„Aš esu medžiotojas ir esu prieš naktinius taikiklius, ir toli gražu nesijaučiu vienišas su savo nuomone. Medžiotojai šiuo klausimu nėra vieningi. Labiausiai šį klausimą stumia keli šiais prietaisais prekiaujantys asmenys.“ – savo feisbuko paskyroje rašė medžiotojas Marius Kavaliauskas.
Jis teigia, kad tokios pozicijos laikosi dėl to, kad pažangios technologijos sudaro galimybę menkus įgūdžius turintiems asmenims medžioti, neskatina tobulėti.
„Medžioklė visada buvo ne apie technologijas, o apie sugebėjimus. Jau dabar daugelio gebėjimų medžioklėje nebereikia ir visi supranta, kad iš patogaus kiosko paleidęs taiklų šūvį į šerną prie lovio aš niekam nieko neįrodysiu, net pats sau“ – teigė M. Kavaliauskas.
Su tokiomis pažangiomis technologijomis žvėrys nebeturi jokių galimybių
Pasak gamtininkų, laukinių gyvūnų ramybės periodas tamsiu paros metu ir taip yra ganėtinai minimalus, o naktinių taikiklių įteisinimas dar labiau jį sutrumpins. Šie prietaisai atima iš žvėrių paskutines galimybes išlikti nelygioje kovoje.
„Jeigu šernas dar turėjo šansų pasprukti vykdant medžioklę su prožektoriumi, tai su taikikliu jis net nežinos, iš kur ir kaip atlėkė kulka. Bus galima medžioti absoliučiai viską. Vėlgi, tai yra žaislas medžiotojams, kuris yra nereikalingas ir be kurio tikrai galima atlikti visas funkcijas, kurios dabar atliekamos“, – kalbėjo gamtos fotografas M. Čepulis.
Su kiaulių maru galima kovoti esamomis priemonėmis
Pagrindinis naktinių taikiklių lobistų argumentas įtesinti šiuos prietaisus – kova su kiaulių maru. Visgi, net patys medžiotojai sutinka su gamtininkais, kad norint, šios ligos plitimą galima sutramdyti ir turimomis priemonėmis.
„Šernų populiacija iki reikiamo tankumo gali būti sureguliuojama labai nesunkiai, jei to reikės medžiotojų klubams / būreliams ir jokių papildomų priemonių tam nereikia. Medžiotojų kolektyvai šiandien patys nusprendžia, kiek šernų turėti plotuose, ir, koks siurprizas, – dažniausiai jų norisi kuo daugiau! Juk kitu atveju, nebus ko medžioti“ – rašė M. Kavaliauskas.
Tokių prietaisų naudojimo neįmanoma sureguliuoti
Medžiotojas sutinka ir su gamtininkų bei už medžioklės kontrolę atsakingo Aplinkos apsaugos departamento išvada, kad naktinių taikiklių naudojimo sureguliuoti ir sukontroliuoti esamomis sąlygomis neįmanoma.
„Jau šiandien yra vieša paslaptis, kad nemažai medžiotojų, kuriems trūksta gebėjimų pergudrauti žvėrį legaliais būdais, naktinio matymo taikiklius naudoja, o aplinkos apsaugos inspektoriams pakliūva jų tik vienetai. Jau dabar šių prietaisų naudojimo kontrolė yra labai sudėtinga, o juos legalizavus tai taps beveik neįmanoma“ – teigia M. Kavaliauskas.
Jį papildo M. Čepulis: „Gal kitos šalys ir turi išteklių bei pajėgumų tokį reguliavimą atlikti, gal jos turi kitą medžiojimo kultūrą, bet mes, deja, esam kitokios padėty. Pirmiausia reikia esamam darže susitvarkyti.“
Valstybės gynybai tai nepadės
Gamtininkas M.Čepulis manipuliacija vadina argumentą, kad šie taikikliai prisidėtų prie krašto apsaugos: „Iš viso nesąmonė. Krašto apsaugos ministerija pati sakė, kad tai įtakos neturės. Valstybę ginti reikia mokytis šaudyklose, pratybose, o ne pyškinant į gyvūnus.“
Dar turi balsuoti Seimas
Primename, kad Seimo aplinkos apsaugos komitetui priimant sprendimą įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje nebuvo atsižvelgta į Aplinkos ministerijos rekomendacijas. Už balsavo 5 Seimo nariai: konservatoriai J. Urbanavičius, Arūnas Valinskas, liberalas Romualdas Vaitkus, Petras Gražulis ir Aidas Gedvilas.
Prieš balsavo keturi Seimo nariai: konservatorė A. Gedvilienė, demokratas Tomas Tomilinas, socialdemokratas Linas Jankauskas ir valstietė Ligita Girskienė. Ši įstatymo pataisa antradienį dar turi būti patvirtinta Seime.
Naktinių taikiklių naudojimo medžioklei klausimas periodiškai nuo 2015 metų grįžta į Seimą. Medžioklės lobistai, ginklų parduotuvių savininkai aktyviai siūlo šias pataisas, neatlyžta kadencija po kadencijos.