažnai pavadinamos ir maistu, ir vaistu. Vis tik, vartojant neapdairiai, bitkrėslė gali suerzinti gleivinę, sukelti šleikštulį, pykinimą, o jos padauginus – net ir persileidimą.
Čia pat pastebimos ir nuodingomis gražuolėmis nuo seno tituluojamos karpažolės, kurios, anot dvaro atstovės, vilioja savo išskirtinumu, tačiau atbaido grėsmėmis. Tiesa, rizika kyla tuomet, jei augalas bus pažeistas, nes nuodingosios medžiagos slypi baltose karpažolės sultyse.
„Gana simboliška, jog tokią literatūriškai ryškią figūrą – Paką – gaubia tokie stiprūs, kartais net kiek mistiškomis savybėmis pasižymintys augalai. Kita vertus, visi žinome, jog didį grožį dažnai lydi mirtinas pavojus, todėl juo žavėtis patariama atsargiai ir apdairiai. Savo lankytojams visuomet linkime to paties ir primename, jog augalų pažinimas leis išvengti netikėtų, nemalonių patirčių grožintis floristinėmis skulptūromis“, – atskleisdama gėlėtų paklodžių paslaptis pabrėžia dvaro kūrybos vadovė.
Skrydžio grožį lydi nuolatinė rizika
Šiųmečiame festivalyje, anot K.Ivančenko, ekstremalių pojūčių suteikia ne tik galimybė iš arti stebėti besiskleidžiančius pavojingai gražius gėlių žiedus, bet ir ne ką mažiau pavojingus akrobatinius artistų triukus.
„Kiekvieną dieną Pakruojo dvaro lankytojai turi unikalią galimybę stebėti profesionalių akrobatų pasirodymus, atliekamus itin dideliame aukštyje. Artistai nepaprastai talentingi, lankstūs, grakštūs, jų kuriami personažai sukuria fantasmagorišką nuotaiką. Vis tik ore tvyrantį susižavėjimą kone nuolat lydi susikaupimo ir rizikos šešėlis – kas būtų, jei triukas nepavyktų?“, – lankytojų įspūdžius perteikia K.Ivančenko.
Deja, šioji spėlionė netruko virsti realybe. Visai neseniai vieno iš pasirodymų festivalyje metu, atlikdama triukus 9–nių metrų aukštyje, prancūzų akrobatė N.Gautier krito ant žemės.
„Laimei, viskas baigėsi gerai – artistei operatyviai suteikta profesionali medikų pagalba, situacija stabilizuota, o N.Gautier buvo išsiųsta į namus ilsėtis. Kalbėdami su akrobatais girdėjome jų stojišką poziciją, kurioje pabrėžiama, kad rizika yra nuolatinė jų darbo dalis. Sukurti nepamirštamą reginį žiūrovams jie gali tik drąsiai priimdami savo misijos taisykles. Tai tik darsyk paliudija, kad grožis ir stebuklai neretai keliauja koja kojon su iššūkiais“, – pasakoja K.Ivančenko .
Didžiausias Šiaurės Europoje Pakruojo dvaro gėlių festivalis neretai pavadinimas ir utopinio grožio festivaliu. Nerealios tikrovės pojūtį čia kuria ne tik į Viljamo Šekspyro „Vasarvidžio nakties sapno“ poemos personažus įsikūniję profesionalūs užsienio akrobatai, atliekantys stulbinamus triukus, bet ir kasmet vis kitokios, meno kūrinių titulo vertos gėlių kompozicijos.