Pamatė ir negalėjo patikėti: į kiemą šalia Alytaus užklydo lūšis

2022 m. birželio 11 d. 12:26
Į Lietuvos raudonąją knygą įrašytą ir itin retai pastebimą lūšį per gyvenimą pamatyti pasiseka ne visiems norintiems, tačiau kai kuriems šio plėšrūno nereikia nei ieškoti. Štai į šalia Alytaus esantį Sondros Mickevičienės kiemą gyvūnas pasižvalgyti užklydo pats.
Daugiau nuotraukų (6)
„Ji buvo atėjusi praėjusį sekmadienį. Pati buvau labai nustebusi. Buvo 9 valandos vakaro, buvo labai šilta diena. Žiūrėjau televizorių ir kažkaip prisireikė pažiūrėt per langą. Žiūriu, kad tokia lyg didelė dėmė, galvoju, kad negali būti. Įsižiūriu, kad ten tikrai lūšis. Pirma mintis buvo, kad koks liūtas iš zoologijos sodo pabėgo“, – juokdamasi pasakojo moteris.
Pasak jos, nustebino ne tik lūšies apsilankymas, tačiau ir jos dydis. Ramiai patupėjusi ant kieme sukrautų lentų lūšis pasitraukė, o jos vizitui nesutrukdė ir šalia girdimas žoliapjovės burzgimas.
„Gyvename pamiškėje, truputį už Alytaus, bet tas miškas toks negilus, skaidrus, šalia Nemunas teka. Yra aplinkui gyventojų, dar tuo metu kaimynas žolę pjovė. Jo nesimatė, bet garsas girdėjosi. Šiaip rami vieta, bet pašalinių garsų tikrai buvo“, – portalui lrytas.lt pasakojo moteris.
Kieme apsilankiusią viešnią moteris suskubo ir įamžinti – sako, kad norėjo ne tik įspūdingo grožio gyvūno nuotraukomis pasidalinti, tačiau ir įrodymų turėti. „Tiesiog nesusigaudžiau, nes negalėjau patikėti savomis akimis. Paskui galvoju, kad reikia nufotografuoti, nes jei kam nors pasakysiu, niekas nepatikės, galvos, kad susivaideno man kas nors.“
Užklydusios lūšies S.Mickevičienė sako neišsigandusi, tačiau susirūpinimas kilo dėl po kiemą vaikštančių moters auginamų kačių.
Gamtininkas Andrius Gaidamavičius portalui lrytas.lt pasakojo, kad toks elgesys šiam gyvūnui iš ties neįprastas.
„Toks elgesys visiškai nenormalus, bet tai gali būti jauniklis, kuris nepratęs žmonių bijoti. Vis dėlto jei tai jau suaugusi lūšis, gali būti, kad ją kažkada augino žmonės. Vienu metu Lietuvoje buvo daromas projektas lūšių veisimui. Jas veisė ir paleidinėjo į mišką.
Aš buvau labai prieš, nes taip ir sakiau, kad pripratusios prie žmogaus lūšys pradės vaikščioti į sodybas, pjauti šunis. Iš esmės taip ir atsitiko, nes tokių skundų vis daugėja. Manau, kad tai susiję su tuo projektu, tokių veisėjų buvo keletas Lietuvoje“, – pasakoja A.Gaidamavičius.
Žmonėms bijoti, sako gamtininkas, nėra ko – lūšis yra smulkus plėšrūnas, vidutiniškai sveriantis 15–20 kilogramų ir dažniausiai medžiojantis zuikius, tačiau tokie augintiniai kaip šuo ar katė, gali nukentėti.
Nors šis gyvūnas ir laikomas naktiniu, A.Gaidamavičius sako, kad taip nutiko dėl žmonių veiklos, todėl ramesnėse vietose šį plėšrūną galima išvysti ir dieną.
„Šiaip ten, šiaurėje, kur daug laukinės gamtos, pavyzdžiui, Kanadoje ar Rusijos Sibire, visi šie gyvūnai, kuriuos mes laikome naktiniais, pavyzdžiui vilkas, bebras ar lūšis, yra dieniniai, bet dėl žmogaus veiklos, iš baimės jį sutikti, jie Europoje pasidarė labiau sutemų gyvūnai.“
lūšis^Instantgamtininkai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.