Daugiau nei prieš mėnesį portalo „Kas vyksta Kaune“ redakciją pasiekė informacija, jog populiariame Kaišiadorių rajone esančiame Perlinių danielių parke užfiksuota gausybė pažeidimų, tačiau šalies institucijos į pateiktus skundus nereaguoja.
Perlinių danielių parkas leidžia ne tik pamatyti perlinius danielius, bet ir juos maitinti, siūlo galimybę organizuoti gimtadienius, bei kitas šventes.
Viešosios įstaigos vadovas Karolis Kanapeckas nuomojasi valstybinės žemės plotą pagal su Nacionaline žemės tarnyba prie Aplinkos ministerijos (toliau – NŽT) 2021 m. gegužės 3 d. pasirašytą žemės nuomos sutartį.
Šiame plote yra trys skirtingo dydžio sklypai. Registrų centro duomenimis, sklypų dydžiai – 3,32 hektaro, 3,51 hektaro, 0,21 hektaro. Visi trys sklypai sudaro 7,05 hektaro plotą, nustatyta tokia pati naudojimo paskirtis (žemės ūkio).
Pateikta gausybė skundų
Į portalą besikreipę gyventojai dėl matomų pažeidimų pateikė gausybę skundų – į „Amber grid“ kreiptasi 3 kartus, AB „Litgrid“ 5 kartus, į EPSO-G – net 6.
Portalas „Kas vyksta Kaune“ susipažino su keliais šių institucijų pateiktais atsakymais.
„Litgrid“ atsakymą reziumuoti galima taip – linijų inžinierė atsakyme nurodo, jog parko klientai palikdami automobilius pažeidžia minėto LR specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo 25 str., kuris draudžia statyti transporto priemones 330 kV oro linijų apsaugos zonose.
Reaguodami į situaciją, „Litgrid“ atsakyme teigė, jog kreipsis į Kaišiadorių rajono savivaldybę, inicijuojant automobilių statymą draudžiančių ženklų įrengimą.
NŽT atstovė panašiai abstrakčiai nurodo, jog kelio ženklams įrengti buvo numatytas „protingas“ 2–3 mėnesių terminas, o „galbūt įsitraukti“ turėtų Kaišiadorių rajono savivaldybė ar vietos bendruomenė.
Užklausa buvo pateikta ir Seimo kontrolieriaus įstaigai, siekiant išsiaiškinti, ar VERT sureagavo į pateiktą skundą dėl neva nelegaliai pastatytos stovėjimo aikštelės.
Pateikdami atsakymą Seimo kontrolieriui, VERT nurodė, jog buvo pradėtas tyrimas pagal ANK 327 str. 1 dalies požymius (Energijos ar energijos išteklių tiekimo sistemų ir jų įrenginių sugadinimas ir (arba) energetikos objektų ir įrenginių apsaugos norminių aktų pažeidimas).
Visgi portalui pateikus užklausą Kaišiadorių rajono savivaldybei, savivaldybė patikino, jog parkuotis aukštos įtampos elektros apsaugos zonoje draudžiama, vietoje įrengti kelio ženklai, draudžiantys automobilių statymą.
„Informuojame, kad Kaišiadorių rajono savivaldybės administracija 2023 m. vasarą sulaukė gyventojų pranešimų dėl aukštos įtampos elektros apsaugos zonoje statomų automobilių. Reaguodama į situaciją, Kaišiadorių rajono savivaldybės eismo saugumo komisija priėmė sprendimą įrengti kelio ženklus Nr. 332 „Sustoti draudžiama“ vietinės reikšmės kelyje Nr. pr3 (Pušyno g., Gojaus g.) Pravieniškės–Neveronys aukštos įtampos elektros apsaugos zonoje, šalia VšĮ „Perliniai danieliai“ teritorijos.
Papildomai šių metų vasarą į savivaldybę kreipėsi AB „Amber Grid“ su prašymu leisti įrengti betoninius blokus, ribojančius fizinį automobilių statymą dujų apsaugos zonoje. Eismo saugumo komisija šiam prašymui pritarė“, – nurodė Kaišiadorių rajono savivaldybės atstovė Edita Levansavičiūtė.
Be to, savivaldybė ragina apie pažeidimus informuoti policiją.
„Atkreipiame dėmesį, kad aukštos įtampos elektros apsaugos zonoje prie VšĮ „Perliniai danieliai“ yra įrengti kelio ženklai Nr. 332 „Sustoti draudžiama“. Vairuotojai, statydami automobilius šioje vietoje, pažeidžia Kelių eismo taisykles, todėl raginame laikytis kelių eismo taisyklių ir užtikrinti eismo saugumą, o pastebėjus eismo taisyklių pažeidimus galima juos fiksuoti ir siųsti e-policija.lt“, – pabrėžė Kaišiadorių rajono savivaldybės atstovė.
