Pirmosiomis kovo dienomis prie Saidės upelio ir Neries santakos apsilankęs lrytas.lt fotografas Vladas Ščiavinskas užfiksavo galybę žydinčių žibučių – gėlių, kurios simbolizuoja įsibėgėjusį pavasarį.
Fotografą nustebino ne tik žibučių gausa, bet ir vienas išskirtinis žiedelis – jis buvo baltas. „Tokios baltos žibutės-albinosės aš dar nebuvau regėjęs“, – teigė V. Ščiavinskas, ne vieną dešimtmetį fotografuojantis gamtą.
Anot mokslininkų, žibutės (lot. Hepatica nobilis) yra vėdryninių šeimos, žibuoklių genties augalas. Jis dar vadinamas žinute, žibuokle, kepenų žolele. Nors yra nuodinga, ji naudojama ir liaudies medicinoje.
Kaip rašoma autorės, botanikės Živilės Lazdauskaitės knygoje „Pavasarį žydintys augalai“, žibutė yra daugiametis žolinis augalas, užauga iki 5-25 cm aukščio.
Įprastai žydi balandžio-gegužės mėnesiais, lapuočių, mišriuose, spygliuočių miškuose, pamiškėse.
Pasak žolininko, gamtininko Pauliaus Kripaičio, žibučių spalvos varijuoja nuo baltos, rausvos, alyvinės, mėlynos ir tamsiai mėlynos, gali pasitaikyti margų žiedlapių, nusidažiusių spalva netolygiai.
„Kartais tas pats augalas gali turėti kelių spalvų žiedus. Skirtingos spalvos būdingos ir žibučių lapams, dažniausia žalia, tačiau pasitaiko išmargintų šviesesnėmis bei rudomis dėmėmis. Galima rasti ir tamsiai raudonos spalvos lapų“, – savo svetainėje gamtininkas.lt teigia žolininkas Paulius Kripaitis.