Įvertinus kiekvieno medžio būklę, pagal poreikį buvo atliekama sausų šakų redukcija, lajos priežiūros genėjimas, įrengtos jungtys, prilaikančios ypač į šonus išsiskyrusių šakų svorį, dirvožemis pagerintas mikroelementais, pašalintas betonas ir kitokios šiukšlės iš drevių. Šiuos darbus atliko sertifikuoti arboristai iš Lietuvos bei Latvijos.
Per pastaruosius 3 metus arboristai iš viso jau pagelbėjo 357 medžiams senoliams – pagerinta jų būklė ir pailgintas gyvavimo amžius. Liūdna, kad vienam ąžuolui, kuriam jau seniai reikėjo arboristų pagalbos, nespėta jos suteikti ir jis praėjusių metų vasarą nulūžo.
2020 rudenį ir žiemą buvo atliktas ir vienas esminių medžių senolių priežiūros etapų – jų polajo šviesinimas. Iki XX a. vidurio Kauno ąžuolynas buvo genimas ir gerokai retesnis, šviesesnis nei šiuo metu. Dėl to daugelis ąžuolų yra suformavę plačias lajas, turi į šonus išsišakojusias šakas. Į jas įauga jauni medžiai ir senų medžių šakos džiūsta, pablogėja senųjų medžių būklė, todėl jaunų medžių šalinimas, nors iš pirmo žvilgsnio atrodo drastiškai, yra būtina priemonė, siekiant užtikrinti senųjų ąžuolų ilgaamžiškumą.
Svarbus sveiko miško elementas yra negyva mediena. Besilankantys Ąžuolyne gali pastebėti krūvas stambių ar smulkesnių medžių šakų. Tai – sąmoningai palikta negyva mediena. Negyvoje medienoje apsigyvena įvairios kempininių grybų, kerpių, vabzdžių rūšys. Pavyzdžiui, tik negyvoje ąžuolų medienoje veisiasi retas vabalas ąžuolinis skaptukas.
Šie organizmai pagreitina medienos irimo procesą ir maisto medžiagos iš lėto grįžta į žemę, o seni medžiai jas panaudoja. Negyva mediena kaupia drėgmę, kurią po truputį atiduoda esant sausroms taip palaikydama tolygesnį mikroklimatą.
Vis dėlto žiemą buvo pastebėtas ne vienas atvejis, kai Ąžuolyno lankytojai pasisavino negyvą medieną, matyt, norėdami panaudoti ją savo būstams šildyti. Toks elgesys netoleruotinas ir užtraukia administracinę arba baudžiamąją atsakomybę. Kauno miesto viešosios tvarkos skyrius bei Kauno miesto apskrities vyriausiasis policijos komisariatas yra informuoti apie situaciją. Ant stambesnės negyvos medienos pritvirtintos specialios lentelės, informuojančios, kad ši mediena palikta sąmoningai.
Pavasariui įsibėgėjus Ąžuolyne dar bus mulčiuojama žemė aplink 14 ąžuolų, augančių ypač arti takelių. Dėl šios priemonės bus mažiau trypiamas dirvožemis ir šaknys, pagerės oro, vandens ir maisto medžiagų apykaita, šaknų gyvybinė zona bus papildyta maisto medžiagomis. Mulčiui bus naudojama genint susidariusi mediena, susmulkinta į mažesnes daleles.
Lietuvos gamtos fondas jokių genėjimo ar kirtimo darbų Ąžuolyne neatliks iki paukščių perėjimo sezono pabaigos. (LS)