Kalbant apie medžioklę, svarbu atkreipti dėmesį, kad pirmiausia medžioklė – medžiojamųjų gyvūnų apsauga ir racionalus naudojimas. Atsakingai medžiojant, reguliuojama medžiojamųjų gyvūnų populiacija.
„Tarkim, jei nebūtų reguliuojamas briedžių ar elnių skaičius, šie žvėrys padarytų daug didesnę žalą miškams, ypač jaunuolynams. Tačiau reikia žinoti, kad medžiojami tik selekciniai arba pasiekę trofėjinę brandą patinai, o perspektyvūs žvėrys neliečiami“, – sako Gamtos išteklių apsaugos skyriaus vedėjas Kęstutis Motiekaitis.
Be to, medžiotojams svarbu nepamiršti, kad suaugusių elninių žvėrių patinai medžiojami laikantis Elninių žvėrių atrankinės medžioklės nuostatų, tvirtinamų aplinkos ministro, reikalavimų. Taip pat medžiotojų klubas ar būrelis medžioti briedžių ir tauriųjų elnių patinus gali tik tuo atveju, jei turi nustatytą šių gyvūnų limitą.
Nežinantiems galima paminėti ir tai, kad Lietuvoje yra invazinių gyvūnų rūšių, išstumiančių vietines.
„Pavyzdžiui, kanadinė audinė beveik sunaikino europinės audinės populiaciją. Todėl mangutus, paprastuosius meškėnus, kanadines audines, nutrijas, ondatras leidžiama medžioti visus metus“, – priduria K.Motiekaitis.
Kad medžioklės vyktų atsakingai, Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai ir toliau vykdys aktyvią medžiojamųjų gyvūnų išteklių naudojimo kontrolę. Pareigūnai, vykdydami reidus, tikrins pirminio žvėrių apdorojimo aikšteles, stabdys, ypač tamsiu paros metu, pažeidimais įtariamų asmenų transporto priemones.
Prisiminkite
„Medžioklės su varovais sezonas prasideda tik spalio viduryje, šiuo metu leidžiama medžioti tykojant ir sėlinant. Be to, medžioklė sėlinant leidžiama tik šviesiuoju paros metu – ne daugiau kaip 1,5 val. iki saulės patekėjimo ir nedaugiau kaip 1,5 val. saulei nusileidus“, – primena K.Motiekaitis.
Kai medžioklėje dalyvauja daugiau kaip vienas medžiotojas, medžioklei turi vadovauti medžioklės vadovas. Prieš pradedant medžioti, vadovas medžioklės lape turi įrašyti datą, dalyvaujančių medžiotojų (tarp jų ir savo) pirmąsias vardo raides, pavardes, medžiotojų bilietų numerius.
Jei medžioja vienas asmuo, jam taip pat privalu turėti galiojantį medžioklės lapą ir jį nustatyta tvarka pildyti.
Prieš pradedant sumedžioto gyvūno dorojimą arba prieš išvykstant iš medžioklės plotų vieneto, kuriame buvo medžiojama, medžioklės vadovas medžioklės lape nurodo, kiek ir kokių medžiojamųjų gyvūnų sumedžiota.
Taip pat visi medžioklės dalyviai privalo turėti leidimą laikyti (nešiotis) ginklą ir ginklo, kuriuo medžiojama, pažymėjimą (jei medžiojama su šaunamuoju ginklu) bei medžiotojo bilietą.
„Medžioklės metu privaloma laikytis saugaus elgesio medžioklėje reikalavimų. Todėl dar kartą atkreipiame dėmesį, kad sėlindami medžiotojai privalo dėvėti ryškius – oranžinius, geltonus –viršutinius drabužius arba galvos apdangalus ar liemenes“, – pabrėžia Gamtos išteklių apsaugos skyriaus vedėjas.
Ir dar viena naujovė – šių metų balandžio 1 d. įsigaliojo draudimas medžioti paukščius švininiais arba švino junginių turinčiais šratais.
Medžioklės taisyklėse nurodoma, kad:
- briedžių patinus galima medžioti nuo rugpjūčio 15 d. iki gruodžio 15 d. (medžioti pateles ir jauniklius šiuo metu draudžiama);
- tauriųjų elnių patinus – nuo rugpjūčio 15 d. iki sausio 31 d. (medžioti pateles ir jauniklius šiuo metu draudžiama);
- didžiąsias antis – nuo rugpjūčio 15 d. iki gruodžio 15 d.;
- stirnų patinus – nuo gegužės 1 d. iki spalio 31 d. (medžioti pateles ir jauniklius šiuo metu draudžiama);
- bebrus – nuo rugpjūčio 1 d. iki balandžio 15 d.;
- šernus – visus metus;
- lapes, mangutus, paprastuosius meškėnus, kanadines audines, nutrijas, ondatras – visus metus.
Dėl kanopinių žvėrių, kurių medžioklė limituojama, sumedžiojimo per 2021–2022 m. medžioklės sezoną limitų
Atkreipiame dėmesį, kad rugpjūčio 10 d. aplinkos ministras pasirašė įsakymą Dėl kanopinių žvėrių, kurių medžioklė limituojama, sumedžiojimo per 2021–2022 m. medžioklės sezoną limitų patvirtinimo. Jame nurodoma, kiek kiekvienoje savivaldybėje bus galima sumedžioti tauriųjų elnių ir briedžių.
Nustatytus limitus galima rasti Aplinkos apsaugos agentūros svetainėje.
Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai dėkoja visiems už pagalbą ir prašo apie aplinkos apsaugos pažeidimus pranešti skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112 arba AAD Pranešimų priėmimo tarnybos telefonu (8 5) 273 2995.