„Atšilus orams Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato kurtinių veislyno voljeruose pavieniams kurtinių patinams jau kyla hormonų audros – norisi tuoktis. Girdisi pavasarinė tuoktuvių giesmė, tačiau patelės į tai kol kas nereaguoja.
Jos pragmatiškesnės ir žino, kad poruotis ir sukti lizdus dar gerokai per šalta ir per anksti. Aktyviausias lankytojų centre eksponuojamas patinas vardu Plėšikas.
Tuoktuvės prasidės tik kovo-balandžio mėnesiais. Ach, tie vyrai...“, – rašė Viešvilės rezervatas.
Tuo metu specialistai primena, kad prasidėjus kurtinių poravimosi metui smalsauti juos išgirdus nereikėtų – šie paukščiai yra itin jautrūs, todėl miške pastebėjus kurtinį reikėtų kuo greičiau pasišalinti, kitaip gali būti sutrikdytas jų veisimasis.
Dažniausiai kurtiniai tuoktuvėms pasirenka atokius pušynus. Svarbus tuokvietės elementas – miško aikštelės ar retmės ir greta augantys stambesni šakoti medžiai. Į tokias tuokvietes susirenka patinėliai ir varžosi tarpusavyje – išskleidę uodegas bei besipuikuodami vienas prieš kitą kurtiniai traukia savo tuoktuvinę „giesmę“.
Kartais įvyksta ir paukščių kovos – paukščiai pešasi ir aiškinasi santykius tarpusavyje. Patelės tuo metu dažniausiai tupi medžiuose ar kur netoliese ir stebi, kuris patinėlis laimės.
Kurtinių patinų visoje Lietuvoje priskaičiuojama vos apie 300. Šie paukščiai yra įtraukti į Raudonąją knygą ir saugomi visoje Europoje, steigiant „Natura 2000“ teritorijas.