„Lietuvos sieną nuo kontrabandos saugo ne tik budrūs muitininkai ar rentgeno kontrolės sistemos. Pasitelkiame ir kitokią pagalbą. Čia – pozuojanti savanorė, dirbanti naktimis Šalčininkų kelio poste“, – rašė muitinė.
Laukinių gyvūnų draugija tampa vis dažnesnė, o lapės, portalui Lrytas yra sakęs gamtininkas Andrius Gaidamavičius, apskritai tampa gyvenviečių gyventojomis.
„Europoje lapė yra gyvenantis artimoje aplinkoje su žmonėmis ir įprastas miesto gyvūnas, kaip balandžiai. Lietuvoje tas dabar labiau pastebima negu anksčiau, nes pasikeitė mūsų natūrali aplinka – daug natūralių buveinių sunaikinama, o kai žmogus veržiasi į gamtą, atitinkamai laukiniai gyvūnai tampa gyvenviečių gyventojais“, – yra aiškinęs A.Gaidamavičius.
Pasak jo, lapės apskritai gana lengvai prijaukinamas gyvūnas, o dar lengviau „susidraugauti“ su šių gyvūnų jaunikliais.
Visgi gamtininkas įspėjo, kad pernelyg bičiuliautis su jomis nereikėtų, mat lapės gali platinti ir labai nemalonią ligą – niežus.
„Didelė tikimybė išlieka užsikrėsti niežais. Tikimybė, aišku, didesnė užsikrėsti šunims, nei žmonėms, bet tai yra sunki, ilgo bei brangaus gydymo reikalaujanti liga. Niežai dabar paplitę tarp lapių. Tenka daug šių gyvūnų matyti nuplikusiomis uodegomis, kas dažniausiai reiškia, kad nebedaug joms liko gyventi. Niežai turbūt labiausiai reguliuoja lapių populiaciją.
Visą laiką būna bangos – kai lapių labai padaugėja, prasideda sirgimas niežais, tada būna duobė populiacijoje ir vėl ima augti, kol vėl niežai nepraretina jų gretų. Panašias situacijas matome ir su kiaunėmis, usūriniais šunimis. Jeigu pamatote, kad lapė negražiu kailiu atėjo į kiemą, tai jau pavojus naminiams gyvūnams“, – priminė gamtininkas.