Papildys nematyti augalai
Jeigu galvojate, kad medžius puikiai pažįstate, tai pietiniame Kauno marių krante įsikūręs Dubravos arboretumas, tikėtina, šį įsitikinimą tikrai sugriaus. Kaip pasakoja arboretumui vadovaujanti dr. Valerija Baronienė, iš viso čia auga apie 1100 skirtingų rūšių ir veislių medžių bei krūmų.
Daugiau nei 50 skirtingų klevų rūšių, dešimtys įvairiausių tipų ąžuolų, liepų, beržų bei tujų, mutavusios eglės ir vertingiausiu Lietuvoje laikomas trumpavaisis rododendras. Tai tik maža dalis lankytojus arboretume pasitinkančių eksponatų, kurie jau greitu metu pasipildys dar daugiau kaip puse tūkstančio medžių ir krūmų. Didžiąją jų dalį sudarys kol kas arboretume dar nematyti augalai.
V. Baronienės teigimu, didžiąją arboretumo eksponatų dalį sudaro vadinamieji introdukuoti augalai, kurie natūraliai Lietuvoje neauga ir kurie kilę iš egzotiškų kraštų.
„Nemažai augalų kilę iš Rytų Azijos – Japonijos, Kinijos ar Korėjos. Tačiau tai nereiškia, kad konkretų augalą parsigabenome iš ten. Šie augalai yra auginami įvairiuose medelynuose ir, gali būti, kad jie jau šimtą metų Japonijos nematė, tiesiog pati rūšis natūraliai auga būtent ten“, – aiškino arboretumo meistrė V. Baronienė, kuri arboretumo lankytojams organizuoja ir nuo valandos iki trijų trunkančias ekskursijas.
Tiesa, norint juose dalyvauti, būtina susisiekti su arboretumo atstovais, kurių kontaktiniai duomenys pateikti interneto svetainėje www.dumu.lt.
Pavasarį kviečia magnolijos, rudenį puošmedžiai
Besidominčių medžių ir krūmų pasauliu po atviru dangumi, kurio didžiojoje dalyje net nėra tvorų, netrūksta. Arboretumo atstovė tikina, jog per metus suorganizuoja apie 40 ekskursijų, kuriose apsilanko iki 1000 dalyvių. Nemažą lankytojų dalį sudaro ir jaunimas, kurie atvira gamtos laboratorija vadinamame arboretume kaupia būsimajai specialybei būtinas žinias.
Jeigu norite po 50 ha plotą užimantį arboretumą paklaidžioti vieni, tai padaryti galite, kada tik jūsų širdis geidžia, kad ir vidurnaktį. Taip taip, arboretumas lankytojams yra atviras visą parą, tad didžiąją dalį ekspozicijos be vargo išvysite atvykę bet kada. Darbuotojų palydos jums reikės tik norint aplankyti retųjų medžių ir krūmų ekspoziciją, introdukcinį – karantininį medelyną bei pušūnų ir erikinių augalų kolekciją.
Kokių arboretumo eksponatų pro savo akis jokiu būdu negalima praleisti? Anot V. Baronienės, atsakyti į šį klausimą sunku, nes kiekvienu metų laiku čia visą savo grožį atskleidžia vis kiti augalai. Štai pavasaris yra iš Tolimųjų Rytų kilusių magnolijų žydėjimo metas, o rudenį lankytojus vilioja karamele kvepiantys japoninio puošmedžio lapai.
„Kai lankytojai apsilanko rudenį, visuomet klausia, kas čia kvepia saldainiais, o tai būna puošmedžio lapai. Galima istorijas pasakoti apie kiekvieną augalą, daug jų yra išskirtiniai“, – tikina V. Baronienė, pažymėjusi, kad arboretumo lankytojai šiame gamtos paveldo objekte gali išvysti didžiausią augalų įvairovę Lietuvoje.
Laukia patogios naujovės
Jau 2018 m. savo veiklos 60 – metį minėsiantis Dubravos arboretumas greitai taps dar patrauklesnis. Pasinaudojant pagal 2014 – 2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų programą skiriamomis lėšomis, numatoma atnaujinti ir papildyti pagrindines arboretumo augalų kolekcijas ir ekspozicijas, ypač didelį dėmesį skiriant švietimo ir gamtosaugos požiūriais vertingiems augalams.
Be to, bus sutvarkytas ir išplėstas čia esančių pažintinių takų tinklas, pastatyti informaciniai stendai, o taip pat įrengti parko suolai, pavėsinė, šiukšliadėžės ir dviračių stovai. Taip pat šiuo metu jau tvarkomas 2,5 ha arboretumo pušūnų ir erikinių augalų kolekcijos plotas – tvarkomi ir klojami takai, valomas tvenkinys, virš kurio greitai atsiras tiltelis.
Iš viso investicijos į arboretumo atnaujinimą siekia daugiau nei 134 tūkst. Eur, iš kurių apie 114 tūkst. sudaro ES struktūrinių fondų, o 20 tūkst. Eur – nacionalinio biudžeto lėšos.
Europos socialinis fondas