„Geros naujienos yra gerai! Net jei jų reikia palaukti beveik 10 metų. Tokią šventę mums padovanojo Igoris S. kartu su Olegu K. Tikimės, kad šventę padovanojo ne tik mums, ne tik mūsų skaitytojams, bet ir sau, mat aptikti žieduotą mažąjį erelį rėksnį ir dar sėkmingai nuskaityti bei nufotografuoti laukinio laisvo paukščio žiedą – patikėkit, ir sėkmė, ir yra ką veikti. Ačiū už tai!
Tad – jūsų dėmesiui erelis MZ. Prieš kelias dienas nufotografuotas Šilutės rajone. Netoliese nuo ten (apie 15 km) ir išsiritęs. Bet išsirito jis 2013 metais!
Ir nuo to laiko jau 9 kartus sėkmingai nuskrido į Afriką, tiek pat kartų sėkmingai sugrįžo, kaskart „susukdamas“ kokius 20 ar daugiau tūkstančių km. Pagalvokite dar kartą – 9 metai, 20-15 tūkst. km.
Sugrįžo čia, namo, ir gal, tikėkimės, jau pats čia augina ar augins jauniklius. Na, ir dar viena įdomi detalė. Ne kartą esme minėję, kad erelių rėksnių lizduose įprastai išauga tik vienas jauniklis, nors dedami du kiaušiniai.
Bet kartais įvyksta išimčių ir lizde išauga abu jaunikliai. Taip buvo ir MZ atveju, kai lizde sėkmingai išaugo ne tik šis erelis, bet ir jo jaunesnysis brolis. Dalinamės nuotraukomis „po ir prieš“, – pranešė „Padėkime ereliams“.
Mažasis erelis rėksnys – saugoma plėšriųjų paukščių rūšis, įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą. Pastaraisiais dešimtmečiais populiacija mūsų šalyje sumažėjo penktadaliu. Europos žemyne gyvena apie 19 tūkst. porų arba 95 proc. visos pasaulinės populiacijos.
Lietuvos miškuose peri daugiau kaip 2 tūkst. mažųjų erelių rėksnių porų. Lietuva, Latvija, Baltarusija ir Lenkija yra šios rūšies gausumo epicentre – čia gyvena du trečdaliai žemyno populiacijos.
Tai viena mažiausių iš tikrųjų erelių (lot. Aquila) genties rūšis, bet didesnė už į Lietuvą kartais atklystantį nykštukinį erelį. Rėksniais pavadinti dėl labai triukšmingo gyvenimo būdo. Ši erelių rūšis nėra labai baikšti, todėl labiausiai nukentėjo nuo medžiotojų.
Į Lietuvą atskrenda kovo–balandžio mėnesiais. Lizdus krauna brandžiuose miškuose. Pora viename lizde gali perėti daugelį metų. Perėti pradeda gegužės mėnesį, deda 1–2 kiaušinius. Jaunikliai mokytis skraidyti pradeda liepos pabaigoje. Žiemoja Rytų Afrikoje ir Indijoje.