Vieną įdomesnių atsakymų į pateiktą užklausą pateikė VERT. Atsakydami į pateiktus klausimus, kaip ir minėjome anksčiau, VERT nurodė, kad dėl statybinių medžiagų dangos (žvyro, skaldos) aikštelės buvo pradėtas tyrimas.
Anksčiau minėti šeimyniniais ryšiais su savininku susiję gyventojai portalui teigė, jog kadangi po žeme yra aukštos įtampos elektros laidai, čia negali būti organizuojami renginiai – tai numato LR specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymas.
Nepaisant to, sklype besibūriuoja šeimos su vaikais, o savo internetiniame puslapyje „Perlinių Danielių parkas“ net ir siūlo organizuoti šventes.
Tačiau VERT nurodo, jog nors elektros tinklų apsaugos zonose draudžiama organizuoti renginius, anot institucijos, žmonių susibūrimas nėra renginys.
„Įstatymo 25 straipsnio 1 dalies 4 punktas elektros tinklų apsaugos zonose draudžia organizuoti renginius, susijusius su žmonių susibūrimu. T. y. yra draudžiami renginiai, susiję su žmonių susibūrimu, o ne bet koks žmonių buvimas elektros tinklų apsaugos zonose. Žmonių lankymasis Parke nėra vertintinas kaip renginys bei nėra jokių pagrindų plečiamai aiškinti Įstatymo 25 straipsnio 1 dalies 4 punktą „, – rašoma VERT pateiktame atsakyme.
Atlikti patikrinimai
Patikrinimus šioje teritorijoje atliko kelios institucijos. Štai Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) 2024 m. gegužės 9 d. priėmė sprendimą atlikti patikrinimą.
Anksčiau, dar vasario 28 d. buvo apžiūrėtos pareiškėjos ir apžiūros metu Karolio Kanapecko žodžiu nurodytos vietos/faktinės aplinkybės.
Pirmiausia pastebėta, jog miško žemėje, esančioje 47 kv. 11 sklype, sandėliuojami ir saugomi šie daiktai – plastiko, metalo vamzdžiai, betono trinkelės, mediniai padėklai, vielos tinklas, žvyras. Kaip nustatė AAD, visi šie daiktai nėra susiję su miškų ūkine veikla.
Be to, miško žemėje, esančioje vienoje iš sklypų, buvo nustatyti neteisėti statiniai – įrengti penki mediniai dvišlaičiai nameliai, trijuose iš jų pastatyti suolai, stalai. Nors šiems pastatams nebuvo įrengti stacionarūs pamatai, šie nameliai buvo pastatyti tiesiog ant plytų.
Be to, tame pačiame sklype, prie vieno įrengto namelio priėjimas buvo užpiltas žvyru/žvirgdžu, taip sunaikinant miško paklotę.
Kitame, 14 sklype, buvo prie sausuolių medžių kamienų pritvirtintas skersinis ir įrengtos supynės – jos taip pat įrengtos nelegaliai, mat įrenginiai nėra numatyti galiojančiame Miškotvarkos projekte.
Gegužės 9 d. atlikto patikrinimo metu ir vėl nustatyti panašūs teisės aktų pažeidimai. Savo išvadose AAD pabrėžia, jog dėl aplinkosauginių teisės aktų reikalavimų pažeidimų bus skaičiuojama miške padarytos žalos aplinkai pagal Fizinių ir juridinių asmenų neteisėta veika miškuose padarytos žalos aplinkai atlyginimo dydžio apskaičiavimo metodiką, patvirtintą Aplinkos ministro įsakymu.
Taip pat pradėtos administracinio nusižengimo teisenos, rengiami privalomieji nurodymai pašalinti aplinkosauginių teisės aktų reikalavimų pažeidimus.
Pažeidimus nustatė ir Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (VTPSI, toliau – statybų inspekcija) – patikrinimo metu nustatyta, jog valstybinėje žemėje buvo pastatyti statiniai, neturint Statybą leidžiančių dokumentų (SLD).
Tad šiuo atveju statybos inspekcija surašė savavališkos statybos aktus ir nurodė, jog Savavališkos statybos padariniai bus šalinami vadovaujantis Teritorijų planavimo, statybos ir žemės naudojimo valstybinės priežiūros įstatymo 14 straipsnio nuostatomis.
Tiesa, vėliau atliktų patikrinimų metu statybų inspekcija jokių pažeidimų nebenustatė.