Vyšnių ir trešnių derlių naikinančių muselių galima išvengti: patarė, koks būdas saugiausias

2022 m. balandžio 23 d. 17:05
Gvidas Šulskis, Cheminės ekologijos ir elgsenos laboratorija, Gamtos tyrimų centras
Uogos ir vaisiai yra patrauklūs net tik žmonėms, juos mėgsta ir paukščiai, ant jų tarpsta įvairūs mikroorganizmai bei juose vystosi vabzdžiai. Angliavandeniais turtingi vaisiai sukuria puikią aplinką įvairioms mielių rūšims augti.
Daugiau nuotraukų (4)
Vabzdžiams vaisiai ir uogos tampa ne tik skanėstu, bet ir puikia vieta auginti palikuonis. Būtent tokią vietą pasirenka vyšninės musės, Rhagoletis cerasi, kurios vis dažniau sutinkamos sunokusiose vyšnių ir trešnių uogose.
Šios musės lervutėms vyšnios tampa ne tik maisto šaltiniu, bet ir saugiu būstu, leidžiančiu toliau augti ir vystytis. Bėda ta, kad šios musės pridaro vis daugiau žalos kaulavaisiams – vyšnioms bei trešnėms, todėl kokybiškas derlius gali smarkiai sumažėti arba būti visiškai sunaikintas.
Vienas iš būdu kaip kovoti su šiais kenkėjais yra pesticidai, tačiau ši priemonė nėra pati tinkamiausia dėl kelių priežasčių. Labai svarbus insekticidų panaudojimo laikas, kuris turi sutapti su musės skraidymo laiku, nes nei žemėje po vaismedžiais žiemojančių musių kokonų, nei jau uogose esančių lervučių insekticidų medžiagos nepasiekia ir nepaveikia.
Vyšninės musės skraidymas dažniausiai sutampa su uogų nokimo pradžia, tad ir bet kokių insekticidų naudojimas nėra labai pageidautinas dėl jų likučių ant sunokusių uogų, ypač privačiuose nedideliuose soduose. Be to, insekticidų naudojimas nėra specifinis, jie veikia ir kitus vabzdžius bei sukelia aplinkai žalingų padarinių.
Kita, ekologiškesnė ir tinkamesnė priemonė, naudojama vabzdžių kenkėjų kontrolei yra specialius kvapus – feromonus ar kitus atraktantus – skleidžiančios gaudyklės, kurios privilioja ir sunaikina kenkėjus. Vabzdžiai bei kiti organizmai išskiria medžiagas kurių pagalba gali perduoti informaciją vienas kitam, susirasti partnerį, maistą, būriuotis.
Pavyzdžiui, vyšninė musė padėjusi kiaušinį, kaulavaisį pažymi cheminėmis medžiagomis, pagal kurias kita musė supranta, kad vaisius jau užimtas ir kiaušinį teks dėti kitur.
Vyšninės musės feromonai dar nėra žinomi, tačiau Gamtos tyrimų centre Cheminės ekologijos ir elgsenos laboratorijos mokslininkai aptiko medžiagas, viliojančias šiuos kenkėjus į gaudykles. Jie nustatė, kad mielės, gyvenančios ant vyšnių ir trešnių kaulavaisių išskiria medžiagas, kurios yra patrauklios vyšninėms musėms ir privilioja abiejų lyčių individus.
Šios atrastos medžiagos, ateityje neabejotinai bus panaudotos kovai su vyšnine muse, kuriant gaudyklėms naujus atraktantus.
musėstrešnės^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.