Vilniečius įbaugino varnos: puola net bandančius jas aplenkti

2023 m. birželio 3 d. 17:26
Vilniečiai jau nebe pirmą dieną dalinasi perspėjimais būti atsargiems – ramius pasivaikščiojimus vis dažniau apkartina varnų išpuoliai. Nors agresyviai nusiteikę sparnuočiai išgąsdino jau ne vieną vilnietį, ornitologas ramina – varnos žmonių nepuola, o tik gina jauniklius nuo potencialios grėsmės.
Daugiau nuotraukų (5)
Socialiniuose tinkluose vilniečiai jau kurį laiką ragina vengti vietų, kuriose įsikūrusios varnos. Ypač dažnai tokie įrašai pasirodo Karoliniškių mikrorajono bendruomenės grupėse. Čia gyvenanti Uršulė Cho portalui lrytas.lt pasakojo, kad dvi varnos puolė ne tik ją, bet ir jos augintinį, tačiau daugiau grėsmės sukėlė netoliese ėjusiai mažametei.
„Man su šuniu pavyko pabėgti nuo jų be rimtesnių pasekmių, o mergaitei, kiek mačiau, kliuvo stipriau, nes dvi varnos tiesiog užšoko jai ant galvos ir kapojo su snapais. Vakar žmonės taip pat dalinosi grupėje, kad puola varnos. Viena moteris rašė, kad užpuolė jos anūkę prie pat laiptinės. Ji bandė slėptis mašinoje, o varną bandė įlysti net į automobilį, tiek daug jose pykčio.
Man tiesiog baisu šiuo metu eiti į lauką vedžioti šuns, aš jį sodinu į mašiną ir vežu toliau, į pievą, kur nėra medžių ir varnų“, – pasakojo moteris.
Uršulė sako suprantanti, jog paprasčiausiai teks išlaukti, kol varnų jaunikliai paaugs, tačiau teigia niekada anksčiau su tokiu dideliu paukščių agresyvumu nesusidūrusi.
„Ir tie žmonės nieko nedaro, jie neerzina paukščių, jie net nesiartina prie medžių, jie tiesiog eina, praeina ir lieka užpulti. Vienai moteriai net teko siūti galvos žaizdą, kai ją užpuolė prie „Norfos“ Karoliniškėse, tad kad ir kaip juokingai situacija sakmbėtų iš šono, bbet tai yra rimta“, – kalbėjo Uršulė.
Paukščiai nepuola, o ginasi
Ornitologas Gediminas Petkus sako, kad pilkosios varnos turi stiprius motiniškus instinktus, todėl tai, ką kartais vadiname puolimu, tiksliau būtų vadinti gynyba – jos tiesiog saugo jauniklius nuo potencialių grėsmių.
„Pilkoji varna yra truputį agresyvesnė nei kiti varniniai paukščiai. Ji turi stiprų motinišką instinktą ir kai jaunikliai, dar nemokantys gerai skraidyti, iššoka ankščiau laiko iš lizdo, varnos veja žmones. Net nebūtinai žmones – šunis, kates, bet ką, kas eina pro šalį. Ji saugo savo jauniklius, nes jai atrodo, kad žmogus ar gyvūnai kelia jiems grėsmę“, – aiškina ornitologas Gediminas Petkus.
Pasak jo, suaugus jaunikliams, varnos nurims, o kol kas vienintelė išeitis stengtis pasirinkti kitą maršrutą ir vengti varnų jauniklių. Visgi tai padaryti gali būti sunku – šių paukščių aplinka, sako ornitologas, glaudžiai susijusi su žmonėmis, todėl išvengti jų pavyksta ne visiems.
Jaunikliai, pasak G.Petkaus, iš lizdo išskrenda po maždaug mėnesio – jei matote apsiplunksnavusius jauniklius, kurie šiek tiek paskrenda, tikėtina, kad jau už kelių dienų mažylių saugoti varnoms nebereikės.
Smarkiai sužeisti neturėtų
G.Petkus sako, kad nors tokie varnų išpuoliai gali nejuokais išgąsdinti, didelės žalos ar sužeidimų šie paukščiai dažniausiai nepadaro, o iš tikrųjų sužeisti žmogaus jos ir nesiekia.
„Veido neturėtų, bet už plaukų gali griebti. Agresyvesnė gali praskrendant grybštelėti, bet dažniausiai netoli galvos praskrenda. Pats nesu matęs, kad taip pultų žmogų, dažniausiai jos siekia išgąsdinti“, – sako G.Petkus.
Tiesa, ornitologas priduria, kad kol varnos vaiko vilniečius, jas kartais vaiko smilginiai strazdai.
„Varnos mėgsta plėšikauti, o kartais maitinasi ir kitų paukščių jaunikliais. Jei matai, kad skrenda varna, o jai iš paskos vejasi kitas paukštis, didelė tikimybė, kad tai – smilginis strazdas, saugantis lizdą“, – pasakoja G.Petkus.
Varnos – nepaprastai protingi paukščiai
Ir nors tokie išpuoliai neretą priverčia varnų nemėgti, ornitologas primena, kad šie paukščiai iš tikrųjų gali kelti žavesį – jie yra nepaprastai protingi.
„Sakoma, kad varnos net iš eisenos gali pažinti žmogų, jos tikrai turi labai gerą atmintį. Mokslininkai yra atlikę daug eksperimentų, pavyzdžiui, Amerikoje su kaukėmis vaikščiojo studentai ir dėstytojas, kuris sučiupo varną.
Jis ją pagavo, truputį palaikė ir paleido. Po kelerių metų jie pakartojo eksperimentą ir varnos prisiminė dėstytoją, nors jie visi buvo su kaukėmis, daugelis varnų jį atakavo“, – kiek anksčiau portalui lrytas.lt yra sakęs G.Petkus.
Be to, svarbūs ir varninių paukščių lizdai, kadangi juose gali apsigyventi ne tik varnos. Kartais miesto pakraščiuose esančiuose varnų lizduose įsikuria ir mažieji apuokai. ​
varnosornitologaipaukščiai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.