Lašišų įveisime dalyvaus žemės ūkio ministro patarėjas Daivaras Rybakovas, Žemės ūkio ministerijos atstovai ir Žuvininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Žuvivaisos departamento darbuotojai.
Nors lašišų ir šlakių įžuvinimo kiekiai Lietuvoje įspūdingi, gerėja neršto apsauga, keičiasi žvejų požiūris, tačiau šių žuvų populiacijos padėtis Baltijos jūros baseine dar nėra stabili. Dėl šios priežasties ES žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų sprendimu tikslinė komercinė lašišų žvejyba nuo šių metų sausio 1 d. pagrindiniame Baltijos jūros baseine yra draudžiama. Palikta tik neišvengiamos priegaudos, sugaunamos žvejojant kitas žuvų rūšis, kvota – Lietuvai 989 vnt. lašišų.
Išimtis taikoma žvejams mėgėjams – jie lašišas gaudyti gali, tačiau taikomi žvejybos apribojimai. Vienas žvejys mėgėjas per dieną gali sugauti ir pasilikti sau ne daugiau kaip 1 dirbtinai įveistą lašišą su nukirptu riebaliniu peleku. Laikantis naujų reikalavimų šiemet pirmą kartą Lietuvoje į vandens telkinius išleidžiami žymėti (su nukirptu riebaliniu peleku) lašišų rituoliai.
Po daugiau nei mėnesį Žuvininkystės tarnybos Žuvivaisos departamento Rytų regiono žuvivaisos skyriuje – Meškerinėje – trukusių darbų riebaliniai pelekai buvo pašalinti net 35 470 skyriuje paaugintų lašišų rituolių. Sužymėti individai buvo įvairaus dydžio, t. y. 6–20 cm ilgio.
Viskas buvo atliekama ypač greitai ir profesionaliai, kad žuvys patirtų kaip įmanoma mažiau streso.
Šiemet, vadovaujantis Žuvų ir vėžių įveisimo į valstybinius vandens telkinius 2022 metų planu, bus įžuvinta apie 268 tūkst. lašišinių žuvų. Planuojama įžuvinti 100 tūkst. lašišų ir 104 tūkst. šlakių šiumetukų, taip par per 35 tūkst. lašišų ir apie 29 tūkst. šlakių metinukų (rituolių).
Žuvys bus išleistos į Lietuvos upių – Neries, Šventosios, Žeimenos, Dubysos, Minijos, Jūros, Bartuvos ir pajūrio Šventosios – baseinus.
Eleonora Budzinauskienė (ELTA)