Netikėtas atradimas: gamtoje gali būti šimtai neatrastų žinduolių rūšių

2022 m. balandžio 2 d. 20:40
Lrytas.lt
Žinduoliai yra vieni labiausiai ištirtų gyvūnų Žemėje, tačiau, remiantis naujomis prognozėmis, laukinėje gamtoje vis dar slepiasi šimtai neaprašytų rūšių.
Daugiau nuotraukų (2)
Tikėtina, kad dauguma šių nežinomų rūšių yra mažieji žinduoliai, pavyzdžiui, šikšnosparniai ar graužikai. Dėl jų dydžio ekspertams tikriausiai buvo sunku nustatyti skirtumus, o tai reiškia, kad kai kurios rūšys buvo apjungtos ir užskaitytos kaip viena.
„Nedidelius ir subtilius išvaizdos skirtumus sunkiau pastebėti, kai žiūrite į mažytį gyvūną, sveriantį 10 gramų, nei į kažką, kas yra žmogaus dydžio. Neįmanoma pasakyti, kad tai skirtingos rūšys, nebent atliekama genetinė analizė“, – aiškina biologas Bryanas Carstensas iš Ohajo valstijos universiteto.
Jeigu nežinome apie jų egzistavimą, negalime atsižvelgti į šias būtybes evoliucijos teorijoje, maisto grandinėje ar į tai, kaip šios rūšys yra paplitusios ar kaip jas išsaugoti.
Remiantis naujausiomis prognozėmis, daugiau nei 80 proc. žinduolių jau turėtų būti klasifikuoti. Aprašyta daugiau nei 6 400 žinduolių rūšių, o tai reikštų, kad vis dar gali būti daugiau nei tūkstantis nežinomų rūšių, kurias reikia oficialiai klasifikuoti.
Analizuodami genų sekas ir geografinius bei biologinius duomenis iš daugiau nei 4000 žinduolių, mokslininkai nustatė, kuriuose taksonuose greičiausiai yra paslėptų rūšių.
Prognozuojama, kad Pietryčių Azijoje bus neatpažintų žinduolių rūšių centras. Tiek evoliuciniai, tiek genetiniai modeliai apskaičiavo, kad šiame pasaulio regione gali būti didžiausia ir turtingiausia dar neatrasta biologinė įvairovė.
Neseniai Indonezijoje atliktas tyrimas nustatė 14 naujų kirstukų rūšių – tai didžiausias naujų žinduolių kiekis, aprašytas viename dokumente nuo 1931 m.
Dabartinis modelis parodė, kad visame pasaulyje dauguma neaprašytų žinduolių patenka į šikšnosparnių, graužikų, kirstukinių ir ežių grupes.
„Šios žinios yra svarbios žmonėms, kurie atlieka išsaugojimo darbus. Negalime apsaugoti rūšies, jei nežinome, kad ji egzistuoja“, – sako B.Carstens.
Parengta pagal Sciencealert.com inf.
žinduoliairūšys^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.