Paviešinus vaizdus apie išniekintą Laukesos pelkę automobilių sporto atstovai – lyg susitarę: varžybų ten nebuvo

2020 m. lapkričio 19 d. 18:18
Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato direkcijai pasidalijus pranešimu apie automobilių sporto varžybų metu išniokotą saugomą Laukesos aukštapelkę, teisėsaugos pareigūnai pradėjo tyrimą. Tuo tarpu portalo lrytas.lt pakalbinti Lietuvos automobilių sporto federacijos prezidentas Egidijus Janavičius ir VšĮ „Tauragė 4x4“ vadovas Alvydas Liekis teigia, kad varžybos Laukesos aukštapelkėje nevyko.
Daugiau nuotraukų (14)
Kaip nurodyta LASF svetainėje, 2020 rugsėjo 19-20 dienomis 2020 m. vyko Lietuvos automobilių bekelės čempionato III etapas „Tauragės ruduo 2020“, kurių organizatorius yra VšĮ „Tauragė 4x4“.
„Pagal oficialius, federacijos turimus varžybų papildomus nuostatus, rugsėjo 19 dieną bekelės varžybos buvo vykdomos Mažonų karjere, kuris nuo Laukesos pelkės yra nutolęs daugiau nei 30 km, o apie varžybas saugomoje teritorijoje LASF nebuvo informuota. Organizatoriai apie pakeistą varžybų pravedimo vietą neinformavo. Praėjusią savaitę telefonu kalbėjomės su organizatoriais, kurie dar kartą patvirtino, kad varžybos nebuvo vykdomos Laukesos pelkėje“, – teigė LASF prezidentas E. Janavičius.
Nors vaizdo medžiagoje aiškiai matyti specialiai pažymėtais marškinėliais vilkintys asmenys ir per pelkę besirausiantys specialiais numeriais paženklinti lenktyniniai automobiliai, įvardyti, kokie tai asmenys ir kokių varžybų metu LASF prezidentas negalėjo. „Taip, marškintėliai matosi, bet iš to mes negalime daryti išvados, kad tai organizatorius. Marškinelius gali dėvėti fanas ar to klubo sportininkas.
(…) Iš variklio garso, iš žibintų formos galiu atpažinti automobilius. Bet tame video matomų, drastiškai modifikuotų visureigių identifikuoti negalėčiau. Net jei ir pavyktų identifikuoti, minėtieji gali būti ir neįtraukti į mūsų registrą, kaip turintys LASF pasus“, – aiškino E. Janavičius.
Jo teigimu, kada buvo važinėjama lenktyniniais visureigiais Laukesos pelkėje, LASF nėra žinoma. „Nesame gavę teisėsaugos atliko tyrimo išvadų. Šiuo tyrimu turi užsiimti teisėsaugos strukturos. Surasti nusižengėliai privalo būti nubausti įstatymų numatyta tvarka. Ir tik tada mes galėsime aiškiai vertinti galimą mūsų narių nusižengimą LASF reglamentuojantiems dokumentams bei taikysime nuobaudas“, – teigė E. Janavičius.
„Tauragė 4x4“ vadovas: nieko nežinau
Portalas lrytas.lt susisiekė su Lietuvos automobilių bekelės čempionato III etapo „Tauragės ruduo 2020“ organizatoriumi, VšĮ „Tauragė 4x4“ vadovu Alvydu Liekiu.
Paklausus, kokių varžybų metu ir kada buvo važiuojama per Laukesos aukštapelkę, A. Liekis atkirto: „Jūs paklauskit Viešvilės rezervato. Varžybos ten nevyko. Ir dar vienas dalykas, apie tą kur kalbam, tai ten ne rezervatas. Apie tai, ką kalba Viešvilės rezervato direkcija, apie tą vietą, ten yra privati durpyno teritorija. Tai yra uždara akcinė bendrovė“, – tikino A. Liekis.
Paklaustas, ar VšĮ „Tauragė 4x4“ buvo organizatorius tų varžybų, kurios užfiksuotos vaizdo medžiagoje, A. Liekis teigė: „Ne. Dar kartą sakau. Varžybos vyko uždaroje teritorijoje, Mažonų karjere. O čia ką jie (Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato direkcija – aut. past.) ten pasakoja, ką jie ten turi sugalvoję, tai čia jau jų klauskit. – teigė A. Liekis. – Ir iš kur ištraukėt, kad ten varžybos buvo? Aš apie tai nieko nežinau“.
Žala gamtai gali siekti šimtus tūkst. eurų
Vaizdo medžiagoje buvo užfiksuota, kaip rugsėjo mėnesį galingais visureigiais aštrių pojūčių mėgėjai barbariškai ištaršė unikalų gamtos kampelį. Padaryta žala gamtai dar neapskaičiuota, tačiau suma gali siekti ir šimtus tūkstančių eurų.
