Vėžlių ilgaamžiškumo tyrimo rezultatai nustebino: verčia iš naujo įvertinti tai, ką žinome apie senėjimą

2022 m. liepos 26 d. 11:36
Nors šiuolaikiniai žmonės gyvena ilgiau negu mūsų protėviai, su senėjimu kovojame jau dešimtmečius – mokslininkai ieško būdų, kaip sustabdyti ar bent sulėtinti šį natūralų procesą, deja, kol kas nesėkmingai.
Daugiau nuotraukų (2)
Tačiau Pasaulinės laukinės gamtos apsaugos tinklo „Species 360“ tyrimas, prie kurio prisidėjo ir zoologijos sodas „Zoopark.lt“, griauna mums žinomą senėjimo konceptą su įrodymais, jog kai kurie vėžliai beveik nesensta.
Moksliniame žurnale „Science“ publikuotame tyrime mokslininkai, pasitelkę „Zoopark.lt“ ir kitų zoologijos sodų pateiktus duomenis, ištyrė 52 sausumos ir vandens vėžlių rūšis.
Tyrėjai atrado, kad skirtingai nei žmonės ir kiti gyvūnai, sausumos ir jūrų vėžliai demonstruoja lėtesnį senėjimą arba netgi išvis nesensta jiems suteikus geras aplinkos sąlygas. Šie rezultatai meta iššūkį evoliucinei senėjimo teorijai, kuri teigia, jog visi gyvi organizmai silpnėja ir jų būklė prastėja senstant, kol šie galiausiai miršta.
Iš 52-iejų tirtų rūšių vėžlių, 75 proc. rūšims buvo nustatytas lėtas arba nereikšmingas senėjimas (t.y. gyvūnas negali mirti „nuo senatvės“). 80 proc. tirtų vėžlių sensta lėčiau negu šiuolaikiniai žmonės.
„Nustatėme, kad kai kurių vėžlių rūšių senėjimo greitis gali būti sumažintas jiems gyvenant ne laukinėje gamtoje, o zoologijos soduose, kadangi čia gyvūnams galima suteikti itin geras gyvenimo sąlygas“, – dalinosi tyrimo bendraautorė prof. D. Conde. „Taip pat modernūs zoologijos sodai teikia didžiulę vertę gamtos apsaugai, edukacijai ir moksliniams tyrimams, rinkdami duomenis, kurie leidžia mums gilinti mokslines žinias“.
Evoliucinės teorijos teigia, jog pasiekus lytinę brandą organizmas savo energiją investuoja į reprodukciją – susilaukti palikuonių, vietoje to, kad šią energiją panaudotų ląstelių ir audinių atkūrimui.
Dėl šios priežasties individai nustoja augti ir pradeda senti – su laiku patiria laipsnišką kūno funkcijų praradimą. Tačiau vėžliai nenustoja augti netgi pasiekę brandą, todėl yra tikima, jog jie turi potencialo regeneruoti pažeistas ląsteles ir tokiu būdu geba sumažinti ar visiškai išvengti kenksmingų senėjimo pasekmių.
„Svarbu paminėti, jog tai, kad vėžliai nesensta, nereiškia, kad jie yra nemirtingi. Tai tiesiog reiškia, jog jų rizika mirti nedidėja su amžiumi“. Trumpai tariant, jie vis tiek galiausiai mirtų dėl neišvengiamų priežasčių, tokių kaip ligos“ – teigia bendraautorius Dr. F.Colchero.
vėžliaityrimas^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.