Išvydę net išsižiojo
Prie pat Karsakiškio yra vieta, kur važiuoja pulkai gražių vaizdų išsiilgusių žmonių. Tai hortenzijų parkas.
Baltų ir rausvų žiedų jūrą prisodino medelyno savininkai Marius Bilkis ir Rūta Čepukonytė.
Kad pamatytumėte tą grožį, pirmiausia turite pereiti vadinamąją darbinę aikštelę, kurioje tvarkingai surikiuoti parduodami vazonai su spygliuočiais ir kitais augalais. Bet lankytojai veržiasi pirmyn – spygliuočių poreikis pamažu silpsta, o jų vietą užima hortenzijos.
Parko šeimininkai neneigia, kad žmonių tikrai gausu. Šią vasarą savaitgaliais iš visos šalies atvažiuodavo ir po 1200 žmonių. Darbo dienomis lankytojų irgi būna šimtais. Čia fotografuojasi vestuvininkai, rengiamos fotosesijos.
„Tiek hortenzijų vienoje vietoje niekur nemačiau, ko gero, tai bus vienintelis Lietuvoje hortenzijų parkas“, – džiaugėsi floristas Valdas iš Kauno ir patikino, kad hortenzija, o ypač šluotelinė, šiuo metu yra madingiausia gėlė, išsiskirianti puošnumu, lengvais tarsi debesėliai žiedais.
„Pasirinkau truputį sau, truputį parduoti. Stebiuosi, kaip čia viskas sutvarkyta. Pirmą kartą čia atvažiavę išsižiojome. Žiūrėjome, žiūrėjome ir tik paskui pradėjome vaikščioti. Čia viskas taip natūraliai atrodo, jokio kičo“, – grožėjosi Erika iš Kauno rajono.
Ketino patys grožėtis
Medelyno ir hortenzijų parko savininkų profesijos visiškai nesusijusios su žeme. M.Bilkis – tinkuotojas-dažytojas, R.Čepukonytė – finansininkė.
Abu miestiečiai, anksčiau gyvenę Panevėžyje, prieš keletą metų Kakūnų kaime nusipirko 2 hektarus žemės ir aplūžusį namą.
Netrukus žemė tapo išpuoselėtu gamtos kampeliu. Čia pat išdygo naujas namas, ūkinis pastatas, jame gali pailsėti medelyno darbininkai.
Kai lankėmės parke, M.Bilkis buvo išvykęs į Lenkiją parsivežti naujų augalų ir pasmalsauti, kokios dabar gėlių mados. Likusi namie jo gyvenimo draugė R.Čepukonytė priiminėjo lankytojus, net ir per lietų troškusius grožėtis gėlėmis.
Ji papasakojo, kad draugas jau 17 metų prekiauja augalais ir domisi gėlėmis. Pradėjęs augalų verslą, jis domėjosi jų auginimu, daug skaitė internete. Apie hortenzijas tada irgi mažai ką žinojo.
„Negalvojome apie parką. Iškasėme tvenkinį ir norėjome kažkuo papuošti krantą. Marius buvo girdėjęs, kad žmonės važiuoja kelių hortenzijų krūmų pasižiūrėti į Uteną. Kaip tik tuo metu išpopuliarėjo hortenzijos. Manėme, sėdėsime terasoje ir patys grožėsimės. O va kaip susiklostė“, –pati stebėjosi R.Čepukonytė.
Viena užvis gražiausia
Augalų augintojai prieš pradedant didįjį sodinimą manė, kad į 20 arų žemės plotą tilps koks tūkstantis krūmų, bet pasodino tik 500 – per 10 skirtingų rūšių hortenzijų.
Labiausiai visus žavi šluotelinė hortenzija „Vanilla fraise“.
Ji išskirtinė tuo, kad žydi 3,5 mėnesio. Per visą žydėjimą keičia spalvą iš baltos į rausvą, o rudeniop pasidaro ryškiai raudona. Veislę išvedė prancūzų sodininkai.
Kitų veislių hortenzijos žydi 3 mėnesius – nuo liepos vidurio iki spalio. Unikalu, kad žydėdamos taip pat keičia spalvą – iš baltos tampa švelniai rausvomis.
R.Čepukonytė svarstė, gal hortenzijos tapo populiarios ne vien dėl grožio. Jos atsparios lietuviškoms žiemoms, krūmų nereikia dengti. Rudenį nuskinti žiedai išdžiūsta ir puokštė stovi per visą žiemą.
Krūmas dargi yra nelepus, nereikalauja daug priežiūros, tinka auginti net visiškai nieko apie augalus nesuprantantiems žmonėms.
„Tik vienas dalykas – jai reikia daug drėgmės. Mes paklojome agroplėvelę ir užbėrėme akmenukais, taip palaikoma drėgmė, papildomai laistyti nereikia. Tačiau reikia apravėti ir išgenėti krūmus rudenį“, – aiškino augalų augintoja.
Nėra kada grožėtis
Verslininkė džiaugėsi, kad patys to negalvodami jie pataikė į dešimtuką ir suderino du verslus –pasigrožėjęs hortenzijomis, retas kuris išvažiuoja nenusipirkęs augaliuko.
Moteris prisiminė, kad prieš keliolika metų jos draugas per sezoną parduodavo vos 10 hortenzijų, dabar jos populiarumo viršūnėje – parduoda dešimtimis tūkstančių. Daugiausia didmenininkams.
Tačiau moteris priminė, kad po gėlių grožiu slepiasi daug nematomo darbo. Žiūrėk, viena nuvyto, kita neišgyveno ar šakelės nulūžo. O kur dar persodinimo procedūros? Todėl tenka samdyti 3 darbininkus.
Paklausta, ar dažnai sėdi terasoje ir grožisi gėlėmis, moteris atsakė, kad akys jau priprato, be to, nėra kada ir grožėtis.
„Reikia visą dieną dirbti kasininke, pardavinėti bilietus. Kartais lankytojai užsibūna ir išeina keliomis valandomis vėliau. Negi varysi, kai žmonėms taip gražu“, – paaiškina pašnekovė.
Kiekvienais metais krūmai vis didėja, skleidžiasi vis daugiau žiedų. Po kelerių metų čia jų bus jūra. Vienas krūmelis gyvena apie 75 metus ir kuo toliau, tuo darosi gražesnis.
Augalų augintojai edukacijų nerengia. Jeigu kas nori įsigyti, parduoda ir pataria, kaip jas auginti.
Po gėlių parką lankytojai gali vaikščioti, fotografuotis, grožėtis atsisėdę ant suoliukų. Už 2 eurus jame galima būti visą dieną. Kitoje pusėje tvenkinio augančiame jauname beržynėlyje niekas nedraudžia iškylauti.