Pareigūnams pastebėjus padarytą žalą gamtai, pėdsakus ėmė slapstyti bekelės varžybų organizatoriai – iš įvairių interneto platformų ėmė trinti vaizdo medžiagą ir kitaip maskuoti savo niekdarišką veiklą. Žala gamtai – milžiniška Viešvilės rezervato direkcijos vyr. specialistas Saulius Bartminas portalui lrytas.lt teigė, kad žala gamtai dar kol kas nenustatyta, tačiau gali siekti šimtus tūkst. eurų.
„Skaičiavimas tikrai bus sudėtingas dėl pažeistos pelkės ploto apimties apie 1,5 km ilgio maršrute. Ją skaičiuos Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai, nes direkcija to daryti negali, tačiau preliminariai žala gali siekti kelis šimtus tūkstančių eurų. Kol vyksta tyrimas, negalime atskleisti galimo organizatoriaus, nes, mūsų duomenimis, skubiai yra naikinami varžybų rezultatų duomenys (dalyvių sąrašai ir t.t.), o gal būt ir dokumentai (protokolai ir pan.)“, – portalui lrytas.lt teigė Viešvilės rezervatos direkcijos vyr. specialistas S. Bartminas.
Anot jo, už žalą gamtai turi būti atsakingas varžybų organizatorius arba leidimą išdavusi institucija. „Visų pirma turi būti gaunamas teritorijos valdytojo leidimas, kuris turi būti derinamas su saugomos teritorijos direkcija, kuriai yra priskirta europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ teritorija. Tai reglamentuoja Miško lankymosi taisyklės. Mūsų žiniomis, niekas nebuvo išdavęs jokio leidimo“, – tikino gamtininkas. Jo teigimu, renginys, užfiksuotas vaizdo medžiagoje, vyko šių metų rugsėjo 19 dieną.
Atvejį tirti pradėjo prokuratūra
Lapkričio 17 dieną Tauragės apylinkės prokuratūroje pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 271 straipsnio 1 dalį dėl galimai bekelės automobiliais suniokotos, Tauragės rajone esančios Laukesos aukštapelkės.
Į prokuratūrą su prašymu pradėti ikiteisminį tyrimą dėl į Europos sąjungoje esančių saugomų teritorijų tinklą „Natura 2000“ įtrauktos Laukesos aukštapelkės suniokojimo kreipėsi Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato direkcija. Šis ikiteisminis tyrimas pavestas atlikti Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato tyrėjams, kuriems vadovauja Klaipėdos apygardos prokuratūros Tauragės apylinkės prokuratūra.
Saugomos teritorijos – ne vieta varžyboms
Valstybinė saugomų teritorijų tarnybą teigė, kad motorinės transporto priemonės padarė žalą „Natura 2000“ teritorijai – saugomai aukštapelkei. Suniokota pelkės paklotė, išverstos ten augusios pušys. Surinkta medžiaga bus perduota Aplinkos apsaugos departamentui žalai nustatyti, bus pradėtas tyrimas.
Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato direkcija ragina elgtis atsakingai ir primena, kad pelkėje 1m durpių sluoksnis formuojasi 1000 metų, 2-jų metrų aukščio pušaitėms yra apie 100 metų.
Pelkėje vyksta visai kitokie procesai, nei miške. Tik aukštapelkėse aptinkami mažyčiai vabzdžiaėdžiai augalai – saulašarės. Pelkės ekosistema, lyginant su mišku, žymiai jautresnė pažeidimams ir būtent jos yra didelės CO2 saugyklos, kurį išlaisviname, pažeidus pelkės paviršių.
Palyginimui, jei 1 m durpių klodo sluoksniui susiformuoti reikia 1000 metų, tai sengirei apie 300. Abu skaičiai dideli, smarkiai lenkiantys žmogaus gyvenimo trukmę, abi ekosistemos yra labai svarbios.
Bekelės pramogos per akimirką sumauroja pelkės paviršių. Lygiai taip pat daro didelę žalą miškams, ardo kopas, iš teritorijos išveja tokias jautrias rūšis trikdymui kaip tetervinus, lūšis.
Saugoma teritorija – ir durpių gavybos įmonės sklype
Kaip praneša naujienų agentūra BNS, Viešvilės gamtinio rezervato direkcija teigia, kad suniokota saugoma pelkė yra žemės sklype, kuris priklauso durpių gavybos įmonei „Klasmann-Deilmann Laukėsa“.
Vis dėlto, pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos vadovo Alberto Stanislovaičio, vien tai, jog teritorija priklauso „Natura 2000“ tinklui, nereiškia, kad ji negali priklausyti durpių gavybos įmonėms. Be to, jo teigimu, teritorijos įmonėms priklausyti galėjo nuo anksčiau negu tapo saugomomis.
„Natura 2000“ tinklo teritorijos Lietuvoje atsirado šaliai tapus Europos Sąjungos nare. A. Stanislovaitis taip pat teigė, kad tai, jog pelkė priklauso bendrovei, nereiškia, kad ji ten vykdo veiklą.
Su bendrovės „Klasmann-Deilmann Laukėsa“ vadovu Kazimieru Kaminsku BNS susisiekti nepavyko.
Gamta^InstantViešvilė
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.