Užderėjo kaip reikiant: lietuviai iš miškų jau traukia su pilnomis pintinėmis gėrybių

2024 m. birželio 5 d. 14:29
Šiltos ir lietingos dienos atnešė nemenką grybų derlių – lietuviai iš miškų jau traukia su pilnomis pintinėmis. Laimikiais dalijasi grybautojai iš visos Lietuvos, o Gamtos tyrimų centro mokslo darbuotojas, mikologas Dr. Jonas Kasparavičius sako, kad derlius išties ankstyvas, tačiau stebėtis tuo pernelyg nereikėtų.
Daugiau nuotraukų (12)
„Pavasaris gana šiltas, sezonas prasidėjo anksti. Anksčiau, kai klimatas buvo kiek kitoks, masiškai voveraitės pradėdavo dygti ape trečią dekadą, Jonines, bet svyruodavo laikas.
Pavienes voveraites grybavimo fanatikai, lakstantys miškais nuo pat sniego tirpimo, yra radę net balandžio pabaigoje. Jau vasaros pradžia, tad gana ankstyvi metai, bet didelio stebuklo dar nėra“, – portalui lrytas.lt sakė mikologas.
O štai Rita ir Antanas Stagniūnai prisirinko ir nemažai vasarinių baravykų. Pasak J.Kasparavičiaus, tikėtina, kad rasti jau galima ir pirmuosius miško karalius – tikrinius baravykus, nors jie ir pavieniai.
Taip pat miške šiuo metu galima dairytis lepšių, kazlėkų, raudonviršių. „Gal ne tiek daug dar jų, bet jų jau randa“, – sako J.Kasparavičius.
O neretai grybautojai, dalindamiesi laimikių nuotraukomis, ir susipliekia, ar mažas voveraites rinkti galima. Mikologas sako, kad nors didelės nuodėmės tame nėra, palaukę vieną ar dvi savaites grybų parsineštumėte daugiau.
„Baravykas, pavyzdžiui, gyvena trumpai – ištęžta ar sukirmija. Voveraitės, jei bus drėgnas oras, gali augti per visą vasarą. Jei radote labai mažas, galite palikti ir po savaitės paaugusias susirinkti, bet dažnai godumas neleidžia palikti – kiti surinks“, – juokdamasis sako mikologas.
Ką svarbu žinoti grybaujant
Dar skubantiems į miškus, Aplinkos apsaugos departamento specialistai įspėja, kokių taisyklių neužmiršti, kad uogavimas ir grybavimas miškuose neapkarstų.
„Jeigu išsiruošėte grybauti ar uogauti, reikėtų nepamiršti laikytis Lankymosi miške taisyklių ir reikalavimų, kaip tinkamai rinkti laukinę augaliją“, – sako Miškų kontrolės departamento Vilniaus miškų kontrolės skyriaus vedėjas Benas Bitauskas.
Pasak aplinkosaugininko, grybaujant ir uogaujant miške surenkamų gėrybių skaičius neribojamas. Tiesa, yra vietų, kurias reikėtų aplenkti.
„Fiziniai asmenys gali grybauti, rinkti vaisius, vaistažoles ir vaistinę žaliavą visuose Lietuvos miškuose, išskyrus rezervatų miškus ir kitus miškus, kuriuose jų veikla ar lankymasis laikinai uždraustas ar apribotas savivaldos institucijų sprendimais. Taip pat kai kur lankymąsi riboja Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatymas ir saugomų teritorijų nuostatai ar kiti teisės aktai“, – atkreipia dėmesį B.Bitauskas.
Svarbu nepamiršti, kad draudžiama lankytis miško plotuose, kuriuose vyksta medienos ruošos darbai arba naudojamos cheminės, biologinės ar kitos miško apsaugos priemonės.
Taip pat pastatyti informaciniai (įspėjamieji) ženklai arba jie pažymėti aiškiai matomomis „Stop“ juostomis. Fizinių asmenų lankymasis, vaistažolių, grybų, uogų ar kitų miško išteklių naudojimas miškuose kartais gali būti uždraustas ar apribotas dėl svarbių priežasčių, tokių kaip didelis miško gaisrų pavojus, miško kirtimai, specializuoto ūkio plotai, saugomi objektai, būtinumas išsaugoti miško išteklius, miško verslai ir pan.
Pasak Vilniaus miškų kontrolės skyriaus vedėjo, svarbiausia lankantis miškuose vadovautis principu „ką atsivežiau, tą ir išsivežu“, t. y. nepalikti šiukšlių, o radus jų pasirūpinti mišku ir jas išvežti į artimiausią atliekų konteinerį.
Kur miške statyti motorinę transporto priemonę
Dažnas miško svečias atvyksta motorine transporto priemone, tad reikėtų nepamiršti, kad motorinėmis transporto priemonėmis įvažiuoti į mišką ir po jį važinėti galima tik keliais. Statyti transporto priemones miškuose galima tik tam skirtose transporto priemonių stovėjimo (parkavimo) aikštelėse arba kelio pakraštyje, užtikrinant galimybę keliu važiuoti kitoms transporto priemonėms.
Statant transporto priemonę kelio pakraštyje, būtina stengtis neužvažiuoti ant samanų, kerpių, uogienojų. Pasak B.Bitausko, vairuotojai turi žinoti, kad teritorija, kurioje, sprendžiant iš tam tikrų požymių, dažnai važinėjama ar statomos motorinės transporto priemonės, nėra laikoma keliu ar aikštele. Taigi išvažinėta pieva ar miško paklotė nėra kelias.
Už lankymosi miške reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų pažeidimą taikomas įspėjimas arba 20–50 eurų bauda. Juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims 50–120 eurų bauda.
Už transporto priemonių statymą miške arba važiavimą transporto priemonėmis miškais ten, kur tai daryti draudžiama, taikoma 20–50 eurų bauda. Už laukinės augalijos išteklių naudojimą pažeidžiant nustatytą tvarką taikoma 10–30 eurų bauda. Juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – 30–60 eurų bauda.
Grybams dygti – palankios sąlygos
Sinoptikų prognozės rodo, kad grybams augti bus palankios ir artimiausios dienos. Ketvirtadienio naktį iš vakarų artės, dieną per šalį slinks atmosferos frontas. Vyraus nepastoviai debesuoti orai, naktį daugiausia vakariniuose rajonuose, dieną daug kur palis, kai kur pagrūmos perkūnija.
Naktį vėjas bus nestiprus, besikeičiančios krypties, o dieną papūs stipresnis, 7–12 m/s vakarų vėjas.
Naktį temperatūra nekris žemiau 10–15 laipsnių šilumos, o dieną į šalį ims plūsti truputį vėsesnio oro masė, todėl temperatūra nekils aukščiau 19–2ė, pajūryje ir vietomis vakariniuose rajonuose 17–19 laipsnių šilumos.
Penktadienio naktį debesys bus reti, kai kur palis nebent nežymiai, o dieną atplauks tankesni debesys, didesnėje šalies dalyje trumpai palis. Vėjas aprims ir daugiausia pūs iš vakarų, pietvakarių.
Naktį vės iki 7–12, pajūryje 14 laipsnių šilumos, dieną šils iki 17–22 laipsnių, prie jūros gali būti dar laipsniu kitu vėsiau.
Pagal dabartinius duomenis šeštadienį vietomis, sekmadienį didesnėje šalies dalyje palis. Naktimis vyraus 8–13, dienomis 18–23 laipsnių šiluma.
grybaivoveraitėsbaravykai